Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Paralel Evrenler Teorisiyle Alakalı Ortaya Atılan Son İddia Bilim Dünyasını Karıştırdı!

-

Şu an siz bu yazıyı okurken, başka bir evrendeki ‘siz’ tam şu an ne yapıyor acaba?

Şöyle mi sormak lazım yoksa, başka bir evrende başka bir ‘siz’ olduğu fikrine inanıyor musunuz?

Paralel Evrenler Teorisi, yıllardır bilim dünyasını en çok meşgul eden konuların başında geliyor.

specials-images.forbesimg.com

Cevaplanamayan soruların en çok yığıldığı konudur ayrıca bu teori.

Peki, nedir bu teorinin söylediği şey?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bilim insanları, atomdan daha küçük bir zerreciğin saniyeden daha kısa bir süre içerisinde aniden patlayarak şu anda içerisinde bulunduğumuz evreni oluşturduğunu ortaya çıkardılar.

Paralel Evrenler Teorisi de tam bu ani patlama anına dayanıyor.

Bilim insanları, evrenin başlangıcı olarak kabul ettiğimiz, yaklaşık 13.8 milyar yıl önce gerçekleşen Büyük Patlama'nın; imajımızın yansıması olan ve zaman ibresinin tersine aktığı bir başka evren daha oluşturduğunu düşünüyorlar. 

Yani tek bir evren olmadığını, sonsuz sayıda evrenin var olduğunu iddia ediyorlar.

Bu teorinin ortaya attığı bir iddia da, bu evrenlerin varlığının kesin olmasına karşın asla evrenlerin varlığını kanıtlayamayacak olmamız.

Bunun sebebi ise, bu evrenler arasında hiçbir etkileşimin olmaması.

Yani diyor ki, başka bir evrende başka bir siz varsınız ama bu asla kanıtlanamaz.

Çünkü sizin verdiğiniz kararlar başka bir evreni yaratmadı, o evren zaten vardı ve siz sadece içinde olduğunuz evrendeki gidişatı değiştirme gücüne sahipsiniz ve verdiğiniz kararla da bunu yaptınız.

Paralel Evrenler Teorisi ile beyin bulandıran bunca iddiaya son olarak bir tane daha eklendi ve bu seferki biraz daha somut bir halde.

Çünkü yıllardır bilim dünyasının gizemini çözmeye çalıştığı Soğuk Leke, paralel evrenlerin varlığına dair iddiaya temel oluşturuyor.

Soğuk Leke, evrenin içerisinde bulunan ve tıpkı kara delikler gibi gizi bir türlü açığa çıkmayan bir kavram.

Çevresinden yaklaşık olarak 0.00015 derece daha soğuk olan ve nedeni yıllardır anlaşılamamış olan bu lekenin oluşumu konusunda son dönemlerde gelişmeler yaşandığını biliyorduk.

Son dönemde en çok kabul gören görüşlerden birisi de bu lekenin çevresine nazaran ‘kayıp bir madde’ olduğuydu.

Yani çevresindeki kara deliklerden ya da diğer yapılardan daha az maddeye sahipti ve daha soğuk olmasının sebebi de buydu.

Parçacık fiziği ile açıklanabilen bu iddia şu an için tam olarak çürütülemese de ortaya bambaşka bir iddia daha atıldı.

Bu iddiaya göre Soğuk Leke, evrenimizle başka bir kabarcık evreninin çarpışmasıyla oluşmuş olabilir.

Yani 13.8 milyar yıl önce patlayan atomun, başka bir atom ile gerçekleşen çarpışmasından geriye kalan bir hatıra…

Ortaya atılan bu iddia eğer doğruysa, biz varolan evrenlerden rastgele birisinde yaşayan canlılardan biriyiz.

Farkına varamadığımız ve de asla varamayacağımız sonsuz sayıdaki evrenden rastgele bir tanesinde yaşayan basit bir canlı…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zafer-1907

Çok saçma birşey ,insanların can sıkıntısından ürettiği bir hayal sadece ,hiçbir zaman mantıklı gelmemiştir neden böyle birşey olsun ki ? Uzaylı fikri daha mantıklı ama bizden bilmem kaç tane daha olduğu fikrinin hiçbir açıklaması olamaz

xredian

Tarih tekerrür edecektir: Çünkü, Galileo, Archimedes, Darvin... ve niceleri gibi büyük adamları reddeden bir var oluş tarihinden bahsediyoruz... Üstelik bundan sadece yüzlerce yıl sonrasında bu adamların bilgileri itiraz edilmeksizin kabul görmeye başladı. Ve o zamanlar sadece teoriler üzerine araştırıldı: Sonuç ise kanıtlananların sayısı belli değil... Söyledikleri zamanla gerçekleri ortaya çıkarttı.

zerenito

açıkçası elimizde hiçbir veri yok bu yüzden saçma sapan sadece konuşulmak için teoriler var ne kadar çok teori varsa o kadar az veri vardır

mihail-ivanovic-kutuzov

Bide cep evren olayı var... Evren meme yapınca cep evren oluşuyo!

nightowl53

Birisi dese sorumlu benim diye cıksa butun sorunlar cozulucek!! Varsa paralel evren bir geçiş yolu mutlaka vardır. O yolu bulursak sır perdesi aralanır!

Başlıklar

Bilim
Görüş Bildir