Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Psikolojik Bozuklukların Belki de En Belalısı Olan Korkunç Bir Hastalık: Binbir Surat Sendromu

-

Bu içeriğimizde sizlere psikolojik rahatsızlıklar arasında yaşamı en çekilmez kılan, herkese şüpheyle yaklaşmanıza neden olan, korkunç mu korkunç bir hastalıktan bahsedeceğiz: Fregoli Sendromu.

Fregoli Sendromu hastanın çevresindeki kişilerin görünüşlerini değiştirdiğine, farklı kişilerin görünümünü aldığına dair sanrıları olduğu bir sendrom.

Fregoli Sendromu'na sahip kişiler tanıdıkları insanların sokaktaki insanların kılığına büründüklerine inanırlar. Bu hastalar genellikle yaşamlarındaki bir kişiye kafayı takarlar ve o kişiyi her yerde görürler. En küçük bir benzerlik olmasa dahi herhangi bir yerdeki herhangi bir insanı o kişi sanabilirler.

Hastalık dilimize Binbir Surat Sendromu adıyla geçmiştir.

Çok nadir görülen nörolojik bir rahatsızlık olan Fregoli Sanrısı, bir başka deyişle bir kişinin yüzünü dışardaki herkesin yüzünde görmek, hatta herkesin birbirinin kopyası olduğunu sanmaktır. Örneğin bu sanrıya tutulmuş bir kişi, kendisi hariç herkesin aynı kişi olduğunu sanarken, herkesin kötü kişilerce ele geçirildiğini de düşünmektedir.

Kısaca bu rahatsızlığa sahip kimseler, çevresinde kılık değiştirmiş kişilerce taciz edildiğini paranoya haline getirmiştir.

Bazen kapıdaki komşu, bazen televizyondaki spiker, bazen de en yakın arkadaş kişiye zarar verecek düşman ya da çok sevdiği annesi olabilmektedir. Yani birey, farklı insanların kimliklerine bürünerek kendisini taciz eden bir şahsın varlığına inanmaktadır.

Sendrom ilk kez 1927 yılında, genç bir kadının tiyatroda izlediği aktörün kendisini takip ettiğini iddia etmesiyle ortaya çıkmıştır.

Araştırmalar sonucu tıp tarihine yeni bir hastalık eklenirken, bu hastalığa adını veren ise İtalyan sahne yıldızı Leopoldo Fregoli olmuştur. Sahnede sürekli kılık değiştirip onlarca yüze bürünen Leopoldo Fregoli, Guinness Rekorlar Kitabı'nda en hızlı ve en yaratıcı sanatçı olurken oyunlarını da genelde tek başına oynamaktadır. Bahsi geçen 27 yaşındaki kadın ise, Leopoldo Fregoli'yi izledikten sonra her yerde onu gördüğünü ve kendisini takip ettiğini söylemiş ve sonrasında Fregoli Tanısı ilk kez 1927 yılında bu kadına konmuştur.

Gelelim hastalığın sebeplerine.

Normal koşullarda tanıştığımız ya da gördüğümüz herkesle ilgili kafamızda bir görüntü, yargı, ipucu oluşur. Fregoli Sanrısı yaşayanlar ise bunları hatırlarken beyindeki limbik sistem olarak bilinen duyguları/iç güdüleri kontrol eden bölgeyle kuvvetli bir bağ kurmaktadır. Bir tanıdıklık ya da yakınlık duyduğumuz kişilerle iletişim halindeyken bu limbik sistem vücutta bazı değişiklikler yaratır.

Sendromdan muzdarip kişilerde beynin insan yüzlerini hatırlatan bölgeleriyle limbik sistem aşırı derecede bağlı durumda.

Bunun neticesinde de, limbik sistemin vücutta gerçekleştirdiği bu değişiklikler, gördükleri herkese karşı meydana gelmekte. Bu sebeple bir yanılsamaya neden olan beyin herkesi aynı kişi sanmakta ve "Böyle hissediyorsam, bu o" algısına yol açmakta ve sanrı ortaya çıkmaktadır.

Capgras Sendromu'yla da benzerliği olan Fregoli Sanrısı, Capgras'a göre daha seyrek görülmektedir.

Capgras, 1923 yılında ilk kez Fransız psikiyatrist Joseph Capgras tarafından tanımlanmış ve adını da buradan almıştır. Capgras daha geniş açıdan çok kez ele alınmış ve beyinsel bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığı, bilinçaltının etkisi olduğu gibi tartışmalar/ teoriler savunulmuştur.

Özetle Fregoli Sendromu'na sahip insanlar gördükleri insanların tamamının aslında aynı insan olduğunu düşünür.

