Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sabah Antrenman Yapmak İçin Motivasyonunuzu Bulmanızı Sağlayacak 10 Etkili Yöntem

-

Sabahları egzersiz yaptığınızda tüm gün daha zinde ve üretken olduğunuzu fark ettiniz mi? Bu bir tesadüf değil. Sabah sporunun vücudunuz ve beyninize bir çok faydası vardır. Öncelikle egzersiz metabolizmanıza ani bir hız verir ve bütün gün kalori yakmaya devam etmenizi sağlar. 

Sabah egzersizinin bir avantajı da günlük programınızı etkilememesi, sabah erkenden aradan çıkarmış olmanız ve gün içinde bunu dert etmemenizdir.

Yapılan araştırmalara göre sabah kahvaltıdan önce egzersiz yapmak fazla yemek yeme riskini de azaltıyor. Peki sabah
antrenman yapmak için motivasyonu nasıl bulacağız derseniz, işte size 10 etkili yöntem.

1. Çalar saatinizin yerini değiştirin.

Çalar saatinizi başucunuzda tutmak yerine odanın öbür ucuna yerleştirin. Bu sayede alarmı susturmak için yataktan kalkmanız gerekecek. Bir kere kalktıktan sonra gerinip, giyinmek ve sabah spor rutininiz için dışarı çıkmak daha kolay gelecektir. Eğer çalar saatiniz sizi müzikle uyandırıyorsa, spor müziklerinizden birini ayarlayın. Bu sizi egzersiz moduna sokacaktır.

2. Buluşma ayarlayın.

Spor arkadaşınız olması büyük bir motivasyon sebebidir. Egzersiz arkadaşınızla sabah 7'de spor salonunda buluşmak için plan yapın ya da sahilde yürüyüş/koşu ya da tenis, hangisi size daha çok uyarsa. Sizi bekleyen biri olduğunda vazgeçme olasılığınız daha azdır.

3. Spor salonunda arkadaş edinin.

Henüz bir egzersiz arkadaşınız yoksa bir iki hafta sabah spor salonuna gittiğinizde edinmeniz kaçınılmazdır. Etrafa ve sabah o saatte gelen kişilere hızla alışırsınız. Tanıdık biri olması ve ortama alışık olmanız, gitmediğinizde sizi özleyecek birilerinin olması sabah egzersizleri için size ilham verir. Bu sosyal faktör sabah motivasyonu için önemlidir.

4. Bir hedef belirleyin.

5. IPOD'unuza egzersiz müzikleri indirin.

Müzik özellikle sabahları iyi bir motivasyon kaynağıdır. Güzel bir müzik listesi sizi sabah yataktan kaldırmaya yeterli olabilir. Araştırmalar egzersiz yaparken
müzik dinlemenin pozitif düşünceler yarattığı ve yorgunluğu atmaya faydası olduğunu gösteriyor.

6. Önceki geceden eşyalarınızı hazırlayın.

Sabah rutininize daha rahat başlayabilmeniz için eşyalarınızı, çantanızı
geceden ayarlamanız kolaylık sağlayacaktır. Böylece sabah eşyalarınızı bulmaya çalışarak ve ne giyeceğim derdi ile uğraşarak vakit kaybetmezsiniz. Daha hızlı hazırlanırsınız, bu sayede daha fazla uyuyabilirsiniz.

7. Çabalarınızı ödüllendirin.

Hedeflerinize uyarsanız, kendinizi ödüllendirin. Hafta içi belirleyeceğiniz 4 gün egzersiz yaptıktan sonra hafta sonunda kendinizi mutlu edecek bir şey yapın.
Arkadaşlarınızla yapmaktan keyif aldığınız bir şey olabilir, kendinize yeni spor malzemesi alabilirsiniz ya da bakım ve masaj olabilir. Ama asla kendinizi
yemekle ödüllendirmeyin, bu sadece harcadığını eforun boşa gitmesine neden olacaktır. Kendinizi neyin motive edeceğini keşfedin ve her sabah rutininize devam etmek için bunu kullanın.

8. Planlarınızı dünyaya duyurun.

Facebook, Twitter ve Instagram sayesinde herkese sabah egzersiz rutininizi
duyurabilirsiniz. Egzersiz planınızı Facebook’a koyun. Bir kere duyurdunuz mu, programa uymamanız çok zor olacak. Aynı zamanda başarılarınızı yaymak için de sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Arkadaşlarınıza işten önce kaç tur
yüzdüğünüzü ya da kaç km koştuğunuzu söyleyin. Paylaşmak hem sizi, hem çevrenizi motive edecektir.

9. Çok mu uykulusunuz? Biraz zaman tanıyın.

İlk başlarda alarmı kapatıp uykuya devam etmek yerine, yataktan fırlayıp spor
salonuna ya da koşuya gitmek zor gelebilir. Ama bir iki hafta sonra vücudunuz
buna alışmaya başlayacaktır. Düzenli bir şekilde egzersiz yaptığınızda gece de daha rahat uyuyacaksınız. Bu sayede sabah kalkmanız da daha kolay olacak. Önemli olan bu alışkanlığı edinebilmek. Alışabilmek için başlarda biraz
kendinizi zorlamanız gerekse de sonra ne kadar normal ve rahat geleceğine
şaşıracaksınız.

10. Daha iyi bir kahvaltı için fırsat!

Sabah egzersiz öncesinde küçük bir şeyler atıştırmak, bir avuç badem gibi,
ihtiyacınız olan enerjiyi size sağlayacaktır. Spor sonrası soğuduktan sonra
gerçek kahvaltınızı yapabilir ve bunu kendinize çabalarınız için ödül olarak
keyifle hazırlayabilirsiniz. Ama çok yağlı ve karbonhidratı yüksek şeyler
yiyerek çabalarınızı sabote etmeyin. Kendinize vereceğiniz güzel bir kahvaltı
sözü, özellikle de arkadaşlarla paylaşılan, antrenman için sizi motive etmeye
yetecektir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

AntrenmanAppleFacebookInstagramTwittermüzikspor sonrası
Görüş Bildir