Profesyonel Görünen Bir Kartvizite Sahip Olmanız İçin İzlemeniz Gereken Tüm Adımları Açıklıyoruz

0PAYLAŞIM

Kartvizitler özellikle yerel bir işletmeye sahipseniz önemli pazarlama araçlarıdır.

Boyutlarının küçük olması yanınızda taşımanızı ve gerektiğinde potansiyel müşterilerinize verebilmenizi kolaylaştırır. Aynı zamanda bir kartvizitin boyutu, potansiyel müşterilerin kartınızı cüzdanlarına, bir masa çekmecesine veya başka bir yere koymalarını kolaylaştırır. Böylece ihtiyaç duyduklarında işinize ve size kolayca ulaşabilirler. Peki bir kartvizit tasarlarken nelere dikkat etmeniz gerekir? Haydi bir göz atalım...

1. Doğru logoyu bularak başlamalısınız.

İşletmenizin logosunu tasarlama aşamasında çok küçük boyutlara gelmesi gerektiğini düşündünüz mü? Logonuzun kartvizitte görünmesi gerekir fakat aynı zamanda çok yer kaplamamalıdır. Eğer logonuz çok karmaşıksa ya da çok fazla kelime içeriyorsa boyutunu küçülttüğünüzde anlaşılmaz hale gelecektir. Yalnızca web sitelerinde ve tabelalarda güzel görünen karmaşık bir logonuz varsa onu değiştirmeyi veya özellikle kartvizitler, antetli kağıtlar ve kalemler gibi promosyon ürünleri için farklı bir logo oluşturmayı düşünün.

2. Kartvizitinizde neler bulunmalıdır?

Kartvizitler küçüktür, bu nedenle yalnızca potansiyel müşterilerin sahip olması gereken en önemli bilgileri eklemelisiniz. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Şirket logosu ve adı 

 • Adınız 

 • Unvanınız 

 • İletişim bilgileri (adres, telefon numarası ve e-posta adresi)

 • İnternet adresi 

 • Şirket sloganı veya sattığınız ürünlerle ilgili bir gösterge

3. Sade bir yazı tipi kullanmalısınız.

Basit yazı tipleri birçok iş alanı için kartvizit hazırlarken kullanmak için uygundur. Bu yüzden alışılmamış yazı tipleri veya kartvizit üzerinde birden çok yazı tipi kullanmamalısınız. İyi tasarlanmış bir kartvizit hem profesyonel olmalı hem de kolayca okunulabilmelidir.

4. Kartvizitinizde olabildiğince boş yer bırakmalısınız.

İyi tasarlanmış bir kartvizite baktığınızda birçok boş alan olduğunu görürsünüz. Bu boş alanlar kartvizitteki diğer elementlerin daha görünür olmasını sağlar. Kartvizitinizi ne kadar çok doldurursanız okumak o kadar zorlaşır ve dolayısıyla okunmama olasılığı o kadar artar.

5. Doğru renkleri seçmelisiniz.

Parlak renkler, kartvizitinizin öne çıkmasını sağlayabilir. Ancak aynı zamanda fazla karmaşık olmasına ve zor okunmasına da neden olabilir.  Kırmızı kenarlıklı ve siyah arka plan üzerinde geniş altın metinli bir kartın okunması zor olabilir. Müşteriniz kartvizitinizdeki telefon numarasını kolayca okuyamazsa rakibiniz olan bir firmayı aramayı tercih edebilir.

6. Kartvizitinizi iş alanınıza uygun olarak hazırlamalısınız.

Avukatlar ve finansal hizmet sağlayan şirketler için sade bir kartvizit daha iyi olabilir fakat bu her iş alanı için geçerli değildir. Eğer yaratıcı bir iş yapıyorsanız yaratıcılığınızı gösteren bir kartvizit işinizin reklamını yapmanızı ve yeteneklerinizi göstermenizi sağlayacaktır.

7. Kartvizitin arka tarafına işinizle ilgili bir şeyler eklemelisiniz.

Kartınızın ön yüzü, insanlara kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve sizinle nasıl iletişim kuracağınızı söyleme amacına hizmet eder. Fakat arka tarafına bir şeyler eklemeniz sizin kartvizitinizi diğerlerinden ayıracaktır. Örneğin bir güvenlik sistemi satış görevlisiyseniz acil durum numaralarının bir listesini kartvizitinizin arka tarafına koyabilirsiniz.

8. Kartvizitinizin malzemesine dikkat etmelisiniz.

Kartvizitinize müşterinin gözünden bakmayı deneyebilirsiniz. Parlak bir kart kullanacaksanız sadece ön yüzünün parlak olması tavsiye edilir. Bu sayede kartınızı alanlar kartınızın arka tarafına kendileri için not alabilirler. Eğer evlere servis yapan bir iş dalındaysanız buzdolabı gibi eşyalara yapıştırılabilmesi için manyetik kartlar yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Kartvizit hazırlarken yapılan hatalar nelerdir?

 • Kartvizitinizi hazırlarken iletişim bilgilerinizi dahil etmemek

 • Kötü kalitede malzeme kullanmak

 • Karmaşık tasarımı olan bir kartvizit hazırlamak

 • Çok büyük boyutlarda bir kart kullanmak

 • Yanlış renk kullanmak

 • E-posta adresinizi yazmamak

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

Pinterest'i İşletmeniz İçin Etkili Bir Şekilde Kullanmanın Yolları - onedio.com
Pinterest'i İşletmeniz İçin Etkili Bir Şekilde Kullanmanın Yolları - onedio.com
İşletmesi İçin İnternet Sitesi Kurmak İsteyenlere İzlemeleri Gereken Adımları Ayrıntılarıyla Açıklıyoruz! - onedio.com
İşletmesi İçin İnternet Sitesi Kurmak İsteyenlere İzlemeleri Gereken Adımları Ayrıntılarıyla Açıklıyoruz! - onedio.com
Bilmeyen Kalmasın! Son Zamanların En Çok Para Kazandıran Yöntemi Olan ’Dropshipping’i Anlatıyoruz - onedio.com
Bilmeyen Kalmasın! Son Zamanların En Çok Para Kazandıran Yöntemi Olan ’Dropshipping’i Anlatıyoruz - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir