Polonya’da Kürtajın Yasaklanmasının Ardından 100 Binlerce Protestocu Varşova Sokaklarına İndi

24PAYLAŞIM

21. yüzyılda hala bu konuların konuşuluyor olması çok üzücü...

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2020/o...

Polonya'nın şu andaki mevcut iktidarı olan Hukuk ve Adalet Partisi'nin (PiS) 2015'te göreve gelmesinden bu yana ülkedeki en büyük eylemlerden biri gerçekleşti.

Geçtiğimiz Cuma gününden bu yana yaklaşık yüz bin eylemcinin katılımıyla halk sokaklara indi.

22 Ekim'de Polonya Anayasa Mahkemesi'nin kürtajın anayasaya aykırı olduğunu ilan etmesinden bu yana ülkedeki protestoların ardı arkası kesilmiyor.

Alınan bu karara göre tecavüz veya ensest sonucu olmadıkça, annenin hayatını riske atmadıkça ya da fetal deformiteler olmadığı sürece kürtaj yaptırmak yasaklandı. Bu karar Avrupa'daki en kısıtlayıcı kürtaj kanunlarından biri.

Ayrıca kanun henüz yürürlüğe girmemiş olmasına rağmen Polonya'daki hastaneler kürtaj yaptırmak isteyen kadınları geri çevirmeye başladılar.

Polonya cumhurbaşkanı Andrzej Duda ise protestolardan önce, bu duruma çözüm getirebilmek için doğum kusurlarının ölümcül olduğu durumlarda kürtaja izin verileceğini ifade etti.

Fakat Down sendromu gibi durumlarla kürtajın yasaklanacağını da belirtti. Bu açıklamanın ardından on binlerce protestocu Duda'nın evine yürüdü fakat çevik kuvvet tarafından engellendi.

Protestocular şehrin çeşitli noktalarında toplanmaya ve eylem yapmaya başladı.

"Ben düşünüyorum, ben hissediyorum, o halde kararı ben veririm" ve "Keşke hükümetimi aldırabilseydim" gibi PiS karşıtı sloganlar atıldı.

Gösteriler esnasında şimdiye kadar 37 kişinin tutuklandığı belirtildi.

Protestocular ve kilise, ayinlerini yapamadığı gerekçesiyle karşı karşıya gelmiş olsalar da protestoların büyük çoğunluğunun barışçıl bir biçimde gerçekleştiği iddia ediliyor.

Fakat Duda kilise hizmetlerini aksatan göstericileri kınadığını belirten bir konuşma yaptı:

"Fiziksel veya sözlü saldırılardan bahsediyorsak, kiliseleri işgal etmekten bahsediyorsak, dini duyguları aşağılamaktan, ibadethaneleri aşağılamaktan bahsediyorsak, üzgünüm ama burada sınırlar kesinlikle aşıldı."

Başbakan Mateusz Morawiecki ise pandemiden dolayı "Öfkenizi anlıyorum ama özellikle de yaşlıların evde kalmasını tavsiye ediyorum" diyerek halkı dışarı çıkmamaya davet etti.

Polonya Kadın Grevi girişiminin en önemli figürlerinden biri olan Klementyna Suchanow ise "Bu, insanların özgürlüğü ve haysiyetiyle alakalı bir durum. İnsanların protestoda bulunmalarındaki bu irade her otoriter hükumet için bir ders niteliğinde olmalıdır" dedi.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Hepinizin Aklındaki O Soruyu Yanıtlıyoruz! 'Koronavirüs Okulda, Sınıfta ve Restoranlarda Nasıl Yayılır?' - onedio.com
Hepinizin Aklındaki O Soruyu Yanıtlıyoruz! 'Koronavirüs Okulda, Sınıfta ve Restoranlarda Nasıl Yayılır?' - onedio.com
Son Model Mercedes’ini Sürekli Arızalandığı Gerekçesiyle Benzin Döküp Yakan Sosyal Medya Fenomeni - onedio.com
Son Model Mercedes’ini Sürekli Arızalandığı Gerekçesiyle Benzin Döküp Yakan Sosyal Medya Fenomeni - onedio.com
Olası Bir Deprem Durumunda Yakınlarınıza Güvende Olduğunuzu Bildiren Uygulama: AKUT 'Güvendeyim' - onedio.com
Olası Bir Deprem Durumunda Yakınlarınıza Güvende Olduğunuzu Bildiren Uygulama: AKUT 'Güvendeyim' - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can-onder4

Kürtajı savunanları eleştirenler var. Keyfi kürtaj değil olay. Hastalıklı doğacak çocuklar için aileye secim yapma hakkı tanınmıyor bununla birlikte. Ne olursa olsun son seçim hakkı aileye ait olması lazım. Uzaktan konuşmak kolay. Gelin buraya insanlarla konuşun anlayın. Ayrıca protestolarda iktidarda ki partiye ve parti başkanı Kaczyński ye de çok küfür ediyorlar. Koskoca bir ülkenin Cumhurbaşkanı iktidarda ki partinin başkanının kuklası haline geldi. o ne derse onu yapıyor. Koskoca ülkenin yönetimi bu hale dönüştü. Protestolar sırf kürtaj olayı da değil yani. Ama ilk sebebi. Can Önder Polonya/Katowice

freehugs

Varşova'da yaşıyordum ve 2 yıl önce vatana döndüm. Döndüğümde kaos yoktu ülkede fakat bizimki gibi bi liderleri var şuan ve ülkeyi bitirmeye yemin etmiş gibi! Direnin demekten başka bir şey diyemiyorum!

can-onder4

maalesef senden sonra baya bir olaylar var. Duda, Kaczyński ne derse onu yapıyor

birdetroitfani

gerçekten kürtajımı savunuyosunuz ya? anne karnında olunca komuşamayıncA cansız mı oluyor?

Gizli Kullanıcı

Korunun korunun prezervatif takin ertesi gun hapi alin korunun iste.Tamam prezervatif hissi yok ediyor ve iceri final yapmak gibisi yok da ancak sonrasi sorun oluyor.Adam gibi korunun finali de yuze veya kalcaya veya sirta dogru yapin ya da prezervatife yapin bunu da ben mi soyleyim ?

arsenic

Tebrikler 🎈yüzyılın üreme sorununu çözdüğünüz. Gerek cinsel hayatınızdaki bilgi birikiminizle olsun, gerek uygulamadaki başarılarınız olsun, ne kadar müthiş bir zekaya sahipsiniz.

pahibe

Karşıdakini dalgaya alarak çok zeki bir solcu mu oldun ? Adam saçmalamış sen dahada saçmalamışsın.

reshontheway

Solidarność'tan sonra millet bu kadar toplandıysa belli ki bayağı dolmuşlar. Adamlar hakkını aramayı ne güzel de biliyor.

Görüş Bildir