Oyun Tutkunları Buraya! Görseliyle Öyküsüyle İnsanın Aklını Alan 21 Korkunç Oyun

En vahşetli, psikolojik gerilimli korku filmlerini bile geride bırakacak bu oyunları gece ışıkları yakıp oynamanız gerekebilir. Hem konsol hem de bilgisayar ortamlarında oynanabilen gelmiş geçmiş en gerilimli oyunları sizler için BuzzFeed'den derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/ishabassi/love-...

1. Outlast (2013)

Outlast'ta elinizde silah sayılacak herhangi bir şey olmadan bir akıl hastanesine giriyorsunuz. Görüşünüz ise çoğunlukla gece görüşü sağlayan can sıkıcı bir kameradan geliyor. Diğer oyunların aksine bu oyunda herhangi bir mücadele etmek yerine saklanmanız gerekiyor. Ayrıca kameranın pili de pek dayanmıyor.

Korku faktörü: 💀💀💀💀 /5

Platformlar: PC, PS4 ve Xbox One.

2. P.T. (2014)

Hideo Kojima ve Guillermo del Toro'dan sizi bir koridorda yaşadığınız korkunç bir döngüye sokan huzursuz edici bir oyun. Her tamamladığınız bir döngüden sonra karşınıza daha tuhaf şeyler çıkıyor. Lisa adındaki bir hayalet, duvardaki yazılar, çarpıntı yapan loş ışık... Oyunda kendinizi savunamıyorsunuz, ölemiyorsunuz da...

Korku faktörü: 💀💀💀💀💀/5

Platformlar: PS4

3. Silent Hill 2 (2001)

Silent Hill oynayanlar bütün serinin ne kadar korkunç olduğunu iyi bilir. Fakat bu Silent Hill 2 gerçekten korku faktörüyle büyüleyen bir yapımdı. Silent Hill denen terk edilmiş kasabaya dönen James Sunderland oluyorsunuz ve ölmüş karısının mektubunu okuyorsunuz. Kasabanın içlerine girdikçe korku, tehlike ve karanlık yaratıklar artıyor. Ama en önemlisi de James'in içindeki şeytani şeyler kasabanın lanetiyle ortaya çıkıyor. 

Korku faktörü: 💀💀💀💀💀/5

Platformlar: PC, PS2, PS3, Xbox, Xbox 360.

4. Alien: Isolation (2014)

Sigourney Weaver'ın ikon haline gelmiş kahramanı Ellen Ripley'in kızı Amanda Ripley olarak oynadığını oyunda göreviniz oldukça basit. Terk edilmiş bir uzay istasyonunda uçuş takip cihazını bulmak... Fakat ilerledikçe karşınıza çıkacak yaratıklar tüm hikayenin kaderini değiştiriyor. 

Korku faktörü: 💀💀💀/5

Platformlar: PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One.

5. Resident Evil 4 (2005)

Gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri olarak değerlendirilen Resident Evil, kana susamış zombiler yerine bir hastalıkla zehirlenmiş yaratıkları karşınıza çıkarıyor. Ajan Leon S Kennedy karakteri olarak oynadığınız oyunda, elektrikli testereli katillerden tamamen deforme olmuş yaratıklara karşı savaşıp başkanın kızını kurtarmanız gerekiyor. 

Korku faktörü: 💀💀💀/5

Platformlar: PC, Wii, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One.

6. Amnesia: The Dark Descent (2010)

Kendini terk edilmiş bir şatoda, geçmişini tamamen unutmuş şekilde bulan arkeolog Daniel olarak oynadığınız oyunda bir mektup buluyorsunuz. Buradan aldığınız bilgilerle hem bu deliliklerle dolu şatodan hem de içindeki karanlık yaratıklardan kaçmanız gerekiyor. Fakat bu kaçış yolunda Daniel aklını yavaş yavaş yitiriyor, gerçek ve hayali birbirinden ayırt etmek giderek zorlaşıyor...

Korku faktörü: 💀💀💀💀/5

Platformlar: PC, PS4.

7. F.E.A.R (2005)

Japon korku filmlerini, yakın temas dövüşle birleştiren oyunda bir ekip paranormal bir varlık olan Alma Wade ile karşı karşıya. Alma, üzerinde deneyler yapılmış ve hapsedilmiş bir kız, bu yüzden hem intikam hem de kana susamış durumda...

