Özgürlüğü İçin Roma İmparatorluğu'na Karşı İsyan Eden Ünlü Bir Savaşçı: Spartaküs

1bPAYLAŞIM

Spartaküs namını çoğumuz mutlaka duymuşuzdur. Zira kendisi hakkında beyaz perdede birçok eser vücuda getirilmiştir. Peki bunların yanı sıra Spartaküs'ün gerçek hikayesi neydi?

Spartaküs'ün M.Ö. 70'li yılların başında (yaklaşık M.Ö. 75) Galya'dan köle olarak Roma'ya getirildiği tahmin olunuyor. Bunun yanı sıra aslen Trakya coğrafyasında doğduğu bilinmektedir.

Fiziksel kuvveti ve yapısı sebebiyle gladyatör olarak arenada dövüştürülmeye başlandı. Tarihçiler, onun esaretinden önce iyi bir asker olduğunu varsaymaktadırlar.

Roma'da gladyatör olmak filmlerde süslendiği gibi aşırı havalı bir iş değildi. Hatta bunun tam tersine gladyatörler çok kötü şartlarda ve ağır koşullarda yaşıyorlardı.

İnsan muamelesi görmedikleri gibi bunun üstüne bir de muhafızlar tarafından her türlü cinsel istismara uğruyorlardı. Bütün bu şartlar gladyatörleri esaret altında kalmaktansa ölümü tercih edecek duruma getiriyordu.

M.Ö. 73'de aranan fırsat bulundu ve muhafızların boş bir anını yakalayan Spartaküs ile 60 kadar gladyatör firar etmeyi başardılar.

Bu bir avuç kadar adam Roma'ya hiçbir zarar veremezdi. Fakat Spartaküs ve takipçileri hızla çoğalmaya başladılar. Kölelere zulüm eden zenginleri bertaraf ediyorlar ve onların kölelerini kendilerine katıyorlardı. Bu isyanı duyan ne kadar köle varsa, sahiplerini öldürerek Spartaküs'e katılmaya başladılar.

Spartaküs ve takipçilerini yakalamak için yaklaşık 300 kişilik bir kuvvet gönderilmişti. Stratejik bir plan izlenerek kendilerinden 3 kat fazla olan bu Roma kuvvetleri bir gece baskınıyla bozguna uğratıldı.

Artık Spartaküs daha güçlüydü, zira yenilen Roma kuvvetlerinin bütün teçhizatları ele geçirilmişti. Spartaküs ve takipçileri artık çok iyi silahları sahipti.

Spartaküs ve birlikte firar ettikleri yakın dostu Crixus kuvvetlerini bölmeye karar verdiler. Crixus, Roma topraklarında kalıp kuvvetlenmek ve sonrasında saldırmak istiyordu. Spartaküs'ün amacı ise Alpleri geçerek takipçileriyle birlikte özgürlüğüne kavuşmaktı.

Bunun üzerine iki isyan kolu da gittikçe güçlenmeye ve sayılarını arttırmaya başladılar. Bir yıl boyunca ülkenin her tarafından özgürlük için savaşmak isteyen köleler akıp gelmekteydi. Crixus yaklaşık 20.000 ve Spartaküs de 50.000 kişiye ulaşmışlardı.

Roma bu isyanı bastırmak için 5 lejyon çıkarttı. Yaklaşık 30.000 kişilik bu kuvvetler nizamlı bir orduyu teşkil etmekle beraber çok güçlü teçhizatlara sahiptiler.

İlk hedef Crixus ve takipçilerinin koluydu. Evvela Spartaküs üzerine yürünürse Crixus arkadan vurabilirdi. Başarıyla direndilerse de Crixus ve takipçileri Roma lejyonlarına karşı mağlup oldular. İsyanın bir kanadı kırılmıştı şimdi asıl hedef Spartaküs idi.

Spartaküs üzerine gelen ilk Roma kuvvetleri karşısında başarı kazandı. Fakat Crixus'un ölümü onu bir anda etkiledi ve fikirlerini tam tersine çevirdi.

