Pelin Batu’nun Sinirden Masaya Vurduğu Program Yeniden Gündeme Geldi, İki Erkeğin 'Mansplaining'i Saç Baş Yoldurttu!

2.8bPAYLAŞIM

İçim şişti, Pelin Batu'nun yerinde olsam masayı devirirdim...

Erkeklerin kadınlarla girilen sohbetlerinde her zaman baskın çıkması, daha çok ve daha doğru bildiğini vurgulaması ve tuhaf bir özgüvenle saçmaladığını düşünmesi, bunu da tavırlarına yansıtmasına 'mansplaining' diyoruz.

Man ve explain sözcüklerinden oluşan ve Türkçeye müthiş bir fikirle aÇÜKlama olarak çevrilen bu kelime, erkeklerin -uzmanlık alanları olsun ya da olmasın- her konu hakkında karşılarındaki kadına açıklama yapmaları, hatta söz konusu kadın konu üzerine senelerini harcayıp dirsek çürütmüşse bile aldırmadan ona 'doğru' yolu göstermeleri anlamına geliyor.

Şurada güzel güzel anlatmıştık: 👇

Erkeklerin Her Fırsatta Kadınların Daha Az Bildiğini Gösterme Amacıyla Onları Aşağılaması: Mansplaining - onedio.com
Erkeklerin Her Fırsatta Kadınların Daha Az Bildiğini Gösterme Amacıyla Onları Aşağılaması: Mansplaining - onedio.com

Bu bilgiler ışığında şu videoyu izleyelim ve Murat Bardakçı ile Erhan Afyoncu'nun fenomen program Tarihin Arka Odası'nda Pelin Batu'ya yaptıklarına bakalım...

İnsanların bireysel tarihleri üzerinden aldıkları notları "sosyal tarih" olarak çok da doğru bir şekilde niteleyen Pelin Batu'nun sözleri hem Murat Bardakçı hem de Erhan Afyoncu tarafından sık sık kesiliyor.

Sözü kesilmekle de kalmıyor, kendisiyle sert bir şekilde alay ediliyor. Bu alayın farkına varan Pelin Batu en sonunda isyan etse de iki erkeğin tuhaf tavırları devam ediyor. Çünkü en çok onlar biliyorlar, tahmin ettiğiniz üzere...

Yıllar önce yayımlanan videonun yeniden gündeme gelmesiyle birlikte sosyal medya bir miktar karıştı tabii. Önce o paylaşımlara, sonra da Pelin Batu'nun söylediklerine bakalım...

👇

twitter.com

👇

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Ve en sonunda tüm güzelliğiyle Pelin Batu da sahneye çıktı ve bu paylaşımı yaptı.

Diplomat babası İnal Batu'yla dünyanın pek çok yerinde farklı kültürlere tanıklık eden, New York Üniversitesi'nde felsefe ve edebiyat çalıştıktan sonra yönünü tarihe çeviren ve Boğaziçi Üniversitesi'nde eğitimini tamamlayan Pelin Batu doktorasını da aynı üniversitede tamamladı. 

Oyuncu, şair ve tarihçi olarak tanımlayabileceğimiz Pelin Batu'nun güzelliği ve kibarlığı da dillere destan fark ettiyseniz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
papichulopapichulo

Acuklama ne? Acyarrrrrrraaaaaakkkklama diyeceksin

okara

İnsan videoya bi tarih koyar, ne zaman yayınlandı belli değil, içerik üretiyorsunuz bilgi eksik allahın cezaları

hans-joachim-marsille

Tarihin Arka Odasının tüm bölümlerini izledim Murat Bardakçı ve Erhan Afyoncu bunu hep yapıyorlardı hatta yapmadıkları zaman birbirlerine yapıyorlardı . Murat Bardakçı Nurhan Atasoy hocaya sürekli ona atışıyordu söz söylemeye fırsat vermiyordu meşhur Sanat- Kültür tarihçi muhabbetinde boş aptal bir feminist gündem yaratması sadece, neredeyse 10 yıl önce çekilmiş bir bölümden alıntı yapıp 5 yıl önce ülkeye ithal edilen sjw saçmalıklarıyla Murat Bardakçı ve Erhan Afyoncu'ya hakaret etmek saçmalık daniskasıdır adamlar 10 yıl sonra böyle sjw linci yiyeceklerini tahmin bile etmemişlerdir.

dogan-k

bu aralar boş bir cinsiyetçilik içerisindesiniz. baktığım 5 gönderinin 3'ünde erkeklerin bilmem nesi, erkeklerin bilmem şusu.

eylulmuffin

ya da önceden konuşulmadığı için size cinsiyetçilik olarak görünüyor olabilir. Artık insanlar usandığı için konuşmaya başladılar. Siz de duymaya ve görmeye başladınız. Eğer siz bu dallamalardan değilseniz sizi rahatsız etmemeli.

dogan-k

Mevzu bu değil. Bahsettiğiniz olay televizyon kanallarında herkes için geçerli. Erkekten kadına değil, aynı olayın farklı boyutu Doğu Perinçek'in tartışmasıydı. Veya Hande Ataizi'nin Sevda Demirel'den tokat yemesiydi. Söylemek istediğim aynı cinsteki insanlar bunları birbirine yapınca normal mi karşılamalıyız ?

eylulmuffin

"bu aralar boş bir cinsiyetçilik içerisindesiniz. baktığım 5 gönderinin 3'ünde erkeklerin bilmem nesi, erkeklerin bilmem şusu." Ben bu dediğinize laf ediyorum. Kimsenin cinsiyetçilik ettiği yok. Olan yazılıyor. Gözünüze batması ilginç.... Ayrıca, buna kadın erkek arasında bakılınca sorun olması saçma.Çünkü, zaten dedikleriniz hiçbir zaman normal karşılanmadı. Olay olmuştu. Hala videoları dönüyor. Bu normal karşılanmış hali mi sdfdsfsdsdfsdf

dogan-k

10 yıl sonra piyasaya çıkan bir videoya mansplaining başlığında verilirse bu olayda pek bir normallik zaten karşılamam :) geçmişin tozlu raflarını karıştırmaya gerek yok böyle içerikler için. Neyse herkes kendi fikrini belirtmekte özgür, size göre doğru olan bana göre olmayabilir. Saygılar

cyberpunk

Başlıkla hiç bir alakası olmayan bir tartışma. Ayrıca bir insan kendini küçük düşürmek istemezse düşürmez. Erkekler size pozitif ayrımcılık yapmak zorunda değil. Pelin Batu baskı kurabilseydi o zaman. Kısmet bu işler. Zaten ülke de tartışma kültürü baştan beri yok. Kısaca geçiniz.

Görüş Bildir