Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Prostat Kanseri Hakkında Erkenlerin Bilmesi Gerekenler

-

Prostat kanseri cilt kanserinden sonra erkeklerde en sık görülen kanser çeşidi, ancak çoğu zaman başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Prostat kanserinin erken teşhisi için bazı testler yapılmaktadır. Test yaptırarak prostat kanseri erken teşhis edilebilir. Fakat erkekler erken teşhisin önemini bilmiyor ve prostat kanseri hakkında pek fazla bilgiye sahip değiller. Bu yüzden prostat kanseri testi hakkında bilgi sahibi olmaları gereklidir.

Dünya çapında prostat kanserini önlemek için çalışmalar yürütülüyor kafat bu hastalık önlenemiyor. Bu yüzden prostat kanserinin kesin nedeni bilinmiyor.

Yapılan araştırmalar prostat kanserinin aileden gelen kalıtıma bağlı bir hastalık olduğunu gösteriyor. Fakat daha sağlıklı ve zinde bir yaşam ile prostat kanseri riskini azaltılabilir.

PROSTAT KANSER TARAMASI

Bir çok kanser türünde kanser taraması yaptırarak erken teşhis yapıldığı takdirde kolayca tedavi edilebiliyor. Kanser taraması yaptırarak prostat kanseri erken teşhis edilebilir. Fakat hayat kurtarır mı kurtamaz mı bunun için hala çözümlenmeyi bekleyen sorular var.

Prostat kanseri ilk aşamalarda hiç bir belirti vermez fakat ilerleyen prostat kanserinde bazı bulgular ortaya çıkar. İdrarı yaparken yavaş ve idrarın zayıf bir şekilde çıkması, özellikle geceleri sık idrara çıkma, kanda bazı sorunlar, kalça, sırt ( omurga ), göğüs ( kaburga ), ya da bacaklarda veya ayaklarda güçsüzlük ve uyuşma bu bulgulardan birkaç tanesidir.

Mesane ve bağırsakların kontrolleri yapılmalıdır. Yapılan testler her zaman tam bir resim ortaya çıkarır.

PSA düzeyi ( prostat spesifik antijen miktarı) düşükse, yine de prostat kanseri olabilir . PSA düzeyi düşük ise prostat kanserini işaret eder ancak tam emin olmak için biyopsi yapılarak kesin sonuca ulaşılabilir.

Prostat bezinden küçük bir parça iğne ile çıkarılır. Kanser hücresi olup olmadığını konrol etmek için mikroskop altında bakılır. Biyopsi için hastanın yatması gerekmez ayakta yapılır ve sadece birkaç dakika sürer.

PROSTAT KANSERİNİN BELİRTİLERİ

 • Sık idrara gitme,

 • Gece idrara kalkma,

 • Acil işeme isteği

 • Sıkışma hissi

 • Tuvalete yetişemeden idrar kaçırma

 • İdrara başlamada zorluk

 • Ikınarak idrar yapma,

 • İdrarın zayıf akması,

 • Damla damla veya kesik kesik idrar yapma,

 • İdrar yaptıktan sonra mesanenin boşalmama hissi

 • İleri dönemlerde hiç idrar yapamama.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir