Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oyun Sadece Bilgisayar Başında Oynanmaz: Hiç Bilmeyenler İçin FRP

-

Bir oyunu güzel yapan şey, ana karakteri ne kadar benimsediğinizle alakalıdır. Dünyanın en güzel hikayesinin anlatıldığı oyunda bile yönettiğiniz karakter iyi işlenmediyse, oyuna ve konuya bağlanmakta zorlanırsınız. Bazı oyunlarda karakteri o kadar benimsersiniz ki, geçmişi ve oyundan sonraki hayatı ile ilgili hayal gücünüzü zorlamaya başlarsınız. Peki oyunda yönettiğiniz karakter bizzat siz olsanız? İşte FRP tam olarak burada devreye giriyor.

FRP nedir?

FRP (Fantasy Role Playing), adından da anlaşılabileceği gibi fantastik rol yapma oyunudur. Bu tür oyunları oynarken bir bilgisayar veya konsola ihtiyacınız yok. Oyundaki amacınız eğlenmek ve rol yapmaktır. İstediğiniz şekilde hareket etmekte ve istediğiniz şeyi düşünmekte özgürsünüz. Tabii girdiğiniz rolden çıkmamak kaydıyla.

Peki nasıl oynanır?

Oyunu oynamak için en az iki kişi olmanız gerek. Bunlardan birisi DM (Dungeon Master - Zindan Efendisi). DM aslında oyunun yöneticisidir. Görevi, oynadığınız oyunun senaryosuna bağlı kalarak oyuncuları yönlendirmektir. Doğaçlama becerisi ne kadar yüksekse, oyunda bir o kadar keyifli olur. Aynı zamanda oynattığı oyunun kurallarına da hakim olması bir o kadar önemlidir. FRP'ler her ne kadar özgür davranabildiğiniz oyunlar olsa da, bir savaşçı olarak büyü yapmanız kurallara aykırıdır.

Karakter kağıtları oldukça önemlidir.

Oyun boyunca kim olacağınız bu kağıtta yer alıyor olacak. Tüm kimliğiniz aslında bu. Adınız, ırkınız, özellikleriniz, yetenekleriniz, tecrübe puanlarınız, paranız, silahlarınız gibi kişisel tüm verileriniz bu kağıtlarda saklanır. Oyun boyunca, kazandığınız paralar, puanlar, silahlar gibi bilgiler de bu kağıtlara işlenir.

Oyuncunun el kitabı, edinmeniz gereken bir yardımcı olacaktır.

Oyunla ilgili bilmeniz gereken tüm kurallar bu kitabın içinde mevcut. Büyük kitapçıların tamamında Türkçe olarak zaten bulabilirsiniz. Elinizde bu kitap olmadan çok kapsamlı oyunları oynamanız pek mümkün olmayacaktır.

Oyunun olmazsa olmazı zarlardır.

Tüm oyunun ilerleyişini belirleyen aslında bu zarlar. Başınıza gelecek tüm olaylarda bu zarları kullanmanız gerekiyor. Attığınız zar ve yetenekleriniz birleşerek, olayın sonuçlarını doğuruyor. Yani zarlar bu işin olmazsa olmazı.

Zorunlu olmasa da elinizde güzel bir senaryo olması oyununuzu daha keyifli hale getirecektir.

Oyunun ilerleyişi sizin kararlarınıza göre değişiklik gösterse de, elinizde bir senaryo olması her zaman daha keyifli bir oyun oynamanızı sağlar. Böylece konudan çok fazla sapmadan, olan olayları daha fazla irdeleyerek oyununuza daha fazla odaklanabilirsiniz.

Hayal gücünüz ve rol yapma yeteneğiniz de bu oyunun en önemli parçaları.

Her ne kadar senaryo olsa da, ne yapacağınıza veya nasıl bir yol izleyeceğinize senaryo karar vermeyecektir. Rolünüzden çıkmadan, karakterinizi benimseyerek yapacağınız hamleler, hem sizin hem de oyun arkadaşlarınızın çok daha eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacaktır.

FRP sayesinde bilgisayar başından kalkıp, arkadaşlarınızla bir masada toplanarak eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Birçok ilde FRP kafeler bile mevcut. Bu oyun türünü sevenler toplanıp, bu kafelerde bulunan hazır senaryoları kullanabiliyor, hatta yeni arkadaşlar bile edinebiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arda-altinors

Bilgisayar oyunlarında fps sorunu çileden çıkartıyor neyse ki bir çözüm buldum

thebadcatsero

@.zü aynı soru benden. nereden ve nasıl edinebiliriz?

Gizli Kullanıcı

Nereden Alabilirim

anime_severler

Kardeşimle sürekli oynarız

Gizli Kullanıcı

Oynayalım desem, 'amaan kim uğraşacak onunla' diyecek çevreyle olmaz bu iş. Muazzam oyun ,ama elemansızım.

bartu-bulkaz

Buyrun buradan eleman bulabilirsin:

Görüş Bildir