Görüş Bildir
Haberler
Resmi Gazete'de Yayımlandı: Altın Hesabını TL'ye Çevirene Destek

Resmi Gazete'de Yayımlandı: Altın Hesabını TL'ye Çevirene Destek

Batuhan
29.12.2021 - 08:03

Altın hesaplarının Türk Lirası mevduat hesaplarına dönüşümünün desteklenmesine ilişkin tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Resmi Gazete'de yayımlanan Merkez Bankası tebliğine göre, 28 Aralık 2021 tarihi itibariyle altın hesapları, hesap sahibinin talep etmesi halinde Türk Lirası mevduat hesabına çevrilecek.

MB'nin ilan edeceği fiyat esas alınacak

MB'nin ilan edeceği fiyat esas alınacak

Altın hesaplarının Türk Lirası'na çevrilmesinde Merkez Bankası'nın o gün saat 11.00'de ilan edeceği gram altın fiyatı esas alınacak.

Dönüşüm sonrası açılacak yeni hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olacak. Bankanın hesaba uygulayacağı faiz, Merkez Bankası'nca belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olamayacak.

Vade sonunda Türk Lirası hesap sahibine ana para ve faizi banka ödeyecek. Vade sonunda, altın fiyatlarından oluşan farkın faizden yüksek olması halinde aradaki farkı Merkez Bankası ödeyecek.

Hesabın vadesinden önce bozulması halinde herhangi bir ödeme yapılmayacak. Söz konusu ödeme desteği bir defaya mahsus olarak uygulanacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
8
2
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Cadawra

Milletin altınına da çökecek 😂

Samoa Tiger

Bu düzenlemeler örtülü faiz. Boş fasa fiso bunlar. Balon hep bu düzenlemeler. Piyasayı en fazla 2 ay stabil tutar. 2 ay sonra durmak yok omi patlamaya devam.

cinnet is coming

dövizde faiz fazlasını hazine karşılıyordu, altında ihale merkez bankasında kalmış. :))