Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Psikopatlarla Alakalı Herkesin Doğru Kabul Ettiği Ama Çok da Doğru Olmayan Bir Gerçek Var!

161PAYLAŞIM

Psikopat kimdir? Nasıl biridir, sosyal yaşamda bizden ayrılan ezici farkları nelerdir? Düşünür müsünüz bu konu üzerine?

Genel sınırları inceleyecek olursak eğer psikopat, doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden ayırabilen bir insan olmasına rağmen aradaki bu fark umrunda olmayan kişidir.

Birçok insanın uç tepkiler verebildiği durumlarda dahi soğukkanlı kalabilmeyi beceren, hayalgücünün yıkıcı gücü delüzyonlardan uzak kişilerdir.

Bencildirler, narsistik duyguları yoğundur, dürtüsel davranırlar ama çoğu zaman kendine hakim olacak kadar bilinçli, genelde uzak geleceğe dair planlar yapmayan ve kolay sıkılan kişilerdir.

Senden benden daha kolay yalan söylerler, çıkarlarını her şeyin üstünde tutarlar, insan zihnine girip manipüle etmeyi iyi bilirler.

Deneyimlerden ders almak yerine aynı hataları tekrar ederler, birçok insani duygudan ve düşünceden uzaktırlar.

Muhtemelen ‘ne zaman söyleyeceksin şunu’ da dediğiniz bir konu daha var ki, o da çok zeki olmaları.

Psikopatlar ya da sosyopatlarla alakalı en büyük kabullerden birisi de bu insanların toplumun geri kalanına göre daha zeki ve akıllı olduklarıdır.

Fakat, son yapılan bilimsel araştırma ve çalışmalara göre bu durum tam olarak böyle olmayabilir.

Yakın dönemde yapılan araştırmalar psikopatların zeka seviyelerine bir nebze daha şüpheyle yaklaştı ve ortaya da bu insanların düşünüldükleri kadar zeki olmayabilecekleri gerçeği çıktı.

En köklü kurgusal psikopatlarla güçlendirilen bu kabul, yani sahtekâr ve çekici insanların üstün bir zeka ile donatılmış olduğu fikri, Dr. Hannibal Lecter tarafından şekillendirildi diyebiliriz.

Hani şu hastalarının beyniyle beslenen, psikopat doktor.

Son çalışmalar bizlere gösterdi ki, psikopati ile zeka kavramı arasında kabul ettiğimiz kadar yüksek bir korelasyon olmayabilir.

Elbette bu insanlar zeka olarak toplumun çok altında değiller, fakat über derecede zeki oldukları da doğru değil.

Araştırma geçmişte yapılan 97 çalışmanın ortak bir meta-analizi durumunda.

Şu an cezaevinde olan 9000’in üzerindeki kişiler üzerinde yapılan çalışmalar, konu psikopatlık olunca yüksek puan alanların, başarılı bir kariyere sahip olsalar dahi IQ olarak üstünlükleri olmadığını göstermiş.

“Ee öyleyse psikopat insanlardan çekinmek için bir sebep yok, onlar da tıpkı bizler gibilermiş.” demeden önce birkaç şey söylemekte fayda var.

Psikopat insanların beyinlerinin çeşitli uyaranlara verdiği tepkilerin incelendiği bir bilimsel araştırmada, bu kişilerin beyinlerinin ölüm, acı gibi sözcüklere ve diğer insanların beyinlerinde tepki uyandıran kan revan dolu resimlere neredeyse hiç tepki vermediği görülmüş.

Konu hakkında bir uzmanın aktardığına göre, psikopatlar için kavramlar birer sözcükten öte bir anlam ifade etmiyor.

Herhangi bir duygulanım yaşamadıklarından, vicdan azabı, üzüntü gibi olumsuzlukları yaşamadan, merak gibi nedenlerle ve tam anlamıyla soğukkanlı bir biçimde cinayet işleyebiliyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Bu başlığa göre ben psikopatım aq

cemallica

O değil de 3. resimdeki adamda super kahraman çenesi var

hastalik-hastasi

bakcaz

cutemurderer

Yani psikopatlık havalı bir şey değil, psikopat olunca zeki de olmuyorsunuz. O yüzden lütfen etrafta psikipitimm ya da psikopt kca istyrm diye dolanmayın sevgili ergenler.

valekupakiz

bugünde psikopatım.

Görüş Bildir