PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları Muhteşem Görüntülerle Sona Erdi

-
12 dakikada okuyabilirsiniz

Güney Kore'nin Pyeongchang şehrinin ev sahipliği yaptığı 2018 Kış Olimpiyatları 16 gün sürdü ve sona erdi.

23. Kış Olimpiyatları'nda 14 altın, 14 gümüş ve 11 bronz madalya kazanan Norveç, madalya tablosunu zirvede tamamladı.

Güney Kore'nin PyeongChang kentinde düzenlenen organizasyonun 16. ve son gününde bir altın madalya daha kazanan Norveç, madalya sayısını 39'a yükseltti.

2010 Vancouver Kış Olimpiyatları'nda 37 madalya elde eden ABD'nin rekorunu kıran Norveç, organizasyon tarihinde en çok madalya toplayan ülke oldu.

Almanya, 14 altın, 10 gümüş, 7 bronz madalyayla PyeongChang 2018'i ikinci sırada bitirdi.

Norveç ve Almanya, 14'er altın madalya toplayarak, Kanada'nın Vancouver 2010'da kırdığı rekoru egale etti.

Kanada ise 11 altın, 8 gümüş, 10 bronz madalyayla üçüncü sırada yer aldı.

16. Gün:

  • Kızakta erkekler 4'lü bobsled kategorisinde altın madalyayı, Almanya'dan Friedrich-Bauer-Grothkopp-Margis dörtlüsü kazandı.

  • Kış Olimpiyatları'nın son altın madalyası Kış Olimpiyatları tarihinin en çok madalya kazanan sporcusu Marit Björgen'e gitti. Kayaklı koşu kadınlar 30 km klasikte de altın madalyaya uzanan Norveçli toplamda 15. olimpiyat madalyasını kazanarak kapanışı yaptı!

  • Kadınlar curling finalinde İsveç, ev sahibi Güney Kore'yi 8-3 yenerek altın madalya kazandı.

  • Erkekler buz hokeyi finalinde Almanya'yı altın golle 4-3 yenen Rusya altın madalyanın sahibi oldu

15. Gün:

  • Kanadalı Sebastien Toutant, snowboard erkekler big air kategorisinde altın madalya kazandı.

  • Cross Country kayak erkekler 50 kilometre Mass Start Classic'te Finlandiyalı Iivo Niskanen altın madalya aldı.

  • Snowboard erkekler paralel dev slalomda İsviçreli Nevin Galmarini altın madalyaya ulaştı.

  • Snowboard kadınlar paralel dev slalom yarışlarında Çek Ester Ledecka altın madalya aldı. Ledecka farklı bir dal olan alp disiplini kayakta da altın madalya almıştı.

  • Alp disiplini Alp Takım yarışmasında İsviçre altın madalya aldı.

  • Sürat pateni erkekler Mass Start'ta Güney Koreli Lee Seung-Hoon altın madalya aldı.

  • Sürat pateni kadınlar Mass Start'ta Japon Nana Takagi altın madalya aldı.

Dopingli Rus sporcu sayısı ikiye çıktı

Rusya Kızak Federasyonundan yapılan açıklamada, oyunlara tarafsız atlet unvanıyla katılan 30 yaşındaki Sergeeva'nın doping testi sonucunun pozitif çıktığı belirtildi.

Açıklamada, Rus sporcunun 13 Şubat'taki doping testinin negatif çıkmasının ardından 18 Şubat'ta ikinci kez yapılan kontrolünde yasaklı maddeye rastlandığı, bu durumun Rus sağlık ekibinin kontrolü dışında gerçekleştiği ifade edildi.

Rus sporcu daha önce 'Ben doping yapmam' diye tişört giymiş ve doping yapanları eleştirmişti.

Sergeeva, curlingci Aleksandr Krushelnitckii'nin ardından oyunlarda doping testi pozitif çıkan ikinci Rus sporcu oldu.

14. Gün:

  • Artistik buz pateni kadınlar serbest programda olimpiyat bayrağı altında tarafsız yarışan Rus sporcu Alina Zagitova altın madalyanın sahibi oldu.

  • Kuzey kombine takım yüksek tepe 4x5 kilometre yarışında Almanya, altın madalyanın sahibi oldu.

  • Kısa mesafe sürat pateni erkekler 5000 metre takım yarışında altın madalyayı, Macaristan kazandı.

  • Biatlon kadınlar 4x6 kilometre takım finalinde Belarus altın madalyanın sahibi oldu.

  • Kanadalı serbest stil kayakçı Kelsey Serwa, kadınlar kros kategorisinde altın madalya kazandı.

  • Biatlon erkekler 4x7,5 kilometre takım finalinde İsveç altın madalyanın sahibi oldu.

  • Sürat pateni erkekler 1000 metrede Hollandalı Kjeld Nuis altın madalyaya ulaştı.

13. Gün:

  • Serbest stil kayak erkekler halfpipe yarışında altın madalyayı ABD'li David Wise kazandı.

  • Buz hokeyi kadınlarda ABD, Kanada'yı penaltılarda geçerek altın madalyanın sahibi oldu.

  • Alp disiplini kayakta İsveçli Andre Myhrer, 1 dakika 38.99 saniyelik süresiyle ilk olimpiyat şampiyonluğuna ulaştı.

  • Avusturyalı Anna Gasser, snowboard kadınlar big air kategorisinde altın madalya kazandı.

  • Alp disiplini kadınlar alp kombine kayakta İsviçreli Michelle Gisin altın madalyanın sahibi oldu.

  • Kadınlar kısa kulvar 1000 metre finalinde altın madalyaya ulaşan isim Hollandalı Suzanne Schulting oldu.

  • Nadezhda Skardino, Iryna Kryuko, Dzinara Alimbekava ve Darya Domracheva'dan oluşan Belarus Milli Takımı, 1 saat 12 dakika 03.4 saniyelik derecesiyle altın madalya kazandı.

  • Kısa mesafe sürat pateni erkekler 500 metrede altın madalyayı, Çinli Wu Dajing kazandı.

12. Gün:

  • 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda Alp disiplini kadınlar iniş finalinde İtalyan Sofia Goggia altın madalyanın sahibi oldu.

  • Kanadalı serbest stil kayakçı Brady Leman, erkekler kros kategorisinde altın madalya kazandı.

  • Kayaklı koşu erkekler takım sprint finalinde Martin Johnsrud Sundby ve Johannes Hoesflot Klaebo'dan oluşan Norveç takımı, 15.56.26'lık zamanlamasıyla altın madalya elde etti.

  • Bobsleigh kadınlar takım yarışlarında altın madalya Almanya'nın oldu.

  • Sürat pateni kadınlar takım takip finalinde Japonya altın madalya kazandı.

  • Kayaklı koşu kadınlar takım sprint yarışında ABD altın madalyanın sahibi oldu.

  • Kayaklı koşu erkekler takım sprint yarışında Norveç, altın madalyanın sahibi oldu.

Türkiye, kayaklı koşuda finale kalamadı

Kayaklı koşu erkekler takım sprintte yarı finaller sona erdi.

Milli sporcular Hamza Dursun ile Ömer Ayçiçek'in yer aldığı Türkiye, 18.45.78'lik derecesiyle yarışı 14'üncü sırada tamamlayarak adını finale yazdıramadı.

11. Gün:

  • Artistik Buz Pateni Buz Dansı'nda Kanadalı Tessa Virtue - Scott Moir çifti kazandı ve altın madalyaya ulaştı.

  • Serbest stil kayak kadınlar halfpipe'ta Kanadalı Cassie Sharpe altın madalya aldı.

  • Ev sahipliği yapan Güney Kore, kadınlar 3000 metre bayrakta zafere uzanarak kısa kulvarda üçüncü altın madalyasını kazandı.

  • Biatlon 2x6 kilometre kadınlar ile 2x7,5 kilometre erkekler karışık takım finalinde Fransa altın madalyanın sahibi oldu.

  • Kayakla atlama ve kayaklı koşudan oluşan kuzey kombine mücadelesinde Rydzek, 23.52.5'lik derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.

Artistik buz pateninde Türk çift 19'uncu oldu.

Artistik Buz Pateni Buz Dansı sporcularımız Alisa Agafonova ve Alper Uçar Serbest Programda aldıkları 87.76 puan ve toplamdaki 147.18 puanlarıyla yarışmayı 19. olarak tamamladı.

Buz hokeyci Ziga Jeglic, doping yaptığı gerekçesiyle men edildi.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda doping yaptığı tespit edilen Slovenyalı buz hokeyci Ziga Jeglic'i men etti.

CAS'tan yapılan açıklamada, doping testinde yasaklı "fenoterol" maddesi kullandığı tespit edilen Jeglic'in, 23. Kış Olimpiyatları'ndan men edildiği belirtildi.

Açıklamada, Sloven sporcunun dopingli madde kullandığını itiraf ederek iş birliğine gittiği ve hakkındaki cezanın daha sonra verileceği de ifade edildi.

10. Gün:

  • Kayakla atlama erkekler takım yüksek tepe finalinde altın madalyayı Norveç elde etti.

  • Sürat pateni erkekler 500 metrede Norveçli Lorentzen, olimpiyat rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu.

  • Bobsleigh ikili erkeklerde Kanada ve Almanya aynı dereceyi yapınca iki ülke de altın madalya aldı.

Türkiye Alisa ve Alper'le Kış Olimpiyatları'nda tarih yazdı

Güney Kore'nin PyeongChang kentinde düzenlenen oyunların onuncu gününde, artistik buz pateni branşında buz dansı kısa program performansları sergilendi.

Milli sporcular Alisa Agafonova ile Alper Uçar, 59,42 puanla 20. sırayı aldı ve Türkiye'nin Kış Olimpiyatları tarihinde serbest programa yükselen ilk buz dansı çifti oldu.

9. Gün:

  • 31 yaşındaki Japon sporcu Nao Kodaira, kadınlar 500 metre sürat pateninde 36.94'lük zamanlamasıyla olimpiyat rekoru kırdı ve altın madalyanın sahibi oldu.

  • Fransız Martin Fourcade erkekler biatlon 15 kilometre toplu startta altın madalya kazandı.

  • Serbest stil kayak erkeklerde Ukraynalı Oleksandr Abramenko altın madalyaya ulaştı.

  • Kayaklı koşu erkekler 4x10 kilometrede Norveç takımı altın madalyaya ulaştı.

  • Alp disiplini erkekler büyük slalom yarışında milli sporcu Serdar Deniz 67. olurken, Avusturyalı Marcel Hirscher altın madalya kazandı.

  • Norveçli serbest stil kayakçı Oystein Braaten, erkekler slopestyle kategorisinde altın madalya kazandı.

8. Gün:

  • Japon Yuzuru Hanyu erkekler artistik buz pateninde altın madalya kazandı.

  • İsviçreli Sarah Hoefflin kadınlar serbest stil slopestyle kayakta altın madalya kazandı. 10 gün önce 18 yaşına giren Gremaud, kış oyunlarında serbest stil kayakta madalya kazanan en genç sporcu olarak tarihe geçti.

  • Erkekler tepe inişi teklide Polonyalı atlet Kamil Stoch altınmadalyaya ulaştı.

  • Skeleton kadınlarda Büyük Britanya'dan Lizzy Yarnold altın madalyaya ulaştı.

  • Kısa mesafe sürat pateni erkekler 1000 metrede Kanadalı Samuel Girard altın madalyaya ulaştı.

  • Kadınlar kısa kulvar sürat pateni bin 500 metrede Güney Koreli Minjeong Choi altın madalya kazandı

  • Slovak Anastasiya Kuzmina kadınlar biatlon 12,5 kilometre toplu startta altın madalya kazandı.

  • Kadınlar kayaklı koşu 4x5 kilometre bayrak yarışında Norveç altın madalya kazandı.

  • Alp disiplini kadınlar Super-G yarışında Çek Ester Ledecka altın madalya kazandı. Başka bir sporcudan ödünç aldığı kayak takımıyla yarışı katılan Ledecka aslında bir Snowboard'cu olmasına rağmen ilk kez 'öylesine' yarıştığı bu Alp Disiplini'nde altına ulaşırken kendisi de sonuca inanamadı.

7. Gün:

  • Alp disiplini kadınlar slalom yarışında İsveçli Frida Hansdotter altın madalya kazandı.

  • Alp disiplini erkekler Super-G yarışında Avusturyalı Matthias Mayer altın madalya kazandı.

  • Kadınlar Snowboard Cross'ta İtalyan Michela Moioli altın madalyaya ulaştı.

  • Skeleton erkeklerde Güney Koreli Yun Sungbin altın madalya aldı.

  • Kadınlar 5 bin metre sürat pateninde Hollandalı Esmee Visser altın madalya kazandı.

  • Serbest Stil Kayak Kadınlar Aerials'ta Belarus atlet Hanna Huskova altın madalya kazandı.

  • Kayak'ta 31 yaşındaki Cologna, 33.43.9'luk derecesiyle altın madalyaya uzanırken, bu branşta üst üste podyumun zirvesine çıkan ilk sporcu olarak tarihe geçti.

6. Gün:

  • Çiftler artistik buz pateninde Almanya'dan Aljona Savchenko ve Bruno Massot altın madalya kazandı.

  • Kadınlar kayaklı koşu 10 kilometre serbest yarışında Norveçli Ragnhild Haga altın madalya kazandı.

  • Milli sporcu Özlem Çarıkçıoğlu'nun 57. tamamladığı Alp disiplini kadınlar büyük slalom yarışında, altın madalyayı ABD'li Mikaela Shiffrin elde etti.

  • Norveçli biatlet Johannes Thingnes Boe, erkekler 20 kilometre bireyselde altın madalyanın sahibi oldu.

  • Takımlar Relay'de Almanya altın madalyaya ulaştı.

  • Sürat pateni erkekler 10 bin metre yarışında Kanadalı Ted-Jan Bloemen 12.39.77'lik derecesiyle olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazandı.

  • Kadınlar biatlon 15 kilometre bireysel yarışlarında Hanna Öberg altın madalya kazandı.

  • Alp disiplini erkekler iniş kategorisinde Norveçli Aksel Lund Svindal altın madalya elde etti.

5. Gün:

  • Erkekler snowboard halfpipe yarışında ABD'li Shaun White altın madalya kazandı.

  • Kuzey kombine bireysel normal tepe 10 kilometre yarışında altın madalyayı Frenzel kazandı.

  • Çiftler luge disiplininde altın madalyayı Alman kızakçılar Tobias Wendl ve Tobias Arlt ikilisi elde etti.

  • Hollandalı Jorien Ter Mors kadınlar bin metre sürat pateninde altın madalya kazandı.

  • Kızak kadınlar teklide Alman Natalie Geisenberger altın madalyaya ulaştı.

4 Gün:

  • Alman Natalie Geisenberger, 3 dakika 5.232 saniyelik toplam süresiyle Soçi 2014'ten sonra bir kez daha olimpiyat şampiyonu oldu. Almanya böylece tek kadınlar luge disiplinindeki üst üste 6. altın madalyasını elde etti.

  • Kadınlar snowboard halfpipe yarışında 17 yaşındaki Güney Kore asıllı ABD'li sporcu Chloe Kim, 98,25 puanla altın madalyaya uzandı.

  • Erkekler alp disiplini kombine yarışını 28 yaşındaki Avusturyalı Marcel Hirscher kazanarak altın madalyanın sahibi oldu.

  • Kısa mesafe hız kayağı kadınlar 500 metrede İtalyan Arianna Fontana altın madalya aldı. Hız kayağı erkeklerde ise bin 500 metrede Hollandalı Kjeld Nuis altın madalya aldı.

  • Curling çiftler karışıkta Kanada altın madalyaya ulaştı.

  • Cross Country Kayak Erkekler Sprint Classic'te Norveçli Johannes Hoesflot Klaebo altın madalyaya ulaşan isim oldu. Cross Country Kayak Kadınlarda ise Sprint Classic'te İsveçli Stina Nilsson altın madalyaya ulaşan isim oldu.

  • Snowboard Erkekler Halfpipe'ta altın madalyayı Amerikalı Shaun White aldı.

Tüm Dünyanın İzlediği PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları Hakkında 16 İlginç Bilgi - onedio.com
Tüm Dünyanın İzlediği PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları Hakkında 16 İlginç Bilgi - onedio.com

3. Gün:

  • Biatlon kadınlar 10 kilometre takip yarışını, 30 dakika 35.3 saniyede bitiren Alman Laura Dahlmeier, şampiyonluğa ulaştı. Dahlmeier, kadınlarda aynı olimpiyatta hem sprint hem de takipte birincilik elde eden ilk sporcu olarak tarihe geçti.

  • Sürat pateni bireysel kadınlar 1500 metre yarışında 1 dakika 54.35 saniyeyle birinci olan Hollandalı Ireen Wust, altın madalya elde etti. Kariyerindeki 10. madalyasını kazanan Wust, sürat pateninde olimpiyatların en başarılı sporcusu oldu.

  • Snowboard kadınlar slopestyle mücadelesinde altın madalyayı, 83 puanla ABD'li Jamie Anderson boynuna taktı. 2014 Soçi Kış Olimpiyatları'nda da bu dalda altın madalyanın sahibi Anderson, snowboard slopestyle kategorisinde iki farklı olimpiyatta altın madalya kazanan ilk kadın sporcu unvanını aldı.

  • Artistik buz pateninde takım yarışlarında Kanada altın madalyayı aldı.

