Ramazan Ayı İçin Yeni Bir Dekorasyon Fikri Olarak Ortaya Çıkan ve Tartışmalara Yol Açan Ramazan Ağaçları

-
Abone ol

Ramazan ayı Müslüman alemi için özel bir ay ve bu aya özgü yaşattığımız gelenekler var. Ramazan ayını kutlamak, çocuklara bu ayı sevdirmek için ortaya çıkan yeni bir akım ise tartışmalara yol açıyor. Ramazan ayının yeni trendi olan ağaçlardan bahsediyoruz.

Ramazan ayının yeni uygulaması Ramazan ağaçları.

Yılbaşı ağacıyla çok benzer olan bu ağaçların farkı İslam'ı simgeleyen hilal biçiminde olması.

Kimi zaman ay yıldız da oluyor.

Altına hediyeler de konulan bu ağaçların amacı, bu ayı en iyi şekilde kutlamak ve özellikle çocuklara sevdirmek.

Ayrıca güzel bir dekorasyon fikri olarak öne çıkıyor.

Bu ağaçları tasarlayan kişi ise Samar Baydoun Bazzi adlı bir kadın.

Amerika Detroit'te yaşayan 29 yaşındaki anne, 2014 yılında evine yılbaşı ağacı koyduğunda 4 yaşındaki kızı; "aaa, Noel!" diye bağırınca bu yaptığının hata olduğunu anlayıp ağacı parçalamış. Daha sonra Noel ağaçlarını parçalayıp hilal şeklinde zımbalayarak kendi ağacını yapmış.

Bu ağaçların amacı özellikle Hristiyan toplumlarda yetişen Müslüman çocuklara kendi dinlerinin de eğlenceli olduğunu hissettirmek.

Küçük çocuklar için ışıklar, süsler, ağaçlar ve onların altındaki hediyeler çok ilgi çekici. Hristiyan arkadaşları olan Müslüman çocuklar onlara özenebiliyor.

Amerika'da birkaç kadın bu ağaçları yaparak her yıl yüzlerce sipariş alıyor. Samar Baydoun Bazzi'nin şu an 10 çalışanı var.

Genç girişimci; “Bunu sırf bir ağaçtan yaptığım için Noel’e çok benzemesini istemiyorum” diyor. “Bizim olmasını istiyorum. ... Noel’le fazla aşina olmasını istemiyorum" diye ekliyor. Bu sebepten başkaları altına hediye koysa da, o koymamayı ve çocuklarına hediyeleri mağazalarda seçtirmeyi tercih ediyor.

Farklı kültürlerde farklı yankılar bulan Ramazan ağaçları eleştirilmeye de başlandı.

Olur mu olur.

Kendileri de bu fikrin özentiden çıktığını inkar etmiyor zaten.

Çocuklara Ramazan'ı sevdirmenin başka yolları düşünülemez mi gerçekten?

Siz bu yenilik hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hazu

Fikir güzel yapılan şey yanlış gibi, tamam çocuklar böyle şeylere özeniyor, onların ilgisini çekecektir ancak Türkler için söylüyorum bizim kendi ramazan geleneklerimiz zaten var, onları yaşatmak ve çocuklarımıza aktarmak daha kıymetli.

klemenjero

haram değil mi bu. putlaştırmak sayılmıyor mu?

auroora

İyi hoşta,aynı çabayı Filistin ve Gazze'de ki çocukları sevindirmek için de gösterebilseler keşke.Gerçi gösterip göstermediklerini bilmiyorum ama umarım gösteriyorlardır

eren-koc8

Müslüman noel kutlamazcılarla , Müslüman ramazan kutlamazcılar arasında kavga çıkar söyleyeyim :D

logicaldoor

Müslümanlar, kendilerinden önceki dinlere inananları yaptığı hemen herşeyi yapıyorlar. Özellikle de hıristiyanların. İslamda ruhban sınıfı olmamasına rağmen bir şekilde monte etmeye uğraşıyorlar sürekli. Onlarda noel var da bizde niye kutlu doğum olmasın? diyorlar. Daha bunun gibi niceleri. İslam'ın da eğlenceli olduğunu gösterecekmiş. E değil? Zaten olmamsı gerekiyor. Din, eğlenmek ya da eziyet çekmek için değildir ki. Daha bunu bile idrak edemedikten sonra hanif bir dindar olmayı nasıl başarabilirler ki...

Görüş Bildir