Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Hakkında 10 Şehir Efsanesi

545PAYLAŞIM

Saç Dökülmesi Hakkında 10 Şehir Efsanesi

Saç dökülmesi yaşıyorsanız, hemen her gün bu konu hakkında farkı kaynaklardan bilgiler alır, saç dökülmesi nasıl önlenir diye çevrenizden fikir almaya başlarsınız. Özellikle çevrenizdeki insanlar tarafından saç dökülmesine bitkisel çözüm önerilerine maruz kalıp, saç dökülmesini önlemek için saatler süren, aslı astarı olmayan bilgilerle donanırsınız. İşte size saç dökülmesi hakkında 10 şehir efsanesi:

Kaynak: http://www.patronicem.com/harca/guzellik...

1. Şapka giymek saçları döker

YANLIŞ. Birçok kişi şapkaların saç dökülmesini tetiklediğini söylese de, rahat ve pamuklu kumaştan üretilip, terletmeyen şapkalarda saç dökülmesi sorunu yaşanmaz. Bu konu hakkında bilimsel olarak bir kanıt bulunmadığı gibi, hali hazırda kellik sorunu ya da saç seyrekliği yaşayanların şapka kullanmayı tercih ettiği biliniyor. Kısaca şapka saç dökülmesine neden olmuyor sadece saç sorunu yaşayanlar şapka kullanıyor.

2. Saç tıraşı, saçları uçlarından kestirmek ya da saçları kazıtmak, saçları daha gür çıkartır.

YANLIŞ. Saçların uzaması genetik olarak programlanmıştır. Siz ne kadar sık saçlarınızı kestirirseniz kestirin ya da gürleşmesi için özellikle bebeğinizin saçlarını kazıtsanız dahi, etkili bir sonuç alamazsınız.

3. Saçları fırçalayarak, daha güçlü ve dayanıklı saçlara sahip olur, saç dökülmesini önlersiniz.

 YANLIŞ. Saçlarınızı fırçaladığınızda saçlarınızda oluşan stresi ve havasızlığı önleyebilir ve hatta saç diplerinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Saç tellerinin arasına dolan hava, saçlarınızı daha kabarık gösterecektir ama saç tellerinde bir güçlenme maalesef yaşanmaz. Yine de saç diplerinin havalandırılması ve kan dolaşımının sağlanması etkili bir yöntemdir, bu sebeple özellikle saç fırçalarınızın hayvan kılından yapılmış ve top uçlu fırçalardan seçmelisiniz.

4. Saç kurutma makinaları saç kaybına neden olabilir.

YANLIŞ. Saç kurutma makinaları, saçlardaki nemi azaltır ve bu da saçları daha kırılgan ve daha az sağlıklı görünümlü yapabilir. Fakat saç kurutma makinası kullanımıyla, saç dökülmesi arasında herhangi bir bağlantı bulunmaz.

5.Saç şekillendirme ürünleri ve boyalar saç kaybına neden olur

YANLIŞ. Bu ürünlerin bazıları saça zarar verme potansiyeline sahip olsa da, saç köklerini veya saç büyüme döngüsü etkilemez. Ancak daha açık bir renge boyamak için sürülen, saç rengini açıcı sert kimyasallar saç köklerine zarar verebilir, kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir.

6. Uyku sırasında saçlar çok dökülür, bunun için uyku pozisyonunuza dikkat etmelisiniz.

YANLIŞ. Her insanın kendi saç folikül yapısı farklıdır ve büyümeye önceden programlanmıştır. Saç dökülmelerinin nedeni kesinlikle uyku ya da hatalı uyuma pozisyonları olamaz.

7. Saçlarını kaybeden, kellik sorunu yaşayan erkeklerde düşük libido sorunu vardır.

YANLIŞ. Aslında çoğu zaman tersi bile olabilir. Dihidrotestosteron (DHT)-saç dökülmesinde ve kellik sorununda ana suçlu olarak karşımıza çıkar. Testosteron, erkek cinsel dürtüsünü artıran bir hormondur ve kellerde fazlaca çalışır.

8. Saçları kurulmak için sarılan havlu saç dökülmesi yapar.

YANLIŞ. Bazı saçlar normal büyüme döngüsünün bir sonucu olarak her gün belirli oranlarda doğal olarak dökülür. Havlunun saçlarınızın genetik yapısına karşı bir etkisi olamaz.

9. Saç dökülmesi genetik olarak sadece anne ve baba tarafından belirlenir.

 YANLIŞ. Aslında, sadece annenin ya da babanın genetik özelliklerinden değil, 3. ve hatta 4. kuşaktan bile geçen bir genetik miras sorunu olarak, saç dökülmesi ya da kellik sorunu yaşıyor olabilirsiniz.

10. Saç dökülmesi durdurulabilir

Hem DOĞRU, hem YANLIŞ.  Saç dökülmesinin altında eğer genetik bir yatkınlık varsa, durdurulamaz fakat eğer altında yatan sorun, triod ve diğer hastalıklardan kaynaklanıyorsa, tedavi edilebilir. .

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burcu-kaynar

Sac dökülmesi herkes gibi benim de sorunlarımdan biriydi. bir çok kur uyguladım fakat çözüm olmadı. Bir arkadasimin tavsiyesi ile intense keratin markasinin ürünlerini kullandim. daha ilk kullanmada dökülmeyi yavaslatti. simdi saclarımda ki dökülme durdu hemde keratin bakimini da yapmış oldum.

ozlem-akyamaner

Saç dökülmesi sorununa en doğal çözüm Folligraft

nzl-lzn

Bu saç dökülme problemi insanların büyük sorunlarından. Eczacımın önerisi üzerine Zigavus Sarımsaklı Şampuanı kullanmaya başladım çok memnunum herkese tavsiye ederim.

iamalive

hayvan kılı fırça mı ? saçma keçinin kıllarıyla bile fırçalasam etki olmaz keza ben öyle saç fırçası görmedim. ki kullanmamda etik değil.

yusuf-karakaya

7. madde için en iyi örnek; coni sins

Görüş Bildir