Alpleri geçip Roma topraklarını terk etmeye çok yakındı. Fakat o tam tersi bir karar verdi ve Sicilya'yı ele geçirme planını ortaya attı. Böylece Roma'nın iaşe kaynağı kesilecekti ve oradan sonraki hedef de Roma olacaktı. Fakat hiçbir şey Spartaküs'ün planladığı gibi gitmeyecekti.

Spartaküs ve ordusu çok zorlu bir yürüyüşten sonra çizme biçimindeki İtalya'nın burnu olan Messina'ya ulaştılar. Önlerindeki tek engel denizdi ve korsanlara para vererek Sicilya'ya geçmeyi planlıyorlardı.

Fakat Roma bu korsanlarla Spartacküs'den daha önce anlaşmıştı. Korsanlara para götürmeye giden adamlar bir daha geri dönmedi. Roma ordusu da sahnede görünmüştü. Spartaküs ve ordusu kelimenin tam manasıyla köşeye sıkışmıştı, savaş patlak verecekti.

Messina'da yapılan savaşın neticeleri çok ağır oldu. Spartaküs ve takipçilerinden 40.000 kadarı öldürüldü. Kuvvetle ihtimal Spartaküs de savaş meydanında hayatını kaybetti.

Esir alınan 6.000 kadarı ise isyancılara ibret olması için yollarda çarmığa gerildiler ve öylece ölüme bırakıldılar. Netice itibarıyla Spartaküs'ün bir anda planını değiştirerek geri dönüşü bütün planları alt üst etmiş ve canına dahi mâl olmuştu. Esarete karşın ölümü tercih etmesi ise onu günümüze kadar gelecek bir şöhrete kavuşturmuştur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-karakurt2

Büyük spartacus tarih seni hiçbir zaman unutmayacak, başardığın haklı isyanın ateşi çok toplumlara örnek olmuştur.

adil-aydogan

spartacus bile yenildiğini zannediyor.

selcuk-alkoc

Onur ölümden üstündür!

mrycgr

Genelde hakkında olumlu olarak bahsedilen, Roma İmp.’luğuna karşı isyan başlatmış ve buna önderlik etmiş Trakyalı. Köle olduğu ve yönetime karşı başkaldırdığı için duyulan sempati genelde romantik seviyede kalır. Halbuki Spartacus'un tarihte verdiği ders başarısından değil, başarısızlığından kaynaklanır.Monarşiye karşı ciddi tehdit oluşturmasına, iki Roma lejyonunu yenmiş olmasına ve köleleri özgürlüğüne kavuşturmayı istemesine istemiş amma bu koskoca imparatorluk nasıl yönetilir diye bir düşüncesi olmadığından, bi işe kalkışıp; bi düzeni kaldırmak istemesine rağmen, yerine koyacağı düzeni hiç düşünmediğinden (A.Hitler de aynı sebepten yenilmişti), Crassus tarafından mağlup edilmiş,yenilince bütün köleler yenildi sayılarak 6000 adam çarmıha gerilmiştir. Ayrıca bu sözüm ona sempatik kişiyi dönemin ünlü düşünürleri sevmezler. Hatta Cicero,Philippicae söylevlerinde bir yandan Marcus'a iyice giydirirken bir yandan da Spart amcaya iyiden iyiye söverler.

koray-aksoy

adam galyalı değil trakyalı + zamanda geriye mi gitmişler ben mi yanlış biliyorum m.ö 70 de gelmiş 73 de özgürlük savaşını başlatmışlar

emre-ogretmen

tarih milattan önce olduğu ve 0a doğru gittiği için zamanda geri gitmiyorlar çünkü zaman geriye doğru gidiyor :)

serhat-topkaya1

Koray okulda öğrenmedin mi amk ? Bunu ilkokulda öğreniyorsun ortaokul bile değil..M.S ( milattan sonra demek ) 1 2 3 4 5 diye gidiyor.. M.Ö ( milattan önce demek buda ) geriye doğru ilerler..Anladın mı ?

halid-gonul

Seni cahil MÖ diyor daha tarihin nasıl aktığını bilmiyorsun 75 74 73 diye geriye sayılır MÖ olduğu zaman, MS olursa 70 71 72 73 diye gider Halkımızın paçasından cahillik akıyor bu yüzden ileriye gidemiyoruz.

Görüş Bildir