Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Osmanlı Tarihini Konu Alan 13 Televizyon Dizisi

 > -
Abone ol

Not: Dizi açıklamaları beyazperde.com ve IMDb'den alınmıştır.

1. Filinta - IMDb 8.2

http://www.imdb.com/title/tt4338234/?ref_=fn_al_tt_1

Dizinin ilk bölümünde Filinta Mustafa’nın canı kadar sevdiği kardeşi, yol arkadaşı Bıçak Ali, kendilerine kurulan tuzakta hayatını kaybetmişti. O kazada Mustafa bunun sorumlusu tutulmuş ve şartlı olarak özgürlüğüne bir seneliğine kavuşup, boynunda idam ipiyle dışarıda bu davası ve adalet için hayatına devam etmeye başlamıştı. Fakat Bıçak Ali yaşıyordu. Ve bunun arkasında yine Boris Zaharyas vardı. Bu bölümde o büyük patlamada kurtardığı fakat hafızasını yitiren Bıçak Ali’yi şimdi canı kadar sevdiği Filinta Mustafa’ya karşı kullanmaya karar verdi. Ve Bıçak Ali geri döndü! Üstelik kulağında ‘Filinta Mustafa’ yı öldüreceksin!’ sözüyle…

2. Diriliş: Ertuğrul - IMDb 8.9

http://www.imdb.com/title/tt4320258/?ref_=fn_al_tt_1

Dizinin ilk sezon hikayesi 13. yüzyılda Kayı Obası'nın Tapınak Şövalyeleri'ne karşı olan mücadelelerini konu almaktadır. Dizinin ikinci sezon hikayesi ise 13. yüzyılın ortalarında yine Kayı Obası'nın bu sefer Moğollar’a karşı olan mücadelelerini konu almaktadır.

3. Bir Zamanlar Osmanlı - IMDb 7.2

http://www.imdb.com/title/tt2309099/?ref_=fn_al_tt_1

1711 yılında Osmanlı İmparatorluğu, Rusya İmparatorluğunu yenmiş fakat ardından duraklama dönemine girmiştir. Hikâye Patrona Halil'in kardeşinin padişahın emri ile asılmasıyla başlıyor. Dönemde Osmanlı savaştan uzaklaşmış ve daha çok lale bahçelerinde eğlenceler düzenlemektedir. Bu duruma karşı çıkan Yeniçeri ocağı ve bazı padişah karşıtı çeteler örgütlenmeye çalışsalarda bir isyana cesaret edememişlerdir. Fakat Patrona Halil kardeşinin ölümüne çok içerlemiş ve padişah'ın tahtan indirilmesi için halkı galeyana getirme planları yapmaktadır. İç ve dış tehditler de etkinlik kazanma peşindedir. Padişaha ve Osmanlı'ya karşı kurulan komplonun farkına varanlar olur. Ama bazı şeyler için her şey çok geçtir.

4. Osmanlı Tokadı - IMDb 7.7

http://www.imdb.com/title/tt4769000/?ref_=fn_al_tt_1

İstanbul'un Fethi sırasında Bizans surlarına ilk Osmanlı bayrağını dikecek olan kişi olmak isteyen Doğan Bey ve Şahin Bey birbirlerine zıt olan iki karakterdir. Fakat görev yerlerini terk eden bu ikiliye Akşemseddin ceza verir.

5. Muhteşem Yüzyıl - IMDb 6.5

http://www.imdb.com/title/tt1848220/?ref_=fn_al_tt_1

Dizinin konusu Kanuni Sultan Süleyman ve Osmanlı İmparatorluğu tarihine damga vuran Hürrem Sultan etrafında kurgulanmıştır. Dizi, henüz şehzade olan Süleyman'ın, babası Yavuz Sultan Selim'in ölümü üzerine tahta geçmesi ve bu zamanlarda saray haremine cariye olarak getirilen Hürrem Sultan ile birbirlerine aşık olmalarıyla başlar. Hürrem Sultan'ın intikam için başladığı iktidar oyununa,Valide Sultan, Pargalı İbrahim Paşa ve Şehzade Mustafa'nın annesi Mahidevran Sultan en büyük engel olur. Aşkı ile devleti arasında kalan Kanuni Sultan Süleyman ve oğulları için iktidar mücadelesine giren Hürrem Sultan ekranlara yansıtılmıştır.

