Parmağındaki Tek Taş Yüzük Sebebiyle Sınavı Geçersiz Sayıldı

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giren tarih öğretmeni adayı Öznur Kayabaş’ın sınavı, bitime 10 dakika kala parmağındaki tek taş yüzük gerekçe gösterilerek geçersiz sayıldı. Duruma tepki gösteren Kayabaş, “Bir yılımın emeği bir görevlinin ‘geçersiz’ demesi mi?” diyerek tepki gösterdi. Yüzük hususunda kimse tarafından uyarılmadığını belirten genç kadın, atamaların yapılması ile birlikte kendisi gibi öğretmen olan nişanlısı ile evlenme planları yaptıklarını anlattı.

"Açıklama yapmama dahi fırsat vermeden ‘sınavınız geçersiz’ dedi."

2013 yılında üniversiteden mezun olan tarih öğretmeni adayı Öznur Kayabaş, yaşadığı şok karşısında oturduğu yerden kalkamadığını ifade ederek sınavın yapıldığı okulun girişinde üstlerini didik didik arayan güvenlik görevlisinden sınıftaki gözetmenlere kadar kimsenin o ana kadar kendisini tek taş yüzük hususunda uyarmadığının altını çizdi. Sınavının bitmesine 10 dakika kala sınıfa giren ÖSYM görevlisi, Kayabaş’ın parmağındaki tek taş yüzüğü işaret ederek kimlik ve cevap anahtarını alarak sınavını iptal etti. Genç kadın, “Gerekçe benim parmağımdaki bu yüzük. Sadece yaptığı şey bunu (yüzüğü) gösterip, kimliğimi alıp, tutanak tutmaya masaya doğru gitti. Benim açıklama yapmama dahi fırsat vermeden ‘sınavınız geçersiz’ dedi.” ifadelerini kullandı. Aynı görevlinin sınıftaki gözetmenleri dışarı çağırarak Kayabaş hakkında tutanak tutulması halinde kendileriyle ilgili cezai işlemin yapılacağını söylediği öğrenildi.

"Bir Yılımın Emeği Bir Görevlinin 'Geçersiz Demesi mi?"

Sınavın yapılacağı okul binasına girerken iki bayan polis memuru tarafından tepeden tırnağa kontrol edildiklerini anlatan Kayabaş, ne girişte ne de sınav esnasında gözetmenlerce parmağındaki tek taşa dair herhangi bir uyarı almadığını vurguladı. Kayabaş, “Sınav esnasında elim zaten sıranın üstünde, o şekilde sorularımı çözüyorum. Kodlama yaparken hocaya soru sordum. Bu parmağımı sürekli kullanıyorum. Uyarı almış olsaydım yüzüğü bırakırdım kürsüye, benim için sınav önemli olan. Eğer binaya girerken güvenlik bana bunu çıkar dese ben zaten çıkarırdım. Annemle babamla gitmişim, onlara verirdim. Bir yılımın emeği bir görevlinin ‘geçersiz’ demesi mi? Bu mu yani?” dedi.

"Yüzüğün İçine Kamera mı Yerleştireceğim?"

Hakkını aramak için yasal yollara başvurmaya hazırlanan Kayabaş’a KPSS sonucunu beklemesi gerektiği söylenmiş. ÖSYM görevlisinin uyarısından sonra tek taş yüzüğünün kendisinden alındığını, içine ve dışına bakıldığını aktaran Kayabaş, “Ben bunun içine kamera mı yerleştireceğim? Ben bununla kopya mı çekeceğim? Bu, belki hayatımın en büyük cezası. Sabah sınav heyecanı ve dalgınlığı ile parmağımda gitmiş olabilirim. Tarih öğretmeniyim, kadrolu olarak atanıp hayatımı çizmek istiyorum.” dedi. Bugünkü KPSS sınavına aynı şekilde öğretmen olan nişanlısının da girdiğini ifade eden Öznur Kayabaş, yaşanan yüzük talihsizliğinin evlilik planlarına gölge düşürdüğünü anlattı.

"Nişanlımla Atanıp Düğünümüzü Yapacaktık"

Unutkanlığının bedelinin bir yıl beklemek olmaması gerektiğini vurgulayan Kayabaş, şöyle konuştu: “Ben 12 ay tekrar mı çalışacağım? Her geçen gün mezun sayısı artıyor. Tarih öğretmenlerinin ataması zaten zor. Ben hayaller kurmuştum; atanacağım, düğünümü yapacağım. Kalkıyorsun, şu yüzüğü taktığın için sana ‘biz senin sınavını iptal ediyoruz’ diyorlar. Bir daha ben tekrar nasıl hazırlanayım? Senelerdir üniversiteye hazırlan, üniversiteyi oku, ALES’e gir, KPSS’ye hazırlan. Bana orada ‘geçersiz’ yazısı ekranda çıkarsa bir kere daha yıkılırım. Bilmiyorum, bir daha çalışmaya gücüm olur mu? Bir daha sınava girerken ‘acaba yine bir şeyle mi karşılaşacağım’ diye bir korku olacak. Sanırım bundan sonra KPSS’ye de girmem. O stres, zaten hayatımız o 120 dakikaya bağlı.”

"Oturduğum Yerde Kaldım"

Tarih sorularını gördüğünde ‘tamam’ dediğini aktaran Kayabaş, şöyle devam etti: "Geçen yıla göre çok çalıştığını ve soruların kendisine daha kolay geldiğini söyleyerek “Kütür kütür çözüyorum, gerçekten güzel gidiyordu. Planım şuydu; sınavı bitireceğim, yapamadıklarıma geri döneceğim. Ben tam bitirmişim, yapamadığım sorulara geri dönerken hani son yarım saatte bir hızla gidiyorsun, o hızla giderken aniden bir fren yapıldı. O şokla ben zaten diğer arkadaşların dikkatini de dağıtmamak için oturduğum yerde kaldım.”YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

CİHAN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

EvlilikKamu Personel Seçme SınavıÖğrenci Seçme Yerleştirme MerkeziÖğretmenPolis
Görüş Bildir