Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Paralel Evrende Cinsiyetçilik! Eski Reklamlardaki Toplumsal Rolleri Tersine Çeviren Fotoğraflar

-

Lübnanlı fotoğrafçı Eli Rezkallah Paralel Evrende adını verdiği çalışmasında, cinsiyetçi reklamların saçmalığını vurgulamak üzere yola çıkıp, onlardaki toplumsal rolleri tersine çevirmiş.

Evdeki melek rolünde bu defa erkekler var...

Kaynak: https://www.boredpanda.com/old-school-ad...

Birçoğumuz 1950'li yıllardaki kusursuz kadın imajına aşinayız...

Kadınlar mutfaktan ayrılmaz!

Erkekler mutfaktan ayrılmaz!

Bütün gün çalışıp yorgun argın eve döndüğünde kocası için saçını süpürge eden, lezzetli yemekler pişiren hamarat bir eş, çocuklarıyla ilgilenen ve "her şeye rağmen" mutlu olan bir melek!

Ona, bunun erkeklerin dünyası olduğunu gösterin.

Ona, bunun kadınların dünyası olduğunu gösterin.

Evin meleği rolündeki kadın imajını dönemin cinsiyetçi reklamlarından hatırlamak da mümkün.

Ne yazık ki; hala aynı cinsiyetçiliğe rastladığımız çağdaş reklamlar da var.

Bir kadın onu açabilir mi dediniz?

Bir erkek onu açabilir mi dediniz?

Fotoğrafçı Eli Rezkallah "Paralel Evrende" isimli çalışmasında cinsiyetçi reklamların saçmalığını vurgulamak üzere yola çıkmış...

Evine taze kahve getirmeyen kadının cezalandırılmasının bile mümkün olduğu utanç verici afişlerden söz ediyoruz. ☝️

O reklamlardaki toplumsal rolleri tersine çevirmiş.👇👎

👇

Mutfaktaki işlerini daha çabuk bitirmek isteyen kadınlar da düşünülmüş.

Fotoğraflarda eski reklamlardaki kadınların yerine erkekler, erkeklerin yerineyse kadınlar poz veriyor.

😑😑

👇⛔️

Belki bu paralel evren sayesinde, empati yapmak herkes için daha kolay olur... Ne dersiniz?

Fotoğrafçının diğer çalışmaları için Instagram hesabını ziyaret etmeyi unutmayın! 👏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tara-gulersen

Gerçekten düşündüm de insan birinden neden nefret eder, neden sevmez, neden her gün, her yerde laf etme isteği bulur kendinde diye. Ve aklıma sadece şu nedenler geldi; ya gerçekten korkuyorsundur karşındaki insandan, senden daha iyi olabilir ve sen altında ezilebilirsin diye, yada kıskanıyorsundur, başarılı olabilir diye. Yada, sadece eğitimsizliğinden, cehaletinden, bir insanı, belkide cinsiyeti yada ırkı, tanımadan yargılayacak kadar dar görüşlüsündür. Nefret, kıskançlık, korku,cehalet sırf size zarar verir, umarım farkına varırsınız yakın zamanda...

klinikpsikolog

the men's world diye 4 bölümlük mini dizi var tavsiye ederim.

svep

Ressimlerin hepsi saçmalık.

jean-jacques-rousseau

ben sadece altımdaki savaşları sessizce izlemeye geldim.

meliscankurtaran

olay şu ki kadınlar her zaman erkeğin hassas noktasıydı. sadece güzellik ve çekicilikleriyle erkeklerin kafasını karıştırdıkları için bir nevi şeytan olarak nitelendirildiler. zerafet kırılganlığa, duygusallık vicdan ve merhamet zayıflığa yoruldu. Sonuçta erkek fiziksel olarak daha güçlü duygusal olarak acımzasızdı. toplum böylelikle ataerkilliği kabullendi erkekler savaşırken kadınlar becerilerini ve akıllarını kullanarak toplumda güçlü konumlara gelmeye çalıştılar. parası olan, güçlü erkeği kadın güzelliğiyle ve aklıyla elde etti çünkü kadınlara tek vasıf yüklenmişti. şimdi 21.yy dayız. Ben bir mühendisim yurt dışında eğitim gördüm master yaptım kendimi geliştirdim. toplumda iyi bir yer edinmem için bir erkeğin fiziksel veya maddi durumuna ihtiyaç duymuyorum. benim bedenim benim kararlarım. kimle olmak istersem ne yapmak istersem kimse bana karışamaz karıştırtmam. Bundan da rahatsız olan bir kesim var. kendileri sevilmeyen sevilecek vasfı olmayan ve özgüven problemi yaşayan tipler. Çünkü ben çalışmasam param olmasa yaşamak için parazit gibi birine tutunmak zorunda kalıp aciz olacaktım ama değilim. Zaten modern ve iletişim sıkıntısı çekmeyen erkek kadınının bir parazit olmasını beklemez hatta istemez. Ha iki cinste de sıkıntılı tipler var. Hala imkanlar sahip olup bin yıl öncesi zihniyetiyle koca bulayım rahat edeyim diyen aciz kadınlar ve kadının sırtından sopayı karnından sıpayı eksik etmeyeceksin diyen mağara adamları var. Bu yüzden de eşitlik diye bir kavram var iki cinsin de diğerinden farklı özellikleri farklı yanları var ve bunları dengelemek için de eşitlik kavramı var. Hiçbir cins diğerinin kölesi değil ha gerizekalıyım kendimi kullandırtırım diyorsanız da o sizin mallığınız ve acizliğiniz acılarınızı geri kalan kadın ve erkeklerden çıkartamazsınız!

jean-jacques-rousseau

tek mantıklı yorum tebrik ediyorum ve kabul ediyorum üstteki yorumu alttaki berbat yorumlara kıyasla kadın/erkek fark etmez.

devemavisi

Onedio'ya yorum kaydetme özelliği gelsin lütfen.

sertaccc

Dilara Ünal gecmişte calısmayan parası olmayan kadınları güzellikleri ve zekalarıyla erkekleri alt ettiler diye anlatıyosun ama senin gunumuzdeki calısmayan versiyonuna param olmasa parazit gibi birine yapısacaktım diosun. İşin dogrusu su kadınlar caglar boyu calısmayıp parazit gibi erkege yapısıp onun sırtından gecindiler.Baktılar ki yan gelip yattı mı evde cocuk bakıom ev temizliom ayagına göt buyuttumu ne bi saygı goruolar nede sosyal bi statü elde ediolar bu caga geldiler ve okuyalım da bari bizde biseyler olalım kimseye muhtac olmayalım dediler. Kadınların bunu anca kesfetmesi de erkegin yuzunden falan degil birbirlerini baskılamaları ve kendi aralarında rekabet etmeleri yuzunden.

sertaccc

Dilara Ünal sülalemde ticaretle ugrasan tek bir kadın var ve bu kadın yıllarca sulalenin diger kadınları tarafından amiyane tabirle agzına sıcıldı. Yakısır mı kocasını bırakıp sehir sehir gezio bilmem ne die her bayramda her aile toplantısında konustular dedikodusunu yaptılar. Bir kerede bi amcamın yada dayımın yada kadının kocasının bu duruma karsı cıktıgını veya rahatsız oldugunu duymadı. Bunlara gazlıolar feminizmi bizde harikaydıkta siz bastırdınız die takılıolar. feminizmden populerliğinin zirvesini yasadıktan bi 5 sene sonra ya "kendi ayakları uzerinde durmak lafı da baydı. kendim calıscaksam evlenmeme gerek yok valla evleniosamda hic calısamam kimse kusura bakmasın" dien kadın yorumları da gormeye basladık merak etmeyin

meliscankurtaran

Kendi ayaklarının üzerinde durma olayı feminizmin moda olmasıyla değil medeniyetleşmeyle başlar. Nasıl ki Türkiyede Atatürk kadınlara haklar verdi o dönemden itibaren kadınlar kendilerini göstermeye başladılar gelişme bu evreyle başladı. Bir kaç yüzyıl öncesine gidelim kadınların sokakta tek başına olması bile ayıplanırken kadınların sadece evde yaşaması kabul olmuşken a biz evde çok rahatız yeaaa kafasında değillerdi toplumun beklentilerini karşılıyorlardı sadece. ve ne zaman kadın bir birey oldu o zaman ömrünü bir erkeğe bağlamak zorundalığından kurtuldu evet sende çalışacak durumda olmasan paran olmasa parazit gibi ailene yapışacaktın keza bende aynı durumda olsam sırf kadın olduğum için evde kalıp kendi hayatımı bir erkeğinkine bağlayacaktım çünkü zaten karşındaki insanın senden beklentisi bu yönde. yemeğimi yapsın çamaşır bulaşık ütümü halletsin çocuklarıma baksın yani tüm sorumluluğumu üzerimden alsın. bu arada bence sorun senin sülalende zira benim ailemde de çalışmayan kadını kabullenmezler(özel bir sorunu yoksa tabi) ki ben demiyorum ki koca parasıyla geçineyim diyen kadın yok ama bu kadınların sayısından fazla da erkek karım evde otursun diyor. Valla bulan bulsun ben bu kadar yıl okudum çalıştım kendimi geliştirdim kendi bağımsızlığımı kazandım hayatımı kimseye bağlayamam.

sertaccc

sorun benim sulalemde evet benim sulalem olaya cok dogru yaklasmıs demiyorum anlaman gereken sey genelin boyle dusundugu bi genelden bahsediyorum .Demek istediğim kadınların birbirlerini baskıladığı. Atatürk kadınlara bu hakları verdikten kaç yıl sonra kadınlar bu hakları layıkıyla kullanmaya basladılar?İşte o aradaki surenin bu kadar uzun olmasının sebebi birbirleriyle yarısmaları ve birbirlerini baskılamaları. Koleler efendilerinden değil özgür ruhlu kölelerden nefret ederler diye bir laf var.Bir kac yuzyıl oncesinde kadınların yolda tek basına yurumesi ayıplanırdı evet ama evine karısına bakamayan erkek degil birkac yuzyıl oncesinde su an icinde bulundugumuz su saniye icerisinde dahi ayıplanır. Sorun benim sulalem değil amcam yada teyze oglum ayıplamaz bu toplum bu ulkedeki cogunluk ayıplar

meliscankurtaran

Biz de bunu yapmayarak ornek olacağız kadinlar bizleri gördükçe heveslenecek kendilerinin farkina varacaklar,toplumun baskisi kalkip destegi arttiginda da faaliyete gececekler belki 30 belki 50 yil sonra ama ben inaniyorum. Demiyorum ki kadinlarin arasinda da problemli tipler yok kadin erkek her cinste de sorunlu tipler var ve biz ikisiyle de mucadale ediyoruz.

Başlıklar

Instagramkadınlar
Görüş Bildir