Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ötekileştirilmiş İnsanlar, Duygu Yüklü Hayatlar... 'Ötekilerin' Fotoğrafçısı 'Diane Arbus'dan Tokat Gibi Çarpan Kareler!

-

Bir kadın... Ama öyle bir kadın değil, ötekilerin en iyi dostu, berikilerin soyundan, lakin kadın gibi kadın; Diane Arbus.

1923, New york doğumlu Diane, henüz 14 yaşında tanıştığı Allan Arbus ile, ailesini reddedip, 18 yaşında evlenir.

Tarih, II. Dünya Savaşını gösterdiği sıralarda, eşi Allan, fotoğrafçılık eğitimi alıyordur. Tabii Diane, bir kenarda oturup seyirci kalamaz, ‘fotoğraf’ı hayatlarının merkezine oturtup, birlikte moda fotoğrafı konusunda kariyer yaparlar.

Ötekilerin evi, yurdu Diane'in meskeni olur...

Diane, daha sonraları, çalışmalarını Allan’dan bağımsız yönde ilerletir ve bu zaman zarfında ayrılırlar. Çiftin boşanmalarının ardından, Diane tamamen kendi çizgisine yönelir...

Toplumun görmeyi reddettiği ne varsa, gene toplumun gözüne gözüne sokmaya çok kararlıdır. Bu yüzden, çirkin fotoğrafların en iyi fotoğrafçısı bu kadın, 4×4 boyutta ve flaş kullanarak çektiği fotoğrafların içerisindeki insanların, iç acıtan detaylarını olduğu gibi sunmak konusunda çok başarılıdır. Eserlerinin her biri, detay grotesk ve keskin eserlerdir. Bu hayatların sevgili fotoğrafçısı Diane, fotoğrafını çektiği en alışagelmiş kişide bile bir çirkinlik yakalamasıyla ünlüdür.

Suratlardaki ekşimiş ifade, yoğun belirsizlik ve hüzün...

1965 yılında çektiği sokak portrelerinin en dikkat çeken ortak özellikleri; suratlardaki ekşimiş ifade, yoğun belirsizlik ve hüzün.

Diane arbus, 1971 yılı temmuzunda, fazla miktarda uyku hapı içip bileklerini keserek intihar edip, hep sanki göze sokmak istermiş gibi fotoğrafladığı o insanların, her biri birbirinden eşsiz ve duygu yüklü hayatların, ev sahipleri, yani ötekilerin yanına ait olduğunu gösterir sanki dünyaya.

Bazıları ona “Hilkat garibelerinin fotoğrafçısı” dedi...

Bazıları ise, insanın, normal-anormal, güzellik-çirkinlik, uyum-uyumsuzluk, aydınlık-karanlık, sanat-hayat kavramlarını bir kez daha düşünmesini sağlayan bu kadının, ufku açık, cesur, ve özgünlüğüne bir kez daha hayran kaldı, kalıyor…

“Bir fotoğraf bir sır hakkındaki sırdır. Size ne kadar çok şey anlatırsa o kadar az bilirsiniz.” Ne de güzel anlatmış Diane.

“Her türlü zorlayıcı koşuldan muaf olarak büyüdüm. Acı çektiğim şeylerden biri de hiçbir zaman güç koşulları hissetmemiş olmak ve gerçek dışı gelen bir ortamda yetişmiş olmaktı.” Bu sözüyle de adeta çocukluğunu özetliyor.

Diane'in birbirinden çarpıcı o eserleriyle sizi baş başa bırakalım...

Diane Arbus’un hayatına, başrolde Diane’i canlandıran Nicole Kidman'dan bir dokunuş...

Tam tadında bir biyografi filmi olmuş... Mutlaka izleyin!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir