Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Punk Rock'ta Erkek Egemenliğine Başkaldıran 10 Feminist Grup

-
Abone ol

70’li yıllarda patlak veren punk rock türü içerisinde yer alan ve 80’li yıllarda popülerleşen ancak 90’larda duyulmaya başlayan Riot Grrrl akımı, neredeyse tamamı kadınlardan oluşan müzik gruplarından oluşmaktadır. Genel olarak metal ve rock müzik camiasının erkek egemenliğine karşı duran ve kadınların sesini yükseltip bu alanda bir nevi kadın devrimi yapan bu gruplar şahane işler ortaya koymuş ve müzik sektöründe feminist bir hareketin temellerini oluşturmuşlardır. Biz de bu muazzam kadınlara biraz kulak kabartmak isteyenler için bir şarkı listesi hazırladık.

1. Heavens To Betsy – Terrorist

Riot Grrrl akımının ilk gruplarından olan Heaven to Betsy, üç single ve bir albüm ile güçlü bir şekilde müzik tarihinde yerini almıştır. Grup, ilk şarkılarından itibaren hareketin en önemli temsilcilerinden biri olarak bilinmektedir.

2. Bikini Kill - Rebel Girl

90’lı yılların neredeyse başından sonuna kadar aktif olan ve beş albüm yayınlamış olan Bikini Kill, Riot Grrrl akımının ilk gruplarından biridir. Şarkı sözlerinde rastladığımız feminist söylemler ve duruşlarıyla grup, akımın önemli temsilcilerindendir. Aynı zamanda akım içerisinde önemli bir figür olarak bilinen feminist aktivist Kathleen Hanna da grubun solistliğini yapmıştır.

3. Team Dresch - Yes I Am Too But Who Am I Really

1993 yılında Amerika’da kurulan Team Dresch, 1998 yılına kadar etkin bir şekilde varlığını sürdürdü. Punk’ın içerisinde LGBT bireylerinin önemli bir sesi olan Team Dresch, queercore adı verilen alt türe katkı sağlamış olup bu türün en önemli temsilcisi olmuşlardır. 2000’li yılların başında yeniden birleşen grup performanslarını hâlâ sürdürmekte.

4. Excuse 17 - This is Not Your Wedding Song

1993’te Washington’da kurulup 1995 yılında dağılan grup, kısacık kariyerleri boyunca şahane şarkılara ve performanslara imza attı.

5. Cake Like - Lorraine's Car

New York menşeli Cake Like, 1993 yılında piyasaya sürülen Delicious adlı ilk albümleriyle Riot Grrrl akımı içerisine dahil olup büyük ses getiren gruplardan biri olarak müzik tarihindeki yerini almıştır.

6. Pineapple Boys Need Not Apply - Emily's Sassy Lime

Tamamı Asya - Amerikalı genç kadınlardan oluşan Emily’s Sassy Lime, 1993 yılında California’da kuruldu. Doksanlı yıllarda aktif olan grup müzik tarihine üç albüm bıraktı.

7. Gimme Brains - Bratmobile

Riot Grrrl akımının ilk gruplarından olan Bratmobile üç şahane albüm ve sayısız çalışmalarla punk rock tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

8. Pussy Riot - Kill the Sexist!

Temelleri Moskova’da atılan Pussy Riot, adı gibi patriyarkaya “bela” olan bu listenin en provakatif ve en politik grubu. Şarkı sözlerinde feminizm ve LGBTİ hakları gibi konuları ele alan grup -tahmin edebileceğiniz üzere- söylemleri ve eylemleri ile devleti ve kiliseyi canından bezdirmiş durumda.

9. Amanda Palmer - The Killing Type

On parmağında on marifet canımız Amanda Palmer, Riot Grrrl akımı içerisinde yer alan bir isim değil. Ama şimdilerde pek çok eleştirmen Palmer’ı post-riot grrrl akımı içerisinde konumlandırıyor.

10. L7 - Shitlist

1985 yılında California’da kurulan L7, 2001 yılına kadar varlığını sürdürdü. Riot Grrrl akımına büyük etkisi olduğu bilinen grup, daha çok seksenler ve doksanların başında yükselen grunge akımının temsilcileri arasında yer almaktadır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir