Görüş Bildir
Haberler
Prof. Dr. Kaya: 'Pandemi, Kedilerde Davranış Bozukluğuna Neden Oldu'

Prof. Dr. Kaya: 'Pandemi, Kedilerde Davranış Bozukluğuna Neden Oldu'

Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, pandemi sürecinin insanlar kadar hayvanları da olumsuz etkilediğini söyledi. Kedi besleyenlerin, hayvanların da duygularının olduğunu unutmamaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Kaya, 'İnsanlar ilk dönemde kedilerini sevmekten imtina ettiler. O yüzden bir tür davranış bozukluklarının olabileceğini düşünüyoruz. Biz zaten merkezimizde bütün tedbirlerini almıştık ama kedi sahiplerinin de böyle dönemlerde kendi hayvanlarının da duygularının olduğunu ve onlarla ilgilenmeleri gerektiğini bilmelerinde fayda var' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Tüm dünyayı etkileyen koronavis pandemisi bir yıldan fazladır insanların gündeminde. Bu zor süreçte, en çok insanların etkilendiği düşünülse de hayvanların da insanlar kadar bu süreçten olumsuz etkilendiği belirtildi.

"Sahipleri kedilerinden uzak durdu"

"Sahipleri kedilerinden uzak durdu"

Pandemi süreci içinde özellikle kedilerin koronaya yakalanma veya sahibine bulaştırma konusu gündeme gelirken Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, şu ana kadar buna dair kanıtlanmış bir bilginin olmadığını belirtti. 

Prof. Dr. Kaya, bu söylentilerin ardından sahiplerinin kedilerinden uzak durduğunu bunun da kedilerde davranış bozukluklarına neden olduğunu söyledi. 

Bembeyaz tüyleri ve cana yakınlığı ile bilinen bir gözü mavi bir gözü kehribar dünyaca ünlü Van Kedilerinin koruma altında bulundukları Van Kedi Villası'nda tüm önlemlerin alındığını belirten Prof. Dr. Kaya, şu ana kadar merkezde herhangi bir olumsuzluk yaşamadıklarını söyledi.

"Hayvanlar için de ağır bir süreç"

"Hayvanlar için de ağır bir süreç"

Prof. Kaya, 'Pandemi süreci, hem insanlar için hem de hayvanlar için gerçekten ağır bir süreç oldu. Dolayısıyla da ev ortamında çok uzun süre kendi sahibiyle ilişki içinde olan hayvanların pandemi sürecinde gerekli ilgiyi görmemesi hayvanların strese girmesine neden olabileceğini düşünüyoruz. Hayvan sahiplerinin böyle zamanlarda hayvanlarına daha fazla ilgi göstermeleri gerektiğini biliyoruz. Çünkü pandemi süreci içinde bir dönemler kedilerin suçlanır gibi durumları oldu. İnsanlar o dönemde hayvanlarını sevmekten imtina ettiler. O yüzden bir tür davranış bozukluklarının olabileceğini düşünüyoruz. Biz zaten bunun bütün tedbirlerini almıştık. Ama hayvan sahiplerinin de böyle dönemlerde kendi hayvanlarının da duygularının olduğunu ve onlarla ilgilenmelerini gerektiğini bilmelerinde fayda var' dedi.

"Ziyaretçi ilgisizliğini personel telafi etti"

"Ziyaretçi ilgisizliğini personel telafi etti"

Pandemi nedeniyle bir süre ziyarete kapatılan ve normalleşme adımlarının atılmasının ardından gerekli tedbirler alınarak ziyarete açılan Van Kedi Villası'ndaki kedilerin psikolojilerinin bozulmaması için çalışma yapıldı. 

Sürekli ziyaretçisi bulunan ve Van'a gelenlerin uğramadan gitmediği villada yaşayan kedilerin azalan ziyaretçileri de personelle giderilmeye çalışıldı. Prof. Dr. Kaya, bu nedenle merkezde olumsuz bir durum olmadığını belirterek şöyle konuştu:

'Bizim kedi evimizde kendi hayvanlarımızda öyle bir durumla karşılaşmadık. Çünkü ziyaretçinin ilgisinden yoksun kalan hayvanlarımızın o ilgisini personellerimizi telafi etti. Tabii ki hayvanlar bu süreçte, insanların ilgisinden mahrum kaldı. Eskiden insanlar bire bir kedileri sevebiliyorlardı. Bu dönemde bunu yasakladık. Bunun üzerine personellerimizle ne yapmamız gerektiğine dair bir toplantı yaptık. Personellerimizde bu konuda bilinçli olduğu için bir sıkıntı yaşamadık. Şu ana kadar kedilerin bulaşma veya taşıma ile ilgili herhangi bir bilgi de söz konusu değil'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
17
3
1
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

van kedileri asil kediler.sevilmekten pek hoşlanmazlar zaten.ahanda bende de var yalnız kalmayı seviyor ve ilgiden hiç hoşlanmıyor.kucak kedisi diye aldık bi... Devamını Gör

Pelinsu

Asla kedimden uzak durmadım, o benim her şeyim, canımın içi 😍 asıl ben dışarıdayken ve o evin içindeyken nasıl bir zararı dokunabilirdi bana ? Ben kendimi st... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Yav kediler normal miydi ki?