Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Papa Francis'in 9 İlginç Özelliği

 > 
369PAYLAŞIM

1. İlk Amerikalı Papa

Papa Francis, 1936 yılında Buenos Aires'te doğdu. Babası İtalyan asıllı bir demiryolu işçisiydi. 4 kardeşi olan Papa, din eğitimine başlamadan önce bir kimyager olmak istiyordu. Zaman geçti, tarihin ilk Amerika doğumlu Papa'sı oldu.

2. 2005 yılında yapılan Papa seçimlerinde ikinci oldu

2005 yılında yapılan Konklav'da Papa Francis'in 40 oy aldığı ortaya çıktı. Ancak üçüncü turda oyları 23'e düştüğü için seçimleri kaybetti. Söylenenlere göre kazanabileceğini anlayınca Kardinallere kendisine oy vermemelerini rica etmişti. Son Papa seçiminde de aynı yöntemi uyguladığı, bu yüzden oylamanın son turunun uzadığı da daha sonra basına yansıyacaktı.

3. Francis ismini alan ilk Papa

Her Papa, Papalığa seçildikten sonra kendisine bir isim seçiyor. Papa Francis, Aziz Francis'e atıfla bu ismi tercih eden ilk Papa oldu. İlginç olan Francis aynı zamanda Cizvitlerin kurucularından birinin ismi. Her ne kadar Cizvitler bugün özgürlükçü bir hareket olarak bilinse de, Papa Francis Cizvitlerin muhafazakar üyelerinden bir tanesiydi. Bu durum 2005 yılında Papa seçimlerinden önce hakkında hiç "gülmediği" yönünde bir propaganda yapılmasına da neden oldu. Kampanyanın diğer Cizvit üyeleri tarafından yürütüldüğü düşünülüyor.

4. Cizvit Tarikatı Üyesi

Aziz Ignatius Loyola ve Paris Üniversitesi'nden 6 öğrencisi tarafından 1540 yılında kurulan Cizvitler, Protestanlığı ortadan kaldırmak ve eğitim kurumlarını idare etmek amacıyla kuruldu. Bugün Cizvitler daha çok çağdaş düşüncelerle dogmaları yorumlayan özgürlükçü bir teolojik doktrine sahipler.  Her ne kadar Cizvitlerin çoğunluğu bu görüşe sahip olsa da, bazı Cizvit üyeleri hala kuruluşun köklerine bağlılar. Papa Francis, bu görüşe sahip olan nadir üyelerden biri.

5. Muhafazakar

20. yüzyılın başında Katolik Kilisesi içerisinde bir görüş, Kilisenin asli köklerine dönerek, şatafattan uzak, basit bir hayat tarzının sembolü olması gerektiğini ileri sürdü. Bir çok dogmanın kaldırılmasını talep eden bu hareket modernleşmeyi savunuyordu. Bu harekete karşı çıkan bazı Kardinaller ise böyle bir dönüşümün kilisenin sonunu getireceğini iddia ettiler. 1960 yılında yapılan İkinci Vatikan Konseyi'nde Modernizm'in bazı görüşleri Konsey tarafından kabul edildi. O tarihten bugüne kadar da özgürlükçülerle muhafazakarlar arasında Papalığı ele geçirme yarışı sürüyor. Papa Francis, halefi Benedictus gibi "muhafazakar" kanatta yer alan bir kişi olarak biliniyor.

6. Sosyal Adaletçi

Papa Francis sosyal eşitsizliklere karşı çıkışıyla tanınıyor. "Malların ve mülklerin adaletsiz dağılımı öyle bir sosyal günah yaratıyor ki cennet gözyaşları içerisinde kalıyor ve bir çok kardeşimizin hak ettiği gibi yaşamasını engelliyor." Ancak Papa Francis ilk önce bireylerin Hristiyan ahlakına uygun olarak yaşamasının sosyal adaletsizlikleri de çözecek temel olduğu görüşünde. Yani sosyal adaletsizlikleri çözecek bir çok uygulama, öncelik listesinde ikinci sırada yer alıyor.

7. Adam kaçırmakla itham edildi

Papa Francis'in 1970'li yıllarda Arjantin'de devam eden "Kirli Savaş" adı verilen muhafazakar hükümetle, devrimcilerin çatıştığı döneminde sol görüşlü iki rahibi kaçırttığı iddiasına muhatap oldu. Papa Francis iddiaların tamamını reddetti, hakkında da herhangi bir yargı kararı bulunmuyor.

8. Eşcinsel evlilik karşıtı

Papa Francis her ne kadar eşcinsellerin toplumdan dışlanmaması gerektiğini söylemiş olsa da eşcinsel evliliklere karşıtlığıyla biliniyor. Arjantin'de eşcinsel evlilikleri yasallaştıracak düzenlemelere karşı çıkan Papa aynı zamanda eşcinsel çiftlerin çocuk evlat edinmesine yönelik düzenlemelere de muhalif.

9. Mütevazi bir hayat tarzına sahip

Arjantin Kardinaliyken kendisine sunulan tüm olanakları reddeden ve sade bir şekilde bir apartman dairesinde yaşayan Papa Francis mütevaziliği ile biliniyor. Arjantin'de Kardinal olduğu günlerde her gün kendi yemeğini kendi yapan, işe otobüsle giden Papa Francis bu özelliğiyle bir çoklarının saygısına mazhar olmuş durumda.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
levent-veziroglu1

112 ci Papa’mı bu

anarchy

bir jean paul değil ama !11!!11

therewasauser

Hobbit izleyin Hobbit

kaya-keleri

Banco Ambrosio diye kendilerine ait bankaları vardı ve hatta o bankanın genel müdürünü 1979 (80'de olabilir tam hatırlamıyorum) yılında Londra'nın önemli bir köprüsün de sallandırmışlardı, bi aralar kara para aklamakla suçlanmıştı ama sonra toparlandı, maneviyatı benimsemiş bir organizasyon, neden "direkt" olarak dünyevi bir maddiyatın içinde olabilir? Olmakla kalmaz bir de o banka aracılığıyla neden kirli işler çevirir?

kaya-keleri

Din konusun da herkes senin gibi düşünüp uygulayabilseydi, emin ol Türkiye şu an dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olurdu, millet dincilerle dindarları ayırt ettiği zaman bu ülkenin önü de açılacaktır. Peki günümüzde Allah-Peygamber vasfettikleri birine sessiz kalan toplum bu iletten ne zaman kurtulacak?

sergen-yazici

Din toplumu kontrol etmenin en kolay ve kesin yoludur diye boşuna dememişler.Din bir kimlik gibidir bireysel ve düzgünce yaşanılır ama bazıları dini alet ederek büyük bir kitleyi rahatlıkla kontrol ediyor.Neredeyse bu kişilere tapacaklar keşke yurdum insanı biraz kafa çalıştırıp gerçekleri görebilseydi.Peygamberimiz (sav) her ne kadar peygamber ve çok inançlı bir insan olsada herkese eşit davranmış,laik gibi yönetmiştir.Günümüzde müslümanım diyen öbür din vatandaşlarına hakaret ediyor hatta şiddet uygulamaya bile kalkışıyor.Sonra yok efendim laiklik çok kötüdür şeytanın yöntemidir.Dinimiz çok yanlış anlatılıyor bazı kendini dindar sanan vasıflar tarafından.Bir bilinen varmışta zamanında din ve devlet işleri birbirinden ayrılmaya çalışılmış.Bak günümüze herkes koyun gibi kim Allah-peygamber derse herkes peşinden gidiyor oysaki İslamın tek önderi peygamberimiz (sav) di.

sergen-yazici

Allah bu uyuyan güzel Türkiyeme,Türk insanıma yardım etsin ne diyelim.Umarım birgün herkes bi silkelenir kendine gelirde 'haa bu şahıslar bizi kandırmış bizle oynamış keşke uymasaydık' derler ama bu gidişle çok zor.Bundan yüzlerce yıl önce dinle alakası olmayan,ortada varolmayan şeyler şimdi uyduruluyor amaç islam alemi uyusun,vahşileşsin,din yanlış tanıtılsın,batı islamı terörist zannetsin,orda bi köşede ölüp gitsinler.Hey yavrum hey dünyaya bak.İşid mişid nerden çıkıyor sanıyorsunuz gerçek müslümanlardan mı? Okumayan-düşünemeyen insanları gaza getiriyolar öbür tarafta sana cennet var git savaş diyorlar,sonra millet koşuşturuyor sonra vay efendim niye bu alem böyle.

kaya-keleri

Tespitlerin gayet mantıklı ve yerinde ama insanlar algıyla yönetiliyor maalesef, onlar için önemli olan "dinsel kimlik" ve bu kimlikle o siyasetçiler arsızlıkta, hırsızlıkta yapsalar onlara helal diye düşünüyorlar. Gerçek peygamberi zaman makinesiyle günümüze getirseniz bile kimse inanmaz, o derece mankurtlaşmışlar!

onur.kaplan.94

Sayın 123 ; Ülkemizde yüzlerce ve binlerce islam alimi bulunmaktadır.Onlar hakkındaki bilgiyi internetten değil bulunduğunuz semtteki camiden dahi öğrenebilirsiniz.Lakin ülkemize her gün papa gelmiyor elbet.Bir şehirdeki kilise ve sinagog sayısı , semt başına düşen cami sayısıyla bile örtüşmediğinden diğer dine mensup kişiler hakkında net bilgi sahibi değil kimse.Bu nedenledir ki genel kültür bakımından hristiyanların liderini sizin tabirinizle ''kıçındaki dona'' kadar bilmek kötü bir durum değildir.

Görüş Bildir