Park Yaptırmak İsteyen Şehit Annesine Verilen Söz Tutulmadı: 'Cenazeye Kılıçdaroğlu Gelmiş Diyorlar'

 > 
0PAYLAŞIM

Şehit pilot Albay Dilaver Karsavuranoğlu’nun annesi Gülhanım Karsavuranoğlu, oğlunun adını yaşatmak için bir park yaptırmak istedi. Şehit annesi parkın yapımı için kendisine söz verildiğini ancak aradan geçen dört seneye rağmen verilen sözün yerine getirilmediğini söyledi. Anne Karsavunoğlu, oğlunun cenazesine CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu katıldığı için AKP'li belediyenin yardım etmediği yönünde duyum aldığını söyledi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi ve CHP heyeti, dün Çankırı’daydı. İlgezdi ve beraberindeki heyet, burada; Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Teke ile şehit ve gazi anneleriyle bir araya geldi.

Ziyarette, Tunceli'deki helikopter kazasında şehit olan emekli pilot Albay Dilaver Karsavuranoğlu’nun annesi Gülhanım Karsavuranoğlu da vardı. Anne Karsavuranoğlu, oğlunun adına park yaptırmak istediğini, önce kabul edilen talebinin daha sonra reddedildiğini söyledi. Anne Karsavuranoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cenazelerine katıldığı için oğlu için yaptırmak istediği parkın AKP’li belediye tarafından yaptırılmak istenmediği yönünde bir iddia duyduğunu söyledi.

"Belediyeye gidiyorsun 'sen şundansın' diyorlar"

Anne Karsavuranoğlu, “Ben çocuğuma park yaptırmak istedim. Belediyeye gidiyorum yalvarıyorum, kimseden bir şey yok. O belediyeye gidiyorsun, sen şundansın, cenazene şunlar gelmiş diyorlar bir şey yok” dedi. Şehit Karsavuranoğlu’nun kardeşi Bülent Karsavuranoğlu, “4 tane kaymakam geldi, ‘Anne bir isteğin var mı?’ dedi. Kardeşimin ismini öğrenince ‘İlgileneceğiz’ dedi, gitti” diye konuştu.

Bin 500 TL maaşıyla kredi çekti 

ANKA Haber Ajansı’na konuşan anne Karsavuranoğlu, oğlunun adını taşıyan parkı yaptırmadan ölmek istemediğini dile getirerek, parkı kendisinin yaptırması için kredi çektiğini açıkladı. Anne Karsavuranoğlu, 1500 lira emekli maaşıyla çektiği kredinin parkın sadece dış duvarlarını ve oğlunun isminin yer aldığı girişini yaptırabildiğini belirterek, başından geçenleri şöyle anlattı:

“(Park talebi) Karşılanmadı, CHP gelmiş cenazeye. Kendim parkın etrafını çevirttirdim, anıtını yaptırdım. Tabelasını da yaptırdım, şehitler parkı diye. Kredi çektim, 1500 lira maaşla o kadarını becerebildim. Diğer yerleri yaptıramadım. Yapan kişi hemen para istiyor. Benim maaşım da aydan aya olmuyor. Ben kredi çektim ödedim. Beton borcu ödüyorum ardiyeye, adamların paralarını da peşin verdim.”

"Önce yardım ederiz dediler, sonra kapının önüne koymadılar"

AKP’li belediyelerden ve kamu yöneticilerinden “Bizim bütçemiz müsait değil” yanıtı aldığını söyleyen anne Karsavuranoğlu, bir belediye başkanına talebini ilettiğinde danışmanının “Başkanım bu cenazeye Kılıçdaroğlu gelmiş” dediğini aktardı. Anne Karsavuranoğlu, “Başkanım’ demiş, ‘bu cenazeye Kılıçdaroğlu gelmiş’ demiş. Ben gelenleri nereden görüyorum, acımın arasında. Herkese gelme diyebilir misin?” dedi.

Cenaze törenine herkesin gelebileceğini söyleyen Karsavunoğlu, “Çocuğumun adı anılsın dedim. Park yaptırayım dedim. Kimse kabullenmiyor. Şabanözü Belediyesine gittim, ‘Tamam ben yardım ederim’ dedi. İkinci gidişimde beni kapının önüne koymadı. Ne yapayım? Geri çıktım geldim” diye konuştu.

Soylu'nun danışmanlarıyla görüştü

Anne Karsavuranoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmek için Ankara’ya gittiğini ve danışmanlarıyla görüşebildiğini, danışmanın Çankırı Valisi ve Şabanözü Kaymakamlığı’nı park için aradığını da açıkladı.

Mansur Yavaş'tan yardım istedi: "Gözüm açık gitmesin"

Anne Karsavuranoğlu, “Tam 4 sene oldu, yapan yok. Ben kendim nasıl yaptırayım, yapamadım. 1500 lira ile yapılmıyor. Ölmeden diyorum ki ne olur şu park bitsin gözüm açık gitmesin” dedi. 

Anne Karsavuranoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan da yardım etmesini talep etti.

Emekli olduktan sonra EGM'de sözleşmeli uçuyordu

Jandarma Genel Komutanlığı'ndan 2016 yılında albay rütbesiyle emekli olduktan sonra sözleşmeli personel olarak Emniyet Genel Müdürlüğü'nde göreve başlayan ve Tunceli'deki helikopter kazasında şehit olan pilot Albay Dilaver Karsavuranoğlu, Şabanözü ilçesine bağlı Karahacı köyünde 20 Nisan 2017’de toprağa verildi. 

Şehit Karsavuranoğlu’nun cenaze namazına; dönemin Çankırı Valisi Mesut Köse, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, dönemin AKP Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, şehidin eşi Gülşen Karsavuranoğlu, annesi Gülhanım Karsavuranoğlu ve iki oğlu ile çok sayıda vatandaş katılmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir