Görüş Bildir
Haberler
Rusya: Irak'a da Hava Operasyonu Düzenleyebiliriz

Rusya: Irak'a da Hava Operasyonu Düzenleyebiliriz

Onedio Medya
01.10.2015 - 18:40 Son Güncelleme: 01.10.2015 - 21:43
İçeriğin Devamı Aşağıda

Rusya Dışişleri yetkilisi İlya Rogaçev, Irak'tan bir talep gelmesi halinde bu ülkede de IŞİD'e karşı hava operasyonları düzenlemeyi değerlendirebileceklerini söyledi. Irak Başbakanı Haydar İbadi ise Rus yetkilinin açıklamasına olumlu yanıt verdi.

Rus Dışişleri yetkilisi Rogaçev, Rusya'nın Irak'ta da IŞİD'in kontrolündeki alanlara hava saldırıları düzenleyip düzenlemeyeceklerine dair soru karşısında şunları söyledi:

'Bunu yapıp yapmayacağımızı değerlendirmeye alabilmemiz için Irak hükümetinin bize bu konuda başvurması gerekiyor ya da BM Güvenlik Konseyi'nin bu yönde bir kararı olması gerekiyor. Nitekim BM Genel Konseyi'nde alınacak böyle bir karar da Irak'ın iradesine bağlı. Bunlardan birinin gerçekleşmesi durumunda hava operasyonlarının siyasi ve askeri uygunluğunu değerlendirmeye alabiliriz.'

Irak Başbakanı İbadi'den olumlu yanıt

Irak Başbakanı İbadi'den olumlu yanıt

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, Rusya’nın Irak’ta IŞİD’e hava operasyonu düzenlemesini memnuniyetle karşılayacaklarını, ancak konuyu henüz Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmediklerini açıkladı.

Irak Başbakanı El-İbadi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Rusya’nın ülkelerinde IŞİD’e karşı hava operasyonu düzenlemesine açık olduklarını belirtti. 

El-İbadi, “Putin bana Rusya’nın Suriye’de IŞİD’le mücadele ettiğini söyledi ve ben ona inanıyorum. Rusya Hava Kuvvetleri’nin Irak’ta IŞİD hedeflerine operasyon düzenlemesine açığım” ifadelerini kullandı.

'ABD'nin yardımı yetersiz'

ABD’nin Irak yönetimine IŞİD’le mücadele için gösterdiği desteğin yetersiz kaldığını da ifade eden Irak Başbakanı, “IŞİD’le mücadelemizde ABD’den etkileyici bir askeri yardım almıyoruz. Rusya ve İran’ın da olduğu daha geniş bir koalisyona ihtiyacımız var” dedi.

Kaynak: Sputnik ve Reuters

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0