Görüş Bildir

Sabah İlk İş Kahve İçerseniz Vücudunuzda Ne Gibi Değişiklikler Meydana Gelir?

Anasayfa > Cafe

Sabahları uyanmak için ve gün içerisinde enerjik olmak için kahve içenlerden misiniz? Kahve bizi zinde tutup, enerji verse de vücudumuzda birçok değişikliğe yol açar. Peki ya bu değişiklikler bizi ne kadar etkiler? Gelin birlikte öğrenelim... ☕

1. Daha uykulu hissedebilirsiniz.

1. Daha uykulu hissedebilirsiniz.

Kafein, stres hormonlarının seviyesini iki katına çıkarır ve uyku sorunlarına yol açarak yorgunluğa neden olabilir. Eğer güne şekerli bir kapuçino ile başlarsanız, kafein ve şekerden dolayı kısa sürede yeniden uykulu hissedebilirsiniz.  Bunun nedeni, vücudumuzun şekeri dengelemek için insülin üretmesi, kan şekeri seviyelerinizin düşmesine neden olmasıdır, bu da enerji eksikliğine neden olur.

2. Vücudunuz temel mineralleri daha hızlı kaybedebilir.

2. Vücudunuz temel mineralleri daha hızlı kaybedebilir.

Sabahın erken saatlerinde bir bardak kahve içmek birçok temel vitamin ve minerali kaybetmenize neden olabilir. Sinir sistemimiz için önem taşıyan demir, magnezyum ve B vitaminlerinin emilimini bozabilir.

3. Midenizi bozabilir.

3. Midenizi bozabilir.

Çok sevdiğiniz kahveniz, sabah uyanmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda tuvaleti daha sık kullanmanıza sebep olabilir. Kahve sinir sisteminizi harekete geçirir ve bu da ishale neden olabilir.

4. Kilo alımına neden olabilir.

4. Kilo alımına neden olabilir.

Sade kahve yağ yakmanıza yardımcı olsa da uyku düzeninizi de bozabilir.  Yeterince uyumadığınızda, daha sık acıkma ve tatlı atıştırmalıklar için daha fazla istek duyma eğilimine girersiniz.

5. Anksiyete seviyesini yükseltebilir.

5. Anksiyete seviyesini yükseltebilir.

Sabah uyandığınızda stres hormonlarınız genellikle en yüksek seviyededir. Kafein uyarıcı bir güç olduğu için vücudunuza gergin bir etki verir ve hatta bazı insanlarda anksiyete ataklarını tetikleyebilir.

6. Cildinizi kurutabilir.

6. Cildinizi kurutabilir.

Kahve, tuvaleti daha sık kullanmanıza neden olduğu için vücudunuzu susuz bırakır.  Susuz kaldığınızda, toksinlerin vücudunuzdan çıkması zorlaşır. Bu da cildi kurutur ve erken kırışıklıklar gibi çeşitli sorunlara karşı daha savunmasız hale getirir.

7. Kan şekeri seviyenizi yükseltebilir.

7. Kan şekeri seviyenizi yükseltebilir.

Sabah kahveniz, hücrelerinizin kan şekerini düzenlemesini zorlaştırır ve bu da çeşitli hastalıklara yol açabilir. Yüksek kan şekeri de kilo alımına neden olabilir ve hatta cilt enfeksiyonu riskinizi artırabilir.

Peki ya siz hangi sıklıkla kahve içiyorsunuz? Kahvenin bu tür yan etkilerini hiç kendi vücudunuzda fark ettiniz mi? Yorumlarda bizimle paylaşın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
7
7
6
5
2
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Birbilenesor

her sabah uyandığım anda kahvem demlenirken ben de hazırlanırım ve yukarıda yazanların herhangi bir tanesini de yaşamıyorum,keyifle kahvemi içip işime gidiyo... Devamını Gör

simurg

kahve diye sütü kremayı şekeri basarsanız tabii bunlar olur. kahve dediğin suda çözünerek değil demlenerek sütsüz şekersiz içilir, mis gibi de olur ne zararı

moonandlight

Ühersabah kahvemi yapıp işe gidene kadar içiyorum. dediklerinizi kahve içmeden de yaşıyorum tr de yaşamak zaten hepsine sebep oluyor bu dönemde. en azında a... Devamını Gör