Korku faktörü: 💀💀💀/5

Platformlar: PC, PS3, Xbox 360.

8. Until Dawn (2015)

Until Dawn, konu bakımından klişe korku filmlerini andırsa da oyunun içindeki interaktif gidişat insanı daha çok gerginliğe sürüklüyor. Bir grup gencin ormanda tatile gitmeleriyle başlayan tatil, karanlığın içinden gelen bir katille kabusa dönüşüyor. 

Korku faktörü: 💀💀/5

Platformlar: PS4

9. Five Nights at Freddy's (2014)

Five Nights At Freddy's oyununda bir pizza restoranında gece güvenliği olarak oynuyorsunuz ve size dükkanın içinde dolaşan animatronik hayvanlara göz kulak olmanız söyleniyor. Fakat daha önceki gece güvenlik görevlilerinin başlarına gelenler sizi tedirgin ediyor. Sabah kadar hayatta kalabilmek ise tek yapabileceğiniz şey...

Korku faktörü: 💀💀/5

Platformlar: PC, Android, Windows Phone, iOS

10. Dead Space (2008)

Dead Space'te sistem mühendisi Isaac Clarke olarak oynuyor ve yaratık tarzı zombilerle dolu bir gemiden kaçmaya çalışıyorsunuz. Her türlü silahınız var fakat geminin karanlığı bütün her şeyi etkisiz kılıyor. Ayrıca sizi öldürmeye çalışan nekromorflar beklenmedik anlarda, beklenmedik noktalardan üzerinize saldırabiliyor. 

Korku faktörü: 💀💀💀💀/5

Platformlar: PC, Xbox 360, PS3, Android, iOS.

11. Resident Evil 7: Biohazard (2017)

ABD Louisiana'da geçen Resident Evil 7: Biohazard, Ethan Winters'in kayıp eşi Mia'yı araması öyküsü devam ediyor. Burada bir çiftliğe rastlar fakat, çiftliğin sahibi Bakers ailesi onu bakterilerle dolmuş malikanelerine hapsedecektir.

Korku faktörü: 💀💀💀💀/5

Platformlar: PC, PS4, Xbox One.

12. Deadly Premonition (2010)

Silent Hill, Resident Evil, ve Twin Peaks'ten esinlenen Deadly Premonition'da FBI ajanı Francis York Morgan'la oynuyorsunuz. Greenvale adında bir kasabada bir kadının kesilmiş cesedinin bir ağaçtan asıldığı haberini alan Ajan York, soruşturmaya gider. Fakat Greenvale'de çok daha karanlık olaylarla karşılaşacaktır.

Korku faktörü: 💀💀/5

Platformlar: PC, PS3, Xbox 360.

13. Metro 2033 (2010)

Metro 2033, nükleer savaş sonrası geriye sadece bir yıkıntı olarak kalan Moskova'da geçiyor. Sağ kalanlar ise metro tünellerinde kendilerine bir yaşam kurmak zorunda kalmıştır. Fakat bu gruba da Karanlıklar denilen başka bir yaratık grubunun saldırısı altında kalırlar. 

Korku faktörü: 💀💀💀/5

Platformlar: PC, Xbox 360.

14. Condemned (2005)

Condemned'de FBI ajanı Ethan Thomas, şehrin içinde sapkın bir seri katili soruşturmaktadır. Suç mahalleri, tehlikeli sokaklar ve mide bulandıran görseller... Bunların yanı sıra düşmanlarınız gerçekten çok zeki.

Korku faktörü: 💀💀💀💀/5

Platformlar: PC, Xbox 360.

15. Slender: The Eight Pages (2012)

Slender Man'i oynayanlar bu oyunun ne kadar tatsız olduğunu çok iyi bilirler. Slender: The Eight Pages, bu ormanda karşınıza çıkan tuhaf adam ile ilgili 8 adet el yazmasını bulmanız gerekiyor. Bu kadar basit tasarımlı bir oyunun bu kadar ürkütücü olması bazen insanı çileden çıkarıyor.

