Polonya'da İlk Kez Bir "Kısa Uyku" Cafe'si Açıldı! Vinci Power Nap Sleep Cafe

-

Çalışma hayatınızda ihtiyaç molalarınızdan birinin uyku molası olduğunu düşünün ve özenle hazırlanmış bir ortamda dakikalarca zihninizin temizlendiğini hayal edin. Yoğun ve dikkat gerektiren işlerinize yenilenmiş olarak dönmeyi...Bu düşünceyle yola çıkarak hizmet veren bir cafe var Polonya'da: Vinci Power Nap Sleep Cafe.

İş yerinde, okulda ders dinlerken birden uyku bastırdığını ve "şuracıkta kıvrılıp uyusam" düşüncesini beyninizden geçirdiğiniz anı hatırlıyor musunuz?

Uyku bastırır, gözler hafif kapanır, kafa düşüyor gibi olur... Dirsek masaya konup kafayı tutmak için çeneden desteklenir. Gözleri açık tutmaya çalışırsınız ama yok! Bir süre sonra kendiliğinden hooop bir bakmışsınız masadasınız.

Tam böyle anlarda "Ne olurdu şuralarda bir yatak olsa da kıvrılıp 5 dakika uyusam" dersiniz.

Hatta girişimci bir ruha sahipseniz insanların gelip kestirebilecekleri bir mekan açmayı bile düşünmüş olabilirsiniz.

Ama tabii ki iş güç koşuşturması, bazı yetersizlikler ve başka bazı nedenlerden ötürü herhangi bir girişimcilik fikrini hayata geçiremeyip düşüncelerinizde hapsetmişsinizdir.

Biz daha oturduğumuz yerde düşünedururken Magdalena Filcek, bu fikirden hareketle Polonya'da bir kısa uyku kafesi açtı.

"Hem güzel hem başarılıııı" dediğinizi duyar gibiyiiz.

Proje iki kavramı popüler hale getiriyor: iş-yaşam dengesi ve esenlik.

Polonya'da ve tüm dünyada, bir gün boyunca zihnimizi temizlemeyi ve enerjiyi geri kazandırmayı konu alan makul bir çözüm eksikliği söz konusu. "Vinci Power Nap - Sleep Café'yi", duyusal bir entegrasyona dayanan, yenilikçi bir yenilenme sistemine odaklanılan bir yer olarak nitelendiriyor kafesini Magdalena Filcek

Gün içerisindeki 10-20 dakikalık uyku beynimizi yenilemeyi sağlar.

NASA tarafından yürütülen araştırmaya göre, 10-20 dakikalık bir uyku aklımızı yenilemek, karar vermemiz için yaratıcılığı, üretkenliği ve doğruluğu güçlendirmek, stres düzeyini azaltmak, bağışıklığı ve sağlığı iyileştirmek için yeterlidir.

Dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar tarafından yapılan uzun süreli anketlere göre:

Zaman baskısı altında hareket eden ve çalışmaları büyük bir sorumluluk gerektiren kişiler için ufak şekerlemeler özellikle önemlidir. Dahası, verimliliği artırır, stres düzeyini azaltır, konsantrasyonu kolaylaştırır ve zihni yeniler. Kısacası hem işiniz hem de sağlığınız için faydalı bir alışkanlıktır.

Harvard'lı araştırmacılar, uykulu çalışanların Amerikan şirketlerine yılda 63,2 milyon dolarlık zarar getirdiğini tahmin ediyor.

Çalışanların enerji kaynakları iyi yönetilemediğinde, üretkenlik büyük ölçüde düşüyor.

Bu araştırmaları dikkate alan Google, Nike, Apple, Zappos veya Cisco gibi şirketler, molalar sırasında çalışanlarının uyumasına izin veren ilk girişimcilerdi.

Şirketin bakış açısına göre, 20 dakikalık bir uyku süresi, çalışma süresinin yanı sıra katılım seviyesinde de verimliliği artırıyor.

Fakat bu alışkanlığı uygulayanlar yalnızca şirketler değildi aynı zamanda Leonardo Da Vinci, Thomas Edison, Albert Einstein, Napolyon Bonapart, Winston Churchill veya Nikola Tesla gibi dünyayı değiştiren tüm figürler tarafından da uygulandı.

Tabii her şeyde olduğu gibi bu alışkanlıkta da dikkat edilmesi gereken bazı kurallar var.

Gün içerisinde uyumak sağlıklıdır diyerek saatlerce uyumak size daha fazla zarar verebilir. Bu yüzden burada önemli olan şey öncelikle zaman. Günde 20 dakikadan fazla şekerleme yapılması sizi daha kötü hissettirebilir. Ortam için eklenebilecek diğer unsurlar ise sessizlik veya rahatlatıcı müzik, yatıştırıcı renkler, kısıtlı aydınlatma, doğru miktarda oksijen, koku ve sıcaklık.

Vinci Power Nap Sleep Cafe de müşterilerine gerekli olan her türlü imkanı sunuyor.

Uykusunu alamamış kişiler veya mola saatlerinde biraz kestirmek isteyenler için açılmış bir kafe olan Vinci Power Nap, Polonya'nın Wroclaw şehrinde hizmet veriyor.

En iyi şekerleme için her şey düşünülmüş!

Sleep Café" de 20 dakikalık bir dinlenme süreci, aynı zamanda aklınızı ve duyularınızı iyileştirmeye ve temizlemeye olanak tanıyor: dokunma (yumuşak çimlerin üzerine basılması, sıcak kum veya havadar yastıklar), görme (alacakaranlık, rahatsız edici olmayan renkler ve loş ışık), duyma (özel olarak oluşturulmuş rahatlatıcı müzikler), koku (gevşemeyi destekleyen aromatik bileşimler), oksijen (oksijeni bol ortamlar) ve gevşeme (uyum hissi veren hava yastığı).

Cafe'ye gelen müşteriler kendilerini sarmalayan hamaklarda oldukça rahat uyuyabiliyorlar.

Yumuşacık çimlere yalın ayak basan kişiler ortamın hoş kokusu ve rahatlatıcı havasıyla rahatlayıp zihinlerini tazeliyorlar. Kendilerine verilen kulaklıklardan da müzik dinlerken etraftaki horlama seslerine de maruz kalmıyorlar. :)

Bu mükemmel düşünülmüş cafe, 2017'den beri yaşlı, genç çocuk demeden herkese hizmet veriyor...

Şu anda oldukça fazla müşteri potansiyeli yakalamış olan bu cafede en fazla 20 dakika zaman geçirebiliyorsunuz. Çocuğunuzla da gidebileceğiniz bir ortam olan Vinci Power Nap Sleep Cafe şimdiden dolup taşıyor ve hamak sayısı yetersiz kalıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boslafebesi

Ulan her şey güzel de 20 dakika nedir be. Değil 20 dakika 1 saatte ancak uykuya dalabiliyorum ben.

speedkills

gün içind uykunuz geliyorsa uyku apneniz ya da hipersomnia hastalığınız olabilir.

boslafebesi

peki gün içi dahil uykumuz hiç gitmiyorsa?

speedkills

depresyondasındır,çok fazla karbonhidrat tüketiyorsundur şeker hastası olabilirsin özellikle yemeklerden sonra ciddi bir uykun geliyorsa. ya da gerçekten uyku apne hastalığın ya da hipersomnia hastalığın vardır bu dediklerimi bi araştır

Gizli Kullanıcı

uyumak için oraya gidesim geldi.p evimizde bile böyle kaliteli uyku uyuyamıyoruz lan..ya ama 20 dk ne?yetmezki aq 2-3 saatten az uyunurmu?ben hatırlamıyorum okadar uyuduğumu.zaten uykuya dalana kadar 20 dk geçerki aq..ayrıca bizde olsa hırsızlıktan falan korkarlar.p camilerdeki gibi..fuhuştanda,sinemalarda bile olduğuna göre..

tulin-eroglu

biz de gerek yok kısa uyku cafesine, ayakta uyutulup dolandırılabilme yeteneğine sahip binlerce kişi var ahahaha :)

boslafebesi

Hanım efendi napıosunuz? Birisinin kafasına gelicek lütfen.

pehlivan_savas

bizde olsa iki güne kalmaz fuhuş baskınını yer 😄

Görüş Bildir