Özel Sektör Çalışanlarına Memleketin Üvey Evladı Gibi Davranıldığının 17 Kanıtı

 > 
60bPAYLAŞIM

Modern toplumun köleleri, piramidin en alt basamağı; özel sektör çalışanları... 

Hep en çok çalışan ama en az imkandan faydalananlar, bu içerikte sizleri anlattık.

Buyurun...

1. Bayramlarda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 9 gün tatil yapabilirken, özel sektör çalışanları arife gününde bile çalışmak zorunda bırakılabilir.

Hatta bazen, yönetici tarafından gelen "Bayramın son günü gelip çalışabilir misin?" gibi sorulara maruz kalabilirler.

2. Kamu kuruluşlarında ölüm kalım meselesi olmadıkça mesaiye kalınmaz. Ama özel sektör çalışanlarına, yılın 365 günü "Mesaiye kalabilir misin?" diye sorulabilir.

Kamu personelleri mesaiye kalsalar bile karşılığını alırlar. Özel sektör çalışanları babalarının hayrına çalışmış olurlar.

3. Hatta özel sektör çalışanı, eve gidince bile çalışmasına devam edebilir. Yoğun mail bombardımanı karşısında hayatta kalmaya çalışır.

4. Toplu taşıma araçlarında en fazla ücreti onlar verirler. Polisler ücretsiz, öğretmenler indirimli binerken; onlar daha az maaş almalarına rağmen tam bilet ücreti öderler.

5. Bırakın günde 8 saat çalışmayı, bu süre bazen 10-12 saate kadar çıkabilir.

6. Çalıştıkları şirkette birer insan olarak değil de birer sayı olarak görünürler. O yüzden herhangi bir haksızlığa karşı isyan etseler işten çıkarılırlar.

Nasıl olsa yerini bir başkası alacaktır.

7. Günün her saati yöneticisi veya bir çalışma arkadaşı tarafından uygulanan mobbinge maruz kalabilirler.

Sanki, iş hayatını senin için kabusa çevirmeye ant içmişlerdir.

8. Maaşları zamanında yatmaz, sürekli geciktirilir.

9. Genelde süresi 1 saat olan yemek molalarını 15 dakika kullanıp işlerinin başına geçerler.

Arada sigara içmeye bile çıksalar, birileri onlara ters ters bakacaktır.

10. Vardiyalı çalışanlar içinse iş hayatları tam bir kabustur. Ne uyku düzenleri kalır, ne de ailelerine doğru düzgün zaman ayırabilirler.

11. Hasta olduklarında bile rapor almaları hoş karşılanmaz. Ölüm döşeğinde olmadıkça, işlerinin başında olmaları beklenir.

12. Bırakın uzun süre gözden kaybolmayı, iş ortasında tuvalete gitseler bile göze batarlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, işten kaytarmakla suçlanırlar.

13. Özel sektörde bir kişi hiçbir zaman sadece kendi işini yapmaz. 3 kişilik iş yapmak zorundadır aynı zamanda. Kamuda ise 1 kişinin yapabileceği işi 3 kişi yapar.

14. Bir sene boyunca çalışarak 2 haftalık tatil hakkı elde edebilirler. Ancak bu haklarından yalnızca 1 haftasını kullanmalarına izin verilir.

Kalan 1 hafta da yıllar geçtikçe ya birikir birikir unutulur. Ya da ücret olarak işten çıktığında karşılığını vereceğiz denerek geçiştirilir.

15. Kar tatilleri falan da yoktur. 3 metre karın içerisinde kulaç atman da gerekse, o işe gitmen beklenir.

16. Makineleşmeleri beklenir. Bazen makineler bile hata yapabilir ama onlar hata yapmamalıdır.

Çünkü onlar asgari ücretle çalışan bir süper kahraman olmak zorundadırlar. Her işe koşturup, en az ücreti istemelidirler. Bir nevi modern köledirler...

17. Tek kurtuluşları ise 60 yaşına gelip emekli olmalarıdır. Ancak o zaman bile çalıştıkları yerden primlerini doğru düzgün alamazlar.

Azcık sabredin siz de, şurada 60 yaşına ne kaldı ki. 😥

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eyluldecay

Sayfalar dolusu cümle yazmak yerine, tek cümle ile özetlemek istiyorum "Yazık ya bana!"

ibrahim.kilic90

yalnız değilsin...

gokhansener

Abi 3 kuruşluk aklınızla benimsediğiniz komünizm mantığıyla gelip buraya yorum yapmayın. Yok kölelik yok emperyalizm. Mal mısınız?? Sikik bi devlet üniversitesinde sikik bi bölüm mezunu olursanız ve kalifiye eleman istemeyen kamu yerine kendinizi yetiştirme ve geliştirme alanı olan özel sektöre girerseniz, sizin gibi mallardan bi bok olmaz tabi böyle saçma salak iş yerlerinde çalışıp hakkınızı yedirirsiniz. Net.

ugurveugur

Nasıl bir sektörse arkadaş bu özel sektör.Mesela ben yıllık iznimi tam olarak kullanamıyorum hele ki tam gün,ama Devlet memuru özelikle bayan bir çalışan doğum izni ile beraber tam 16 hafta izin yapabiliyor.İşin özü özel sektör de 1 kişinin eksikliği ile işler yavaşlayabilir aksayabilir ama Kamu sektöründe ise 1000 kişinin eksikliği ile işler ne yavaşlar ne de aksar yine aynı hızda devam eder.

karahuso

editörden patrona mesaj...

burak-gogus

özel sektör demek birilerinin amelesi olmak dmek

Görüş Bildir