Görüş Bildir
Haberler
Prof. Dr. Pala Hakkındaki Soruşturma Tamamlandı: 'Bilimsel Bilginin Paylaşılması Suç Değil'

Prof. Dr. Pala Hakkındaki Soruşturma Tamamlandı: 'Bilimsel Bilginin Paylaşılması Suç Değil'

Uludağ Üniversitesi'nin Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında koronavirüse ilişkin açıklamaları üzerine 'halkı yanlış bilgilendirdiği ve paniğe yönlendirdiği' gerekçesiyle açtığı soruşturma tamamlandı. Kararda, Pala'nın halk sağlığı uzmanı olarak salgınla ilgili görüşlerini açıklamasının akademik olarak olağan olduğu kaydedildi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bursa Valiliği, 21 Nisan 2020 tarihinde, “enBursa.com” isimli internet haber sitesinde, Kovid-19 pandemisiyle ilgili yayınlanan söyleşisinde “halkı yanlış bilgilendirdiği, paniğe yönlendirdiği” iddiasıyla,Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş, Savcılık suç duyurusunu görevsizlik kararı ile Rektörlüğe göndermişti.

"Anayasal bir hak"

"Anayasal bir hak"

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Kararda, Pala’nın halk sağlığı alanında uzman bir bilim insanı olarak, Kovid-19 hastalığını izlemesi, bilimsel veri toplaması, değerlendirmesi ve yayınlamasının akademik olarak olağan bir durum olduğu, yanı sıra bu verilere dayalı görüş açıklamasının ise gerek Anayasa gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ilgili maddeleri çerçevesinde, temel bir hak olan ifade özgürlüğü kapsamında olduğu kaydedildi. 

Soruşturulan durumun ise “Herkes bilim ve sanatı serbestçe öğrenme ve öğretme, açıklama, yayma ve bu alanlarda her türlü araştırma hakkına sahiptir” düzenlemesini yapan anayasanın 27. maddesi kapsamına uygun olduğu sonucuna varıldığı' belirtildi.

TTB: "Salgınla bilim insanlarını susturarak değil, düşüncelerini özgürce ifade etmeleri sağlanarak baş edilebilir"

TTB: "Salgınla bilim insanlarını susturarak değil, düşüncelerini özgürce ifade etmeleri sağlanarak baş edilebilir"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üniversite yenitiminin aldığı kararın ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'Hükümete ve taşra teşkilatı yetkililerine çağrıda bulunuyoruz; toplum sağlığını koruma görevinizi, suç duyurusu, idari soruşturma vb. yollarla, bilim insanları, hekimler, sağlık personeli üzerinde baskı kurmaya çalışarak yerine getiremezsiniz.

Bilim insanlarının bilimsel bilgilerine dayanarak yaptığı değerlendirmelere eğer bir karşılık verilecek ise bunun yolu onu baskı altına almak için hakkında ceza soruşturması açmak, ceza tehdidi yöneltmek değildir; bu değerlendirmelerin neden hatalı olduğunu, bilimsel metoda, kanıta dayanan çalışmalarla açıklamaktır.

Pandeminin tüm toplumun ve sağlık çalışanlarının sağlığı, yaşamı için ciddi tehdit oluşturduğu günlerdeyiz. Bu büyük sorunla, bilim insanlarını, hekimleri susturarak değil, onların eleştirel düşüncelerini, önerilerini hiçbir kaygı duymadan özgürce ifade etmelerini sağlayarak, onlardan yararlanarak baş edebiliriz. 

Sağlık Bakanını, pandemi ile ilgili elindeki verileri bilim insanlarına bilimsel çalışmalar için koşulsuz açmaya, ilgililer, sağlık meslek örgütleri ile ivedi olarak paylaşmaya bir kez daha davet ediyoruz. 

Hekimler, sağlıkçılar olarak ölmek değil, bilgimizi ve emeğimizi toplum sağlığını korumak,  yaşamak ve yaşatmak için kullanmak istiyoruz. Baskı ve tehditlere boyun eğmeden görevini yapmak için çaba gösteren bütün meslektaşlarımıza, bilim insanlarına ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.'

Pala: "Sorumluluklarımı yerine getirmeye devam edeceğim"

Pala: "Sorumluluklarımı yerine getirmeye devam edeceğim"

Kararın ardından Twitter hesabından paylaşım yapan Prof. Dr. Pala, 'Soruşturma sürecinde destek olan ve dayanışma gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. Bilim insanı olarak sorumluluklarımı yerine getirmeye devam edeceğim' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
164
15
4
1
1
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Metin Uzun

Saglik bakanligi tarafindan paylasilan verilerin gercekle uzaktan yakindan hic alakasi yok . gercek rakamlar icinde bulundumuz vahim durumu ozetler nitelikte... Devamını Gör

mehmety76193644

Alın alın doktorlarımızı bilim insanlarımızıda alında içiniz rahat etsin

Lestat

Gerçeği her zaman savun, anlayan olmasa bile vicdanına karşı hesap vermekten kurtulursun. - Herbert George Wells