Papa Francis İlk Kez Beyaz Saray’da

 > -

ABD ziyaretinde Başkan Obama ile bir araya gelen Papa Francis, iklimin korunması yönündeki çabaların artırılmasını istedi.

Washington yakınlarındaki Joint Base Andrews askeri havalimanına inen Papa Francis’i ABD Başkanı Barack Obama ile eşi Michelle ve kızlarının yanı sıra Başkan Yardımcısı Joe Biden karşıladı.

Papa başkent Washington’ın ardından New York ve Philadelphia kentlerine gidecek.

ABD Başkanı Obama’nın Beyaz Saray’da kabul ettiği Papa, perşembe günü Kongre’de konuşma yapacak. Kongre’ye hitap edecek ilk papa olarak tarihe geçecek Papa Francis ardından New York’a giderek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitap edecek.

Papa'dan iklim değişikliği vurgusu

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Başkan Obama ile buluşmasında küresel ısınma ile mücadelenin gelecek nesillere bırakılmamasını istedi. 

Dünya genelinde milyonlarca insanın küresel ısınmadan etkilendiğini belirten Papa, ancak bu insanların kendilerini dikkate almayan bir sistemde yaşadıklarını ifade etti.

Papa Francis, iklim değişikliğine ilişkin olarak Martin Luther King'in sözlerine atfen "Ödenmemiş bir borcumuz var, yükümlülüğümüzü yerine getirmenin vakti geldi" diye konuştu

Başkent Washington'da Beyaz Saray'ın bahçesinde konuşan Papa, dünyada din ve inanç özgürlüğüne de sahip çıkılması çağrısı yaptı. Din özgürlüğünün adil bir toplumun parçası olduğunu belirten Papa, Amerikalı Katoliklerin birlikte yaşadıkları insanların bireysel ve toplumsal haklarını koruyarak ve adaletsiz bir ayrımcılığı geri çevirerek 'hoşgörülü ve kapsayıcı' bir topluma yöneldiğini söyledi. Papa, konuşmasını "Tanrı Amerika'yı korusun" sözleriyle tamamladı.

Küba teşekkürü

ABD Başkanı Barack Obama ise Papa'yı Küba ile ABD arasındaki arabuluculuk çalışmalarından ötürü övdü ve 'ölümcül çatışmalara karşı sarf ettiği tutkulu sözlerden' dolayı da teşekkür etti. 

Obama'nın konuşmasından bölümler, Beyaz Saray'ın twitter hesabından da paylaşıldı.

Papa Francis, ABD ziyareti öncesinde dört günlük bir ziyaret için Küba'ya gitmişti.

Washington’da trafik altüst oldu

Papa’nın gelişi nedeniyle başkent Washington’da trafik altüst oldu. Kent merkezine ulaşımı sağlayan birçok noktada ulaşım sınırlandırılırken, oluşacak yoğunluk nedeniyle birçok şirket, ziyaret süresince çalışanlarının, çalışmalarını evden sürdürmesini istedi.

Ziyaret, Papa’nın Katoliklerin ruhani liderliğine geçmesinden bu yana ABD’ye yapacağı ilk ziyaret olması açısından ABD yönetimi ve kamuoyu açısından büyük önem taşıyor.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir