Radikal İslamcılıkla Suçlanıyordu: Fransa'da Kapatılan Derneğin Başkanı Türkiye'den Sığınma İstedi

 > 
2.6bPAYLAŞIM

Fransa'da 'radikal İslamcı hareketle ilişkileri' nedeniyle kapatılan Barakacity isimli derneğin Başkanı İdriss Sihamedi, güvende olmadıklarını söyleyerek kendisi ve ekibi adına Türkiye'den sığınma talep etti.

Fransa'da faaliyet yürüten Barakacity isimli dernek, çarşamba günü Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı. 

Gazete Duvar'da yer alan habere göre İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, dernekle ilgili yaptığı açıklamada, "Barakacity, nefreti körükledi, radikal İslamcı hareketle ilişkileri sürdürdü, terör eylemlerini meşrulaştırmaktan zevk aldı." dedi. 

Kapatılma kararının ardından Twitter üzerinden açıklama yapan Dernek Başkanı İdriss Sihamedi, Türkiye'den sığınma talebinde bulundu.

"Fransa'da güvende değilim"

Sihamedi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı etiketleyerek yaptığı paylaşımlarda, "Fransa'da, 26 ülkede 2 milyon yoksul insan için faaliyet gösteren insani yardım ve insan hakları örgütü Barakacity'yi Fransa devleti feshetme kararı aldı. Dosyalarında 3 yıllık bir soruşturmanın ardından herhangi bir gerçek suçlama olmamasına rağmen. Bu yüzden sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Fransa'da güvende olmadığım için kendim ve ekibim adına siyasi sığınma talebinde bulunmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden Sihamedi'ye yanıt: "İltica başvurusu yaparsanız değerlendiririz"

14 Ekim’de dernek binasına ve Sihamedi'nin evine baskın düzenlenmiş, gözaltına alınan Sihamedi ertesi gün serbest bırakılmıştı.

📌 Sosyal medya kullanıcılarının habere tepkisi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir