Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Pek Şaşırmadık: Ceylan Derisinden 1000 Yıllık İncil Türkiye'de Satılırken Ele Geçirildi

-

Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 11. yüzyıla ait olduğu düşünülen bir İncil ele geçirdi. Günümüze gelene kadar yalnızca 20 sayfası muhafaza edilebilen İncil'in gerçek olup olmadığı yapılan incelemenin ardından tespit edilecek.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Sayfaları ceylan derisinden olan ve üzerinde haç tasviri ve Hz. İsa'nın yüzü bulunan nadide esere el konuldu.

53 ve 42 yaşlarındaki İki vatandaş, ellerinde bulundurdukları İncil'i bir başkasına para karşılığında satmadan evvel yakalandı.

İkilinin, büyük ölçüde hasarlı olan ve geriye yalnızca 20 sayfası kalan İncil'in nasıl ve ne şekilde ele geçirdiği şimdilik bir muamma.

İlk araştırmalar neticesinde 11. yüzyıla ait olduğu tespit edilen İncil'in gerçek olup olmadığı tam anlamıyla tespit edilecek.

Suriye'de bulunan bir başka antik İncil örneği.

Polis ve uzmanlar konu üzerinde çalışadursun, Aksaray'ın bir zamanlar önemli bir Hristiyan kenti olması, bu eşsiz parça hakkında ilk ipucunu veriyor gibi...

Bu İncil oldukça eski olsa da, bilinen en eski İncil örneğinin 125 yılına ait papirüs yazmaları olduğunu hatırlatalım.

Şimdilik polisin elinde bulundurduğu antik yazıtın akıbetinin ne olacağı ise merak konusu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ugur-ozdemir12

benim anlamadığım o kadar güce sahipken devletin ulaşamadığı belgeye vatandaş nasıl ulaşıyor ?

mehmed-siyahkalem

Benim elime geçse ben de satardım. 7 sülalesini ihya eder adamın. Tarihi eser bilinci olmayan... aman neyse, aklıma Derviş Zaim'in Nokta'sı geldi.

filozofbozuntusu

satılıyor olmasına ben de şaşırmadım lakin nereden bulduklarını bilmek isterdim

john-dee

Sonu barnabas incili gibi olmasında

derya-yilmaz15

Niye şaşırmadınız ki ben şaşırdım misal? Normalde doğudan batıya kaçırılır hep eserler. Koca British Museum hep Mısır'dan Afrika'dan kaçırdıkları eserlerle dolu. Bir de adamlar bunun için müze açmış sergiliyorlar.

Görüş Bildir