Pakistan'ın Kim Kardashian'ı Qandeel Baloch Abisi Tarafından Namus Bahanesiyle Öldürüldü

1.7bPAYLAŞIM

Kadın olmak, tüm dünyada zor ve acılarla dolu. Her gün aldığımız erkek terörü haberlerinden biri, bu kez Pakistan'dan geldi. Pakistan'ın ünlü isimlerinden biri, öz abisi tarafından acımasızca öldürüldü.

Qandeel Baloch, Pakistan'ın ünlü yüzlerinden biri.

Gerçek adı Fouzia Azeem olan 1990 doğumlu genç kadın; model, oyuncu, şarkıcı, sunucu ve internet fenomeni olarak tanınıyordu.

Onu şöhretin zirvesine çıkaran olay ise Hindistan ve Pakistan arasında oynanan Kriket Dünya Kupası finalinde Pakistan'ın kazanması durumunda striptiz şovu yapacağını duyurmasıydı.

Ancak finali Hindistan kazandı.

Üniversite mezunu ve 7 dil konuşabilen genç kadının Twitter'da 40 bin, Instagram'da 124 bin ve Facebook'ta 700.000 takipçisi olduğu için kendisine "Pakistan'ın Kim Kardashian'ı" deniyordu.

Deniyordu diyoruz, çünkü kendisi ne yazık ki geçtiğimiz Cuma günü ailesinin evinde ölü bulundu.

Polisten gelen ilk açıklama, ünlü yıldızın abisi Waseem Azeem tarafından uykusunda boğularak öldürüldüğü.

Olayı inceleyen adli doktor; “Açıkça anlaşılıyor ki, kadın kurban boğularak öldürülmüş ancak kesin ölüm sebebi otopsi sonrasında anlaşılacak.Kurbana ölmeden önce zehir verilmiş de olabilir.” açıklamasını yaptı.

Geçtiğimiz Ramazan ayında ülkenin önde gelen din adamlarından biriyle bir otel odasında paylaştığı selfie ile büyük tepki çekmişti.

Özellikle bu fotoğrafta sadece din adamlarının takabildiği başlığı takması, toplum tarafından ağır bir biçimde eleştirilmesine neden olmuştu.

Daha önce de "batılı" tarzda fotoğraf paylaşımları, Pakistan'ın ahlaki normlarına aykırı olduğu için eleştiriliyordu.

Geçmişte Facebook'ta yayınladığı seksi bir dans videosu tartışmalara neden olmuştu.

Popüler yıldızın öldürülmesinin altında yatan sebebin bu olaylar olduğu düşünülüyor.

Son olayda tepkiler üzerine fotoğraflardaki din adamı Abdul Qavi, Baloch ile İslami konuları tartışmak için bir araya geldiklerini açıkladı. Bunun üzerine Qavi, cezalandırıldı ve üyesi olduğu İslami kurumlardaki görevlerinden alındı. Qandeel Baloch da ölüm tehditleri aldığını Pakistan İçişleri Bakanlığı’na bildirmişti.

Tutuklanan abi, polisle birlikte yapılan basın toplantısında suçunu itiraf ederek kardeşinin davranışlarından utandığını, yaptıklarının hoşgörüyle karşılanamaz olduğunu ve ailesinin şerefini korumak için öldürdüğünü söyledi.

Bunları söylerken hiçbir pişmanlık duymadığı açıkça görülüyordu.

Qandeel Baloch'un cenazesinde bir evladı katil, diğeri cinayet kurbanı olan annesinin hali yürek burktu.

Böylesine ünlü bir yıldızın trajik ölümü, ülkede şok etkisi yarattı.

Qandeel Baloch, feminist söylemlerle dikkat çeken biriydi.

Baluch kendini Pakistan kadınının gücünü temsil eden bir figür olarak gösteriyordu. Ev içi şiddetin, kadın cinayetlerinin töre olarak adlandırılmasına duyduğu öfkeye karşılık bu şekilde davrandığını söylüyordu.

“Ne kadar baskı yaparsanız yapın işe yaramayacak, çünkü ben bir savaşçıyım ve her seferinde tekrar geri geleceğim.”

Ölmeden önce en son bu sözleri söylemişti. Perşembe günü paylaştığı yazıda; “Bir kadın olarak biz kendimiz için ayağa kalkmalıyız. Ben modern zamanların feministi olduğuma inanıyorum. Eşitliğe inanıyorum. Ne tür bir kadın olmam gerektiğini seçmek zorunda değilim. Sadece toplumun hatırına kendimizi etiketlemememiz gerektiğini düşünüyorum. Ben sadece özgür fikirli bir kadınım ve kendimi bu şekilde seviyorum.” demişti.

Qandeel Baloch'un katili olan abisi umarız en ağır şekilde yargılanır ve bu en azından diğerleri için caydırıcı olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
busra-elvan-delice

Kendini cinsel obje olarak kullanıp göstermesi daha sonra feminizmden bahsetmesi ne kadar ironi

duyguyavuzzz

Bu kadın da bir mecra tarafından kahramanca anılır,bir başka mecra tarafından ibretlik şov olarak kullanılır.Pakistan yine yerinde sayar.

selocaniko

götünü başını açmasaymış diye yorum yapan zihniyeti anlamak mümkün değil. KARDEŞİM SİZ HANGİ DAĞDA YETİŞTİNİZ? HANGİ BOZKIRIN SIĞIRISINIZ?? size ne isterse götünü isterse başını isterse önünü açar dolaşır. görmek istemeyen adını google a yazıp gizli gizli bakmaz fotoğraflarına! adamlara bak ya yüce allah varken bunun muhakemesini yapmak size mi düştü pislikler.

asiye-erdol

İçeriği okurken yüreğim sızladı. Bir yandan kızın söylemlerine (Kızın Pakistan'da yaşadığını unutmayalım), diğer yandan o acayip hayvanlara benzeyen abimsi yaratığa bakıyorum. Bunların çok benzerlerinin doğduğum topraklarda da normalleştiğini görüyorum. Bütün insanlık (en azından bütün dişiler) olarak bu ve bunun gibi olayların intikamının alındığı günü bekleyeceğim. Ataerkil sistemin yeri boyladığı, yerine dürüst ve eşitlikçi bir sistemin geldiği günü bekleyeceğim. Hayatta er kişilerin anlayamayacağı tek şey biz XX kromozom çiftine sahip olanların hayata 3-0 yenik başladığıdır.

Gizli Kullanıcı

Kötü olmuş o abisi denilen .......................'nun yaptığı. Ama kız cidden Pakistanlı Hazal Kaya..

Görüş Bildir