Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Prezervatiflere Veda mı Ediyoruz? Erkekler İçin Hazırlanan Doğum Kontrol Hapı İlk Defa Olumlu Sonuçlar Verdi!

93PAYLAŞIM

Kadınlar için doğum kontrol hapı varsa erkek için neden olmasın. İşte bilimde oldukça ilerleme kaydeden araştırmacıların erkekler için cinsel isteği azaltmadan sperm üretimini engelleyen haberi Science Alert'i kaynak alarak sizler için derledik.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/a-new-male-...

Yıllardır bilim insanları erkekler için güvenli ve etkili bir hap geliştirmeye çalıştılar ve bu yeni aday uzun zamandır aradığımız koruyucu olabilir.

Amerika’daki bilim insanları 40 erkeği içeren birinci aşama klinik bir deneyin sonucuna dayanarak 11-beta-MNTDC diye adlandırılan ağızdan alınan deneysel hapın güvenli ve kabul edilebilir olduğunu duyurdular.

Los Angeles Biyomedikal Araştırma Enstitüsünden erkek üreme biyoloğu Christina Wang şu sözlerle deneyin başarılı olduğunu ifade etmiştir: “Sonuçlarımız, iki hormonal aktiviteyi birleştiren bu hapın libidoyu muhafaza ederken sperm üretimini azalttığını göstermiştir.”

Klinik deneyde 40 sağlıklı erkek rol aldı.

28 gün boyunca, katılımcıların 30’una düşük veya yüksek seviyede 11-beta-MNTDC verilirken geriye kalan 10’una plasebo yani ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz bir madde verildi. (11-beta-MNTDC progestasyonel (sperm önleyici) ve androjenik (hormon dengeleyici) özellikleri olan testesteronun değiştirilmiş bir formudur.)

Takımın bir üyesi Washington Üniversitesinden endokrinolog Stephanie Page açıklamasında şunları söyledi:

“Testislerdeki testesteron üretimi durdurulduğu için vücudun geri kalanındaki androjen faaliyeti tüylenme, kalın ses, erkeksi vücut yapısı, cinsel dürtü ve fonksiyon gibi özelliklerle “erkeklik”ini vücudun bu bölümlerinde sürdürüyor”. Page deneyin sonuçlarını takımıyla birlikte Endokrinoloji Derneğinin New Orleans’ta yapılan yıllık konferansında sundu.

İlk klinik deney sonuçlarında dengeleyici eylemin güvenli bir hap ile gönderilirken bunun ön bir veri olduğu vurgulanmasına rağmen varsayımsal olarak sperm üretimini durduracağı saptanmıştır.

11-beta-MNTDC alan katılımcılar ciddi bir olumsuz etki veya önemli bir klinik sorun göstermediler, ancak katılımcıların sperm üretimi için gereken LH ve FSH hormonlarında büyük ölçüde azalma yaşandığı görüldü. 28 gün süren bu deneyin, koruyucu etkileri değil de 11-beta-MNTDC kullanımının güvenliğini ölçtüğü söylenebilir. Ancak ilk sonuçlar pozitif olduğundan gelecek araştırmaların bunu da göstereceği ileri sürülmüştür. Asıl konuya gelmeden önce 11-beta-MNTDC kullanımının güvenli olduğunu göstermek önem taşımaktadır ve bazı yan etkiler gösteren birkaç kişi dışında güvenli olduğu söylenebilir.

Cinsel etki açısından, beş erkek cinsel isteklerinde küçük değişimler yaşadığını ve iki erkek ise hafif ereksiyon bozukluğu yaşadığını söyledi.

Ancak kaçınılmaz bir şekilde birkaç yan etki taşımaya meyilli hormon merkezli bir ilaç için bilim insanları bu etkileri hafif veya küçük olarak kategorize etmişlerdir. Vaat eden sonuçlara rağmen bilim insanları 11-beta-MNTDC kullanımın kullanılır hale gelmesi için biraz zaman gerektiğini söylemiştir. Araştırmacılar 11-beta-MNTDC kullanımı ve DMAU diye adlandırılan ve benzer kimyasallara sahip bu madde için deneylere devam edeceklerini de belirtmişlerdir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dremor

5 10 yıla kalmaz bunun zararlarını da keşfederler bana sorarsanız sperm üretimine zarar vererek kaliteli sperm üretemez hale getirir adamı bence bunu hiç kullanmayın derim ileride pişman olmayın

bahadirthehoneybadger

Yok kardesim ben almayayim...

busra-kucuk

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en iyi koruyan prezervatif iken bu tarz saçmalıklarla ilgilenmek de ne bileyim...Prezervatifin amacı gebeliği önlemek değildir şunu artık anlasanız. // bir de bahane hazır: sadece eşiyle sevişecek. he canım he aynen öyle oluyor hıhı

surprise_mf

Allah aşkına o hapı alıp ilişkiye girdikten sonra hangi erkek içi rahat bir şekilde partnerinin adet dönemine kadar rahatça bekleyebilir ki? ben olsam sürekli "acaba işe yaradı mı" diye düşünmekten kafayı yerim yani. Kondomdan kolay kolay vazgeçilmez artı hastalık mevzusuda var yani.

01011o011

Kondom sadece hamileliği önlemediği için vazgeçmezdim.

Görüş Bildir