Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erkeklerin Her Fırsatta Kadınların Daha Az Bildiğini Gösterme Amacıyla Onları Aşağılaması: Mansplaining

483PAYLAŞIM

Belki mansplaining sözcüğünü duymadınız ama ne olduğunu öğrendikten sonra bu anlamsız davranışla her gün karşılaştığınızı göreceksiniz.

Mansplaining kavramını açıklarken şu köşe yazısından, burada yer alan akademik makaleden ve neredeyse tüm ülkeleri kapsayan, konuyla ilgili istatistiklerden faydalandık.

Gelin bir örnekle başlayalım ki terim İngilizce olsa da sürekli karşılaştığımız bir durum olduğunu hatırlayalım.

Bir kadın ve bir erkek sohbet ederken herhangi bir konu açılıyor, diyelim ki avokadonun faydalarından bahsediliyor. Kadın avokadoya dair birkaç bilgi sıralarken erkek hemen onun sözünü kesiyor ve kendi bilgilerini saymaya, kadının muhtemelen biildiği birkaç detayı dökmeye başlıyor.

Tabii avokado yerine başka şeyler yemesini, sadece bununla yetinmemesi gerektiğini anlatmayla başlayıp onlarca tavsiyeyi de ekliyor.

Burada dikkatleri kullanılan dile çekelim, erkekler kadınlara herhangi bir şeyi olduğu gibi anlatmıyor.

Daha da basitleştirme eğilimi görülüyor. Genelleme yapmaya gerek yok, farkında olmadan aşağılama eğiliminde olan bu konuşmaların en önemli özelliği karşısındaki kişinin bilgi seviyesiyle ilgilenmeden onun hiçbir şey bilmediğini ima edercesine olaylara yaklaşması.

Literatürde bu duruma 'explaining' ile 'man' sözcüklerinin birleşimiyle oluşturulan mansplaining kavramı denk geliyor.

Tanımını net biçimde yapacak olursak "Erkeklerin kadınlarla iletişimleri esnasında onlara üstten bakarak bir açıklamayı gerçekleştirmesi" olarak açıklayabiliriz. Kavramın Türkçe'de 'erkekleme' gibi bir çevirisi var, böyle duyarsanız da aklınızda olsun.

Mansplaining yüzlerce yıllık bir refleks ve günlük hayatta bazı örnekleri farkında olmadan biz bile destekliyoruz.

Örneğin "Kadınlar çiçektir" gibi kadınların herhangi narin bir X olarak tanımlandığı durumlar, üstten bakan açıklamalar da birer mansplaining örneği. Bu tip tanımlar romantik temellere dayanır gibi görünse de erkeklerin tarih boyunca her konuda yetkin, bilgili olma takıntısıyla ilişkilendirilebilir.

Mansplaining'in hayatımıza yerleştiğini anlamak için aynı konudan bahseden bir erkeğin kadından daha güvenilir olduğu yanılgısını hatırlamak yeter.

Hatta kimliklerin ikinci planda kaldığını düşündüğümüz sosyal medyada bile bu durum yaşanıyor, Twitter'da benzer konularda kadınlar erkeklerden daha az beğeni ve paylaşım alıyor.

Bu garip ve gerçek yansıtmayan algı her yerde karşımıza çıkıyor.

Politika söz konusu olunca işler çok farklı mı? Aslında bazı ülkeler bunu aşabilmiş durumda.

Fakat genele bakıldığında halen mansplaining kültürünün etkisi ortada. Birkaç ülke haricinde parlamentoda kadın milletvekili sayısının erkeklere oranı hayli düşük. Bakanlıklarda bu oran daha da düşüyor.

Lider de olsanız kaçış yok: Putin mansplaining yaparken...

Evet beyler, kadınların sözünü kesip bir şeyleri daha iyi bildiğimizi ispatlamaya bir son vermemiz gerekiyor çünkü söz konusu bilgi, yetkinlik ve yetenek olduğunda kadın erkek ayrımının hiçbir anlamı olmadığını görmek zor değil.

O müthiş bilgileri kadınlara satmaktan vazgeçin, kendinize saklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
artifical-imam

Bir feminist The Big Bang Theory izlerse...

first_contact1

dickhead men

ghosthin

saçma

question

Bir konuda bilgisi olmayan, veya haksiz durumda olan kadinlar da bu terimi kullaniyor. Erkekler hic konusmasin, oturmasin, yok olsunlar herkes rahatlasin.

deryabarsan

biraz abartmamış mısın onedio

Görüş Bildir