Rus Pilotun Ailesi: Türkiye'den Tazminat İstemiyoruz

 > -

Kasım 2015'te Rus savaş uçağının düşürülmesi sonucu hayatını kaybeden pilot Oleg Peşkov'un kardeşi Türkiye'den tazminat teklif edilse bile kabul etmeyeceklerini belirterek "Bu küçük düşürücü, hatta korkunç” dedi. Öte yandan Peşkov'un ailesine Kemer'den ev hediye etmek isteyen ve bu nedenle partisinden ihracı gündeme gelen Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün Peşkov anısına bir park ve anıt açmayı planladığı belirtildi.

Kasım 2015’de hayatını kaybeden Rus pilot Oleg Peşkov’un kardeşi Pavel Peşkov katıldığı bir radyo programında, Türkiye'den tazminat almayı kabul etmeyeceklerini söyledi.

Peşkov’un kardeşi, “Tabi ki hayır, kimse Türkiye’den tazminat talep etmek istemiyor. Bizim aklımızdan hiç böyle bir şey geçmedi. Teklif etseler bile, kimse kabul etmeyecek. Bu küçük düşürücü, hatta korkunç” diye konuştu.

"Talep gelirse değerlendiririz"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Peşkov'un ailesinden bir talep gelmesi durumunda tazminat konusunu değerlendirmeye hazır olduklarını söylemişti. 

Benzer bir açıklama da Başbakan Binali Yıldırım'dan gelmişti.

Erdoğan'ın Putin'e mektup göndererek üzüntülerini iletmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler hızla normalleşme sürecine girmiş, Rus lider Türkiye'ye yönelik yaptırımlara son vermişti.

Putin, Türkiye'ye Yaptırımları Kaldırdı - onedio.com
Putin, Türkiye'ye Yaptırımları Kaldırdı - onedio.com

Aileye ev teklif eden başkanın ihracı istendi

Bu arada Antalya Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül de hayatını kaybeden pilot Peşkov’un ailesine Kemer’den ev hediye etmek istediklerini söylemişti.

MHP, Rus Pilotun Ailesine Ev Teklifi Yapan Başkanını İhraç Ediyor - onedio.com
MHP, Rus Pilotun Ailesine Ev Teklifi Yapan Başkanını İhraç Ediyor - onedio.com

Bunun üzerine MHP yönetimi, Başkan Gül'ü partiden ihraç için disiplin kuruluna sevk etmişti.

Kemer'de Oleg Peşkov'un adına park açılacak

Kemer Belediye Başkanı Gül'ün aynı zamanda park açmayı planladığı da belirtildi.

Sputnik'e konuşan VELES Uluslararası Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Nadejda Pelit, Başkan Gül'ün Peşkov'un adını ölümsüzleştirmek için park içinde bir anıt dikmeyi önerdiğini de söyledi.

Pelit, "Park için Kemer'in merkezinde bir yer belirlendi. Anıtın finansmanını belediye ve sivil toplum kuruluşları karşılayacak. Bunu en kısa sürede gerçekleştirmek istiyoruz" diye konuştu.

Sputnik News

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AntalyaBaşbakanBinali YıldırımMilliyetçi Hareket PartisiSavaşVladimir Putin
Görüş Bildir