Hasta, bu insanın farklı farklı kılıklarda kendisini izlediğini, çevresinde dolaştığını ve takip altında olduğunu hisseder. Bundan büyük rahatsızlık duyar, rahat hareket dahi edemez. Sürekli olarak bir tedirginlik ve gerginlik hali içerisinde bulunur. Kendisi dışında herkesin gerçek değil de kopya olduğu inancını taşır. Ona göre, bulunduğu çevredeki insanlar zaman zaman kötü niyetli bazı kişi ya da kişiler tarafından canlandırılan kopyaları ile değiştirilmektedir. 

İşte Fregoli Sendromu hayatı böylesine zehir eden, yaşamaktan nefret ettiren, her anı korku ve tedirginlikle geçirmeye sebep olan, psikolojik hastalıkların belki de en hastalıklısı olan bir rahatsızlık...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
streetkedisi

Konudan bağımsız olarak okuyunca eski günleri anımsattı.Kardeşim tıp fakültesinde okurken ailecek hepimizin ayrı birer lakabı olmuştu, benim payıma da "limbik " düşmüştü.. aramızdaki yaş farkı 2,5 olsa da koskoca ablaya "limbik, napıyorsun " denir mi , gıcık yaa :) Birde tek kişi olduğu halde her ortama ve duruma göre binbir surat olanlar var ki o da ayrı beter bence, akmıdır, karamıdır, grimidir asla bilemezsin...

hipergrafi

Capgras sendromunun taban tabana zıttı. Capgrasta birey yakından tanıdığı insanların aslında göründükleri kişi olmadığına onun kopyası yada klonu olduğuna inanır. Misal 'Bu benim kocam değil evet tıpatıp aynısı ama o değil!' der. Çünkü sevdiğimiz insanları gördüğümüzde beynimiz onlara ayrıcalıklı bir tepki verir. Hatta bu tepki öyle güçlüdür ki bir başka nörolojik sendromda birey insan yüzlerini birbirinden ayıran detayları ayırt edemediği için ailesi dahil tüm insan yüzlerini aynı görmektedir. Bu sendromdan muzdarip olan bireyler ailesine baktığı zaman kim olduklarını ayırt edemese bile beyindeki bu tepki sayesinde sevdiği bir insanla karşı karsıya olduğunu anlayabilmektedir. Bazen beyinde bir şeyler ters gidiyor ve sevdiği bir insana bu tepkiyi veremiyor beyin. Bu durumda ki bir kadın kocasına baktığında her zaman duyumsadığı o duyguyu hissedemediği için bi karmaşaya düşer ve 'Bu aslında benim kocam değil' diyerek açıklar hatta öyleki 'Biri neden senin kocan gibi görünmek istesinki?'Diye sorulduğunda kocasına dönüp 'Bilmiyorum. Beyefendi bunu neden yapıyorsunuz?' Diye soracak kadar da aklı başındadır. Sanırım bu sendromda tam tersi bir durum gercekleşiyor. Bireyin beyni gördüğü yabancı yüzlere tanıdığı, nefret ettiği yada tehlikeli bulduğu insanlara verdiği tepkinin aynısını veriyor. O yüzden bireyde bu durumu kendisine 'Farklı görünüyor ama bu benim babam/katilim!' Diyerek acikliyor ve duruma göre korkuyor yada bağlanıyor. Ancak bu denli ağır sanrılar tıpkı şizofreni gibi sadece psikolojik kökenli olamaz. Bir beyin anomalisinin, tümörün, agır bir kafa travması yada beyin ameliyatının yan etkileri olarak oraya cıkarlar ki zaten galeride beyinlerinin bir bölgesinin normalden farklı olduğunu söylemiş.

nesta

bunu kim okuycak ya

hipergrafi

Zahmet edip cevap yazan biri çıktığına göre okuyacak birileri de vardır elbet.

sevgibtner7

Yazınızı çok beğendim ve severek okudum Ayça Hanım. Teşekkürler

mustafamerve-nevruzoglu

Şimdi bunu yazmakla mı uğraştın???

bilal-aydin9

aslında bunu yazanlarında bi psikolojik bir rahatsızlığı sendromu olduğunu düşünüyorum abi her hastalığa bir ad takmışlar yok stendal sendromu yok lima sendromu yok alis harikalar diyarında sendromu ne çok sendrom varmış herkes için bi sendrom var bnde herkesi dinliyorum ve onları okadar iyi anlıyorumki kesin bnm de psikolojik bir rahatsızlığım var dedim karşıma binbir surat sendromu çıktı yani fregoli insanları korkutmaktan başka bişey değilyaaa en azından bnce öyle değil

Görüş Bildir