Korku faktörü: 💀💀💀💀/5

Platformlar: PC

16. Siren: Blood Curse (2008)

Siren: Blood Curse, Amerikalı bir TV ekibinin Hanuda'ya vardıktan sonra bir insan kurban edilmesi sahnesiyle karşılaşmasıyla başlıyor. Bu noktadan sonra köyde yaşayan herkesin birer 'shibito', yani yaşayan birer öldüğü ortaya çıkıyor. Karanlık Japon türünün bütün elementlerini taşıyan, gerçekten korkunç bir yapım. 

Korku faktörü: 💀💀💀/5

Platformlar: PS3

17. Layers of Fear (2016)

Layers of Fear'da psikolojisi tamamen alt üst olmuş bir ressamı canlandırıyorsunuz. Ressam son şaheserinde ölmüş karısının bir portresini çizmekte ve sürekli olarak geçmişinden gelen huzursuz edici halüsinasyonlarla başa çıkmak durumunda. Tablo sonlanana kadar bütün korkunç su yüzüne çıkıyor.

Korku faktörü: 💀💀💀/5

Platformlar: PC, PS4, Xbox 360.

18. SOMA (2015)

Amnesia: The Dark Descent'in yapımcılarının elinden çıkan SOMA, gözlerini bir su altı araştırma merkezinde açan Simon Jarrett'in öyküsünü konu alıyor. Tıpkı Amnesia gibi, terk edilmiş, hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir ortamdasınız ve gerçeğin peşine düşmelisiniz. Bu keşif esnasında vahşi robot-insan hibritlerden kaçmak zorundasınız.

Korku faktörü: 💀💀💀/5

Platformlar: PC, PS4.

19. Fatal Frame II: The Crimson Butterfly (2003)

Crimson Butterfly'ın korku görselleri bütün serinin en iyisi demek mümkün. Bu oyunda düşmanlarınız aynı zamanda farklı yerlerde var olabilen hayaletler. Onlara dokunamaz hatta bazen onları göremezsiniz ama onlar daima oradadır. Elinizdeki tek silah ise Camera Obscura denilen bir şeytani güç savarı diyebiliriz.

Korku faktörü: 💀/5

Platformlar: PS2, PS3, Xbox, Wii.

20. The Evil Within (2014)

Korkunç bir cinayeti soruştururken, ekip arkadaşlarının da öldürülmesine tanıklık eden dedektif Sebastian Castellanos, pusuya düşürülmüş ve bilincini kaybetmiştir. Uyandığında kabus gibi bir yerde, korkunç yaratıkların dolaştığı akıl almaz bir dünyada bulur kendini. Oyunun en yeni versiyonu, bu ay raflarda yerini aldı.

Korku faktörü: 💀💀💀💀/5

Platformlar: PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One

21. Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth (2005)

ABD'nin geri kalanından soyutlanmış esrarengiz bir kasaba olan Innsmouth'da geçen öyküde, akli dengesi gelip giden özel dedektif Jack Walters bir soruşturma yapmak durumundadır. Hikaye ilerledikçe Jack aklını giderek daha çok kaybeder, halüsinasyonlar görmeye başlar, bu rahatsızlıklar daha da ciddi bir boyut alırsa Jack intiharın eşiğine kadar gelecektir...

Korku faktörü: 💀💀/5

Platformlar: PC, Xbox.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
quentynmartell

#17 çok yaratıcı oyundu ha bire zıplattı

fakecan

outlast ve P.T. gerçekten 5 üzerinden 5.. puanlama doğru...hayatımda bu kadar rahatsız olduğum başka oyunlar hatırlamıyorum...korkudan saç dipleriniz bilem ağrıyor...

deniz-simsekliel

Liste de yok ama The Evil Within de de güzeldir hafif bir RE havası var. Serinin bu ay çıkan 2. oyununda akla çok fazla TLOU geliyor. İki seriyi de seven bayılır The Evil Withine diye düşünüyorum. Not: Sonradan eklenmiş teşekkürler editör.

burak-ozbek2

çoğunu oynadım aralarında en sevdiklerim bunlardı #6 #17 #18

antichrist-superstar

P.t. Silent Hills mükemmeldir. Eğer bulabiliyorsanız ve korku oyunu seviyorsanız kesinlikle denemelisiniz ancak dediğim gibi yüklü ps4 bulmak çok zor.

Görüş Bildir