Oxford Üniversitesi'nden Bir Uzmana Göre Gezegenimizi Kurtarmanın Tek Yolu Vegan Olmak!

-

Küresel ısınma gezegenin bildiğimiz tarihinin en yükseklerinde seyrettiği, birçok ulusun alarm haline geçtiği şu günlerde birçok uzman veganlığın önemini vurgulamaya devam ediyor. Yalnızca hayvan refahı için değil, dünya üzerinde 'endüstriyel tarım ve hayvancılık' alanının yarattığı zarar üzerinden veganlık dünyaya çok büyük fayda sağlıyor.

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/life/going-vega...

Bilim insanları günümüze kadar yapılan en kapsamlı çalışmayı gerçekleştirdi.

Çalışmanın sonucuna göre, et ve süt ürünleri tüketilmezse dünya üzerindeki toplam çitçilik alanı %75 azaltılabilecek. Dünyanın beslenme ihtiyacı ise hala karşılanacak!

The Guardian'a göre bu alan Amerika, Çin, Avrupa'nın tamamı ve Avustralya ülkelerinin toplam yüz ölçümü kadar.

Uzmanlara göre endüstriyel tarım alanlarının oluşturulması için vahşi yaşam alanları, ormanlar ve yeşil alanlar katlediliyor. Ayrıca gezegenin toplam sera gazı salınımının %65'i hayvancılıktan geliyor.

Sürdürülebilir meyve, sebze ve tahıl üretimi ise çok daha sağlıklı ve doğaya verdiği zarar hayvancılıktan kat kat daha az.

Bilim insanları 38.700 çiftlik üzerinde, 40 farklı yiyecek ürününü içeren verilere baktı. Bunların sebep olduğu toprak kullanımı, iklim değişikliği, temiz su kullanımı, hava ve su kirliliği seviyelerini inceledi.

Araştırmanın lideri Oxford Üniversitesi'nden Joseph Poore, şöyle anlatıyor;

"Bu projeye başlamamın sebebi, sürdürülebilir hayvansal ürün çiftçilerinin olup olmadığını anlamaktı. Ancak, bu projenin son dört yılında hayvansal ürünleri tüketmeyi bıraktım. Bu etkiler, şu andaki yaşamımızı sürdürmek için aslında gerekli bile değil. Soru, onları ne kadar azaltabiliriz ve aslında yapabileceğimiz birçok şey var."

"Vegan beslenme gezegeni kurtarmamız ve üzerindeki bu kötü etkimizi azaltmamız için belki de tek ve en iyi yol.

"Sadece sera gazı üretimimiz değil, temiz su ve toprak kullanımımız. Bu sadece daha az uçağa binmek ya da elektrikli araba almaktan çok daha önemli. Tarım birden fazla çevresel soruna yol açan hassas bir konu."

"Hayvansal ürünleri tüketmemek, sürdürülebilir tarımı desteklemekten çok daha iyi sonuçlar ortaya koyacaktır.

Birçok uzman da bu araştırmaya katılıyor. Araştırma; gezegen üzerindeki etkimize karşı bilinç oluşturmak ve hayat tarzımızda neleri değiştireceğimizi göstermek adına oldukça dikkat çekici!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bunedirya

İnsanlar sıçmasın, kesin çözüm.

kalpsizleo

bence vahşice yapılan hayvan yetiştiriciliği yasaklanmalı hayvanlar doğal alanlarda yetiştirilmeli vebali büyük çok büyük işkencelere tabi tutuluyorlar çok acıması sız bu konuda her güzel şeyi tahrip etmekte birinciyiz.

pinpon

neyi beğenmediniz anlamadim.Arastirmayı mı yoksa et yememe ihtimalini mi?

coffee

İkisinide

csa

Çok ilginç, oysa ki aslında hiç bir mantığı yok. Tam tersine tarım sonun başlangıcıydı insanlık için. Şimdi hiç et yemeyip, hayvancılığı bitirerek dünyanın neyini kurtaracaksın ? Sanayi, nüfus fazlalığı, israf ve hava kirletme tam gaz devam ederken insanların yemek tercihleri nasıl kurtaracak dünyayı ? Komik. Dünyayı kurtarmanın en realistik yolu yeni bir dünya bulmak (Ki bu bile baya zor ve uzaklarda bir ihtimal), en mantıklı olabilecek yolu ise dünyanın nüfusunu 5 sene için artmayacak hale getirmek. Bu saatten sonra hep düşmeli. Ama bu olacak iş değil zaten. Veganlığın da son derece sağlıksız olduğunu düşünüyorum ama bu konu başka ve uzun bir mesele..

jennyhumphrey

Endüstriyel hayvancılık bence gerçekten felaket bir şey, o hayvanlar nasıl bir ortamda yaşıyor, eti nasıl bir süreçten geçip tabağımıza geliyor bir görmek lazım! Bu konuda bir çok araştırma yaptım ve gerçekten tiksindim.Yani o ortamda yaşayan bir hayvanın etinden çok da yarar geleceğini sanmıyorum.Hayvan doğal bir ortamda yaşasa tamam, protein açısından gerçekten faydalı bir besin olur.Aynı şey süt, yumurta içinde geçerli.Hayvanları sömürüyorlar, türlü eziyetler ediyorlar, pis bir ortamda, güneş görmeden, daracık kafeslerde yaşıyorlar.Mesela o daracık kafeslerde ölmüş bir tavuğu almıyorlar bile, o leş ortamda yaşayan bir hayvanın eti sağlıklı olabilir mi? Diyeceğim odur ki et, süt, yumurta gibi hayvansal ürünlerin faydasını bir tek doğal ve sağlıklı ortamında yaşayan hayvanlardan alırsınız.Gerisi bence sağlığınıza zarar.

Başlıklar

BilimÇinetmeyveyiyecek
Görüş Bildir