Porsche ve Kaplanlı Instagram Paylaşımlarıyla İngiliz Tarihinin En Büyük Siber Dolandırıcısı

13PAYLAŞIM

Toplam 750 kişiyi 'Bankanızdan arıyorum' diyerek mağdur eden Feezan “Fizzy” Choudhary, 900 milyon Türk lirası değerinde sterlin çaldı, Instagram hesabından pişkin paylaşımlar yapmayı de eksik etmedi. Birleşik Krallık'ın en büyük dolandırıcılarından biri olarak tarihe geçen Choudhary'nin hikayesini sizler için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/7350094/uk...

Geçtiğimiz hafta İngiltere'de açıklanan rakamlara göre, her gün yaklaşık 1 milyon sterlin dolandırıcılar tarafından cebe indiriliyor.

Bankalar ise konu ile ilişkin herhangi bir yaptırım uygulayamayacaklarını ve mağdurlara herhangi bir ödeme yapmayacaklarını belirtti. 

Bu durumun bir sebebi de, kendisini banka görevlisi olarak tanıtan dolandırıcıların direkt olarak kendi hesaplarına gönderttikleri paralar. 

Genelleme olarak rakamlara bakacak olursak, İngiltere, İskoçya, İrlanda ve Galler'de her gün 200 kişi dolandırılıyor. Geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında ise toplam 145 milyon sterlin bu tür banka transferlerinde dolandırıcıların eline geçti.

Yasa dışı işlerini Glasgow kentinden yürüten Choudhary, telefonla aradığı kişilerden milyarlarca sterlin dolandırdı.

Choudhary ve nişanlısı Ayesha Nadeem.

İskoç, Galli ve İngiliz aksanları kullanarak banka müşterilerini arayan adam, kendini dolandırıcılıkla mücadele departmanından bir çalışan olarak tanıttı ve müşterilerin güvelik bilgilerine kolayca ulaştı.

Ünlü bankaların bazı şubelerinde çalışan görevlilerden 250 sterlin karşılığında banka hesap dökümlerini satın alan Choudhary, daha sonra müşterileri telefonla aradı.

Müşterilere banka hesap dökümlerinin çalındığını ve kendisini bankanın güvenlik biriminden aradığını söyledi. Müşterilerin hesap bilgilerini ve şifrelerini alan genç adam, daha sonra banka hesaplarından kendi hesabına para transferi gerçekleştirdi.

Büyük bir ekiple çalıştığı bilinen Choudhary'nin, Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar dikkat çekiyor.

İskoçya'dan, Pakistan Lahor'daki evine Porsche Cayenne koleksiyonunu temizlemesi için bir ekip getirttiği biliniyor.

Harrods mağazasında bir alışverişte 98.500 sterlin, yani 790.000 TL harcadığını Instagram hesabı üzerinen paylaşmıştı.

Geçtiğimiz Kasım ayında Paris'ten Pakistan'a kaçmaya çalışırken yakalanan Choudhary 11 yıl hapis ile yargılanırken, ekibinden yakalanan 9 kişiye toplam 39 yıl hapis cezası verildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Herifte Adanalı tipi var. Dolandırıcıymış üstelik. Bi araştırılsın bence aslen Adanalı olabilir.

cent

Adam ingilislerin asrlala dedelerinden, ülkesinden sömürdüyü paraları geri sömürmüş. yine de dolandırıcı olduğu gerçeyini deyişdirmez.

vo2

ne bu, davincinin şifresi mi ?

adren-ali-n

ulan o kadar parayı kazanmak aptal insan işi değil. nasıl kanarsınız anlamıyorum böyle şerefsizlere anlamıyorum.

ozerburakof

Adamın tipinden zaten ben dolandırıcıyım bana yaklaşma uyarısı alıyosun

selimkazak

farm bank version 2.0 ...

Görüş Bildir