  • Snowboard Kadınlar Slopestyle'da altın madalya Amerikalı Jamie Anderson'ın oldu.

  • PyeongChang 2018 Kış Olimpiyatları'nda erkekler biatlon 12.5 kilometre takip yarışına Martin Fourcade damga vurdu. Fransız biatlet takip yarışında altın madalyanın sahibi oldu.

  • Serbest stil kayak erkekler mogul finalini 86,63 puan toplayan Kanadalı Mikael Kingsbury, ilk sırada bitirdi.

Yetenekleriyle Damga Vuracaklar! Kış Olimpiyatları'nda İzlemeniz Gereken 9 İsim - onedio.com
Yetenekleriyle Damga Vuracaklar! Kış Olimpiyatları'nda İzlemeniz Gereken 9 İsim - onedio.com

2. Gün:

  • Snowboard erkekler slopestyle mücadelesinde altın madalyayı, 87,16 puanla ABD'li Redmond Gerard kazandı. 17 yaşındaki Gerard, snowboard dalında olimpiyat şampiyonu olan en genç erkek sporcu unvanını aldı.

  • Kayaklı koşu erkekler 15+15 kilometre skiatlon kategorisindeki madalyalar, Norveçli sporculara gitti. Yarışın başındaki çarpışmanın ardından sonunculuğa gerileyen Simen Hegstad Krüger, 1 saat 16 dakika 20 saniyelik derecesiyle ilk olimpiyat şampiyonluğuna uzandı.

  • Sürat pateni erkekler 5 bin metre yarışında 6 dakika 9.76 saniyeyle olimpiyat rekoru kıran Hollandalı Sven Kramer, üst üste 3. altın madalyasını elde etti. 31 yaşındaki Kramer, bir ferdi sürat pateni disiplininde 3 olimpiyat şampiyonluğu kazanan ilk erkek sporcu oldu.

  • Biatlon erkekler 10 kilometre sprint yarışını, 23 dakika 38.8 saniyede bitiren Alman Arnd Peiffer, kariyerinin ilk olimpiyat şampiyonluğuna ulaştı.

  • Kızak branşında tek erkekler luge finali yapıldı. Avusturyalı David Gleirscher, 3 dakika 10.702 saniyelik süresiyle ilk olimpiyat altınını elde etti.

  • Serbest stil kayak kadınlar mogul finalini ise 78,65 puan toplayan Fransız Perrine Laffont kazandı. 19 yaşındaki sporcu, ilk olimpiyat şampiyonluğuna imza attı.

  • Erkekler alp disiplinine damga vuran isimlerden Marcel Hirscher, kariyerindeki en önemli eksik parça olan olimpiyat altınına kavuştu. Avusturyalı sporcu, PyeongChang 2018 Kış Olimpiyatları erkekler alp disiplini kombine yarışında kariyerinin ilk olimpiyat şampiyonluğunu elde etti.

2018 PyeongChang Olimpiyatları Açılışından Muhteşem Drone Görüntüleri! - onedio.com
2018 PyeongChang Olimpiyatları Açılışından Muhteşem Drone Görüntüleri! - onedio.com

1. Gün: İlk altın madalya İsveçli sporcunun.

  • 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'nda ilk altın madalyayı, kayaklı koşu skiatlon dalında İsveçli Charlotte Kalla elde etti.

  • PyeongChang 2018 Kış Olimpiyatları'nda kadınlar biatlon 7.5 kilometre sprint yarışını Alman biatlet Laura Dahlmeier kazandı.

  • Oyunlara ev sahipliği yapan Güney Kore, ilk altın madalyasını erkekler kısa kulvar bin 500 metre sürat pateni finallerinde Lim Hyo-Jun'un 2.10.485'lik derecesiyle kazandı.

  • Erkekler kayaklı koşu normal tepe bireysel finallerinde altın madalyayı Alman sporcu Andreas Wellinger kazandı.

  • Kadınlar 3 bin metre sürat pateninde madalyalar Hollandalı sporculara gitti. Carlijn Achtereekte altın madalyayı kazanan isim oldu.

Kuzey ve Güney Kore'yi 'Birleştirdi': 2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları Muhteşem Görüntülerle Başladı - onedio.com
Kuzey ve Güney Kore'yi 'Birleştirdi': 2018 PyeongChang Kış Olimpiyat Oyunları Muhteşem Görüntülerle Başladı - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAltınAmerika Birleşik DevletleriFransaİsveçİsviçreJaponyaKoreMacaristanNorveçRusyakadınlar
Görüş Bildir