Rus Büyükelçiden S-400 Açıklaması: 'İster Plaja Gidin, İster Patates Taşıyın'

 > 
1.7bPAYLAŞIM

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, CNN Türk'ten Sena Alkan'ın soruları yanıtladı. Yerhov'un S-400'ler ile ilgili yaptığı "İster patates taşıyın, isterseniz üstüne makineli tüfek monte edin savaşa katılın, onu garajda saklamak sizin doğal hakkınız" ifadesi tepki çekti. 

S-400'lerin sevkiyatına geçtiğimiz temmuz ayında başlanmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı Görüntüler Paylaştı: S-400 Teslimatı Başladı - onedio.com
Milli Savunma Bakanlığı Görüntüler Paylaştı: S-400 Teslimatı Başladı - onedio.com

Geçtiğimiz günlerde Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov da CNN Türk'ün sorularını yanıtladı.

Yerhov "Size birçok kez S-400'ler ne zaman gelecek? Ne zaman kurulacak?" diye sormuştu. Şimdi şu soruyu sorsam ne yanıt verirsiniz? Türkiye S-400'leri aktive etmezse Rusya ne der? sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Öyle bir alana değindik ki her kelime her ima durumu ciddi şekilde değiştirebilir. Genel bir cevap vermek durumundayım. Kullanılıp kullanılmayacağı tamamen sahip ülkenin hür iradesinde alınacak karardır. Türkiye'nin bizden satın almak istediği ürünü biz sattık. Bu sistemlerin sahibi Türkiye'dir. Tamamen ülkenin kararına bağlı bir durum. Duruma basit bir örnekle bakalım: ben bir aracın distribütörüyüm siz de benden araç almak istediniz. Satış yaptık. Sizden parayı aldım, aracı verdim. Araç sizin. İster plaja gidin, ister patates taşıyın, isterseniz üstüne makineli tüfek monte edin savaşa katılın,onu garajda saklamak sizin doğal hakkınız."

Libya'daki iç savaş da gündemdeydi.

Rusya neden CIA destekli Hafter'i destekliyor? Burada 'Bir ironi var' yorumları yapılıyor...

"Hayat teferruatlı bir şeydir belki de bir ironi vardır. Bugün devrimcisiniz yarın terörist. Bunlar da yaşanmış geçmişte. Hayat akışının cilveleri oluyormuş demek. Hayatta ve siyasette ebedi diye birşey yok. Adını zikrettiğiniz siyasi liderle ilgili, altını çizerek söylüyorum siyasi liderle ilgili. Rusya sadece o siyasi liderle değil sürecin tüm taraflarıyla temasta. Mareşal Hafter'le irtibatımız var Sarraç'la da irtibatımız kesilmedi. Tobruk Meclis Başkanı Saleh'le irtibatımız var. Fakat tüm bu görüşmeleri devam ettirirken hedefimiz ızdırap çekmiş ülkede barışın sağlanmasıdır."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir