Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Polonya'nın En Büyük Liman Şehri Olan Baltık Denizi'nin İncisi: Gdansk

-

Polonyalıların "Tricity" yani Üçleme Şehir diye adlandırdıkları Gdansk-Sopot-Gdynia'nın en büyük şehridir.

Pearl of the Baltic Sea yani Baltık Denizi'nin İncisi yakıştırmasını sonuna kadar hak eden, 1000 yıllık tarihi olan bir şehirdir.

Şehrin giriş kapısı "Green Gate" dünya üzerindeki en güzel şehir kapılarından birisidir.

"The Green Gate", Motlawa Nehri'nden Gdansk Meydanı'na ve Uzun Market'e açılan 2 kapıdan birisidir. Antwerp Şehir Meydanı'ndan esinlenerek 1568-1571 yılları arasında inşa edilmiştir. 

Polonya Kraliyet ailesinin konaklama yeriydi. Amsterdamlı ünlü Mimar Regnier'in baş yapıtı olarak adlandırılmaktadır.

Şehrin çıkış kapısı olan "Altın Kapı" sizi tüm ihtişamı ile uğurluyor.

Golden Gate (Zlota Brama) şehrin kara tarafından giriş kapısı olarak kullanılmaktadır. Kemerli kapının üstünde bulunan 4'er heykelin her biri zenginlik, özgürlük, şöhret, eğitim, barış, sağlık vb. olguları simgelemektedir. Kapının alt tarafında sergilenen 2. Dünya Savaşı'ndan kalma fotoğraflarda şehrin ne hale geldiğini görebilirsiniz. 

Diğer tüm 2.Dünya Savaşı mağdurları şehirler gibi Gdansk da 60 senede yaptığı muhteşem restorasyonlar ve turizm hamleleri sayesinde milyonlarca turisti ağırlayabilmektedir. Ülkemizin restorasyon konusunda Avrupa'dan öğrenmesi gereken çok şey var.

500 yıllık Neptün Anıtı ve Havuzu meydanda sizi karşılıyor.

Polonya'nın hemen hemen her şehrinde "Rynek" yani pazar-meydan kültürü bulunmakta. Şehrin tarihi mekanlarının, restoranlarının ve alışveriş noktalarının bulunduğu bu meydanlar, Polonya mimarisinin en güzel örneklerini de ziyaretçilerine sunmaktadır. 

Gdansk'ın en ünlü caddesi olan Uzun Cadde (Long Market - Dlugi Targ)'de bulunan Neptün Anıtı ve Havuzu'nun 500 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. Ayrıca arkasında da yine ünlü bir turistik nokta olan tarihi Artus Mahkemesi bulunmaktadır.

Şehrin bir diğer simgesi olan Tarihi Vinç - The Crane (Żuraw)

Gdanks, tarihin en eski zamanlarından beri Avrupa'nın en büyük ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Şehrin simgelerinden biri olan bu Vinç bunun en büyük göstergesidir. 

1367 yılında yapılan vinç birçok yangın geçirse de 700 yıla yakındır dimdik ayakta durmaktadır. 2. Dünya Savaşı'nda aldığı ağır hasardan sonra artık ticari amaçlı kullanılmamaktadır.

Flemenk ve Leh mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Long Market Caddesi'nde yürüyün.

Long Market (Długi Targ) Gdansk'ın en ünlü caddesi. Green Gate ve Golden Gate arasında uzanan bu cadde üzerinde hemen hemen tüm ünlü evleri ve kiliseleri bulabilirsiniz. 

Curicke House, Uphagen House, Ferber House, Lion Castle, Schumann House, Town Hall, Neptune Fountain, Artus Court, Golden House bunların sadece bir kaçı. Ayrıca cadde boyunca ünlü restoran, bar ve hediyelik eşya mağazaları bulunmaktadır.

Motława Nehri boyunca uzanan rengarek evlerle dolu kıyılar...

Avrupa'nın birçok şehrinde olduğu gibi Gdansk da nehir kıyısına kurulmuştur. Baltık denizinden başlayan Motława Nehri boyunca Gdansk'ın ünlü rengarenk evleri, barlar, restoranlar ve diğer turistik noktalar uzanmaktadır. 

Ayrıca tüm nehri gezebileceğiniz bir çok tekne çalışmaktadır. İşte bu teknelerin en ünlüsü olan Korsan Gemisi (Pirate Boat) ihtişamı ile nehirde sürekli karşınıza çıkmaktadır.

Amber Taşı hediyeleri için doğru adres: Mariacka Caddesi

Amber Taşı Polonya'nın en ünlü taşlarından biri. Eski zamanlardan bu yana Amber ticareti, Gdansk üzerinden tüm dünyaya yayılmaktadır.  

Ulica Mariacka yani Mariacka Caddesi, Gdansk'ın en ünlü sokaklarından biri olmakla birlikte, işte bu Amberlerin satıldığı irili ufaklı mağazalara da ev sahipliği yapmaktadır.

Veeee bu muhteşem manzaraya veda zamanı...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nestathechopper

Aynı zamanda Türkçedeki "saçmalığın daniskası" deyimi de Gdansk'tan gelir (Büyük ticaret merkezi olduğu için saçmalığın en büyüğü denilmek istendiği düşünülür.)

reshontheway

İlginçmiş ben de sayenizde bir şey daha öğrenmiş oldum. Bunu websitemde kullanırım izninizle :)

nestathechopper

tabii ki, bana da ilginç gelmişti zamanında kim 500 milyar isterde görmüştüm :D

muhammet-dogan5

şu yerlere falan bakıyorsun da tertemiz şehir. biz istanbul için yok kuranda ayet var, yok peygamberin hadisi var, yok avrupanın en güzel şehri bin tane laf söylüyoruz; şehrin de anasını belliyoruz!

emir-balkan

danzig desek daha doğru olur

rustem-ismailbeyli

Bu şehir, II.Dünya Savaşı'nın başlama nedeni değil mi?

emir-balkan

evet

gokhan96

Güzel ülke ama soğuk be! Ekonomik krizde de olsa bence yaşanılası ideal ülke ispanya yazlar sıcak, kışlar ılık. Neden bu güzel ülkeler kuzeyde yaaaa??? Keşke güneyde de böyle güzel ülkeler olsa.

Görüş Bildir