Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rengi Solan ve Çizik Çizik Olan Bardakları İncir Yaprağı ve Sirke ile Eski Haline Getirebilirsiniz

Anasayfa > Keşfet

Bazı nedenlerden dolayı bardaklar çiziliyor ve matlaşıyor. Bu görünümü aldığında tek çare bardaklara veda etmek gibi görünüyor. Halbuki çeşitli uygulamalarla hem çiziklerin ve mat görüntünün oluşmasını engelleyebilir hem de oluşan bu kötü görüntüleri ortadan kaldırabilirsiniz. Yazımızda bardaklarınızda çiziklerin oluşmaması için yapılması gerekenlere ve oluşan çizikleri nasıl ortadan kaldırabileceğinize dair önerilere yer verdik.

Çiziklerin en büyük sorumlusu bulaşık makineleri

Çiziklerin en büyük sorumlusu bulaşık makineleri

Bulaşık makinesinde yüksek sıcaklıklarda bulaşık yıkamak, makineyi çok doldurmak çiziklere yol açabiliyor.

Makinenizi belirli aralıklarla temizleyin

Makinenizi belirli aralıklarla temizleyin

Bulaşık makinesinin içinin ve giderinin temiz olmaması da bulaşıkların çizilmesine neden olan faktörler arasında yer alıyor.

Kir kalıntılarına dikkat

Kir kalıntılarına dikkat

Bulaşıkları makineye kabaca kirlerinden arındırarak yerleştirmek de çiziklerin oluşumunu engelleyebilir. Kirler makinede uzun süre bekleyen bulaşıkların üzerinde kuruyarak iyice yapışacaktır. Makinenin uyguladığı basınçlı su kirleri yerinden sökerken çizik oluşturabileceği gibi sertleşmiş kirler basınçlı suyla bulaşıklara çarparak da çizik oluşumuna neden olabilir.

Deterjan seçimi önemli

Deterjan seçimi önemli

Toz deterjan yerine jel ya da sıvı özellikli deterjanları tercih edebilirsiniz. Tabii bunların makinede kullanılabilir özellikte olmasına dikkat etmelisiniz.

Olmazsa olmazlar: Tuz ve parlatıcı

Olmazsa olmazlar: Tuz ve parlatıcı

Bulaşık makinesinin düzgün çalışarak etkili bir temizlik yapabilmesi için tuz ve parlatıcı kullanılmalı. Makinenin göstergelerini takip edip bittiği durumda ihmal etmeden takviye yapmak hem makineniz hem de bardaklarınız için oldukça önemli. Şebeke suyu sert ve kireçli olan bir şehirdeyseniz bunlar ekstra önem kazanıyor. Tuz ve parlatıcı eksik olduğunda sert suyun etkisiyle bardaklarda çizik ve puslu bir görünüm oluşması kaçınılmaz. Parlatıcı bulamazsanız parlatıcı gözüne sirke ekleyebilirsiniz.

Elma sirkesi ile çiziklere elveda!

Elma sirkesi ile çiziklere elveda!

Puslanan ve rengi solan bardaklarınızı eski haline getirmek için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Kurtarmak istediğiniz bardaklarınızı aynı oranda suyla seyrelttiğiniz elma sirkesinin içerisinde bir saat kadar bekletin. Ardından çizik oluşturmayacak yumuşak bir bez yardımıyla bardakları ovalayarak parlatın. Eğer sirke kokusu sizi rahatsız ederse ardından deterjanla yıkayabilirsiniz.

Daha az çizik varsa...

Daha az çizik varsa...

Eğer bardaklarınızda puslu bir görünüm yerine birkaç çizik varsa bu bardaklarınızı kurtarmanız daha kolay. Sirkeli bir bezle bardak üstündeki çizikleri silmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında deterjanla yıkayıp kuruttuğunuz bardaklarınızda çiziklerin ortadan kalktığını göreceksiniz.

İncir yaprağını denemiş miydiniz?

İncir yaprağını denemiş miydiniz?

Yakınlarınızda bir incir ağacı varsa şanslısınız. Küçük çiziklere erkenden müdahale ederek bardaklarınızın puslu görünüm almasını engelleyebilirsiniz. Bunun için koparttığınız taze incir yaprağıyla çizikler olan bardaklarınızı ovmanız yeterli. Ardından deterjanla yıkayıp çiziklerden arınmış bardaklarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?