6. Muhteşem Yüzyıl: Kösem - IMDb 7.2

http://www.imdb.com/title/tt4787028/?ref_=nv_sr_2

Dizi, Osmanlı İmparatorluğu'nun 14. Padişahı I. Ahmed ile eşlerinden Anastasia (Kösem Sultan) etrafında kurgulanmıştır.

7. IV. Murad - IMDb 8.1

http://www.imdb.com/title/tt0296353/?ref_=fn_al_tt_1

Sultan Murat, ağabeyi Genç Osman'ın tahttan indirilip öldürülmesinden sonra çok küçük yaşta padişah olmuştur. Bu nedenle de annesi Kösem Sultan'ın gölgesinde hüküm sürmektedir. Ülke tam bir kargaşa içindedir. Askerler ayaklanarak Topkapı Sarayı'na saldırırlar. Bu arada Sultan'dan bazı devlet adamlarının idamı istenir. Sultan Murat idamlara karşı direnirse de Hafız Ahmed Paşa'nın öldürülmesiyle Recep Paşa'yı sadrazam yapmak zorunda kalır. Buna rağmen bir daha kargaşanın çıkmasına göz yummayacağına dair and içer.

8. Elveda Rumeli - IMDb 7.7

http://www.imdb.com/title/tt1173202/?ref_=fn_al_tt_1

1896-1897-1898-1907 yıllarında geçen ve dramatik bir kurgusu olan öyküyü anlatan dizi filmi. Dizinin oyuncu kadrosu ve teknik ekibinde Türk ve Makedonlar yer aldı. Dizi, Makedonya'da Manastır dolaylarında çekildi.

9. Osmanlı'da Derin Devlet - IMDb 7.8

http://www.imdb.com/title/tt2942436/?ref_=fn_al_tt_1

2012 yılında TRT 1 ekranlarında “Bir Zamanlar Osmanlı” olarak yayınlanan ve ekrandan kaldırılan dizi, yeni kadrosuyla Samanyolu televizyonunda devam etti. Yapımcılığını ‘Her şey Film’in yaptığı, yönetmenliğini Kumral Pakel’in üstlendiği, senaryosunu ise ‘Nakkaş’ yazı grubunun kaleme aldığı başrollerini Orhan Kılıç, Perihan Savaş, Hazım Körmükçü ve Sinem Öztufan'in paylaştığı televizyon dizisi.

10. Fatih - IMDb 5.3

http://www.imdb.com/title/tt3150390/?ref_=fn_al_tt_1

Kırılması zor bir izleyici rekoruyla, adını Türk sinema tarihine yazdıran Fetih 1453 filminin başarısının ardından, televizyona geçmekte gecikmeyen yapımda, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethinden sonra, devleti bir cihan imparatorluğuna çevrimesinin çabaları ekrana geldi.

11. Çırağan Baskını - IMDb 4.5

http://www.imdb.com/title/tt3920576/?ref_=fn_al_tt_1

1878 yılında gerçekleşen ve II. Abdülhamit’i tahtan indirmeyi amaçlayan darbe girişiminin hikayesini ekranlara getirecek mini dizi; ihanet edenler ile milletinin huzuru için ölümü göze alanların mücadelesini, ayrıca tutkulu bir aşkın hikayesini anlatır.

12. Son Yaz - IMDb 5.9

http://www.imdb.com/title/tt2256510/?ref_=fn_al_tt_1

Hikayesini tarihin gerçeklerinden alan Son Yaz Balkanlar 1912, Balkan Savaşı'nın arifesinden Çanakkale Savaşı'na kadar olan zaman diliminde yaşananları ekrana getirecek. Yaşamak için savaşan, topraklarına sahip çıkmaya çalışan bir halkın memleketlerinden göç etmek zorunda kalışlarının hikayesidir.

13. Kuruluş/Osmancık - IMDb 8.1

http://www.imdb.com/title/tt0484387/?ref_=fn_al_tt_1

Tarık Buğra'nın Osmancık romanından uyarlanan Osmanlı dönemi dizisidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
htc_bsdrc

en iyisi diriliş ertuğrul

icimdekiyagmur

Dirilişi ve Filinta'ya başlamak istedim ama hep geç kaldım. Şimdi de bölümler çoookk birikti -_- Ama her an başlayabilirim izlediğim dizilerden fırsat bulabilirsem :))

chatology

diriliş sırf muhtesem yüzyılın basarısına inat aktrolleri sevindirmek için yapılmış tırt bir dizi.prodüksyonun milyon dolarlar harcaması maalesef iyi bir dizi yapmıyor.klasik dönemin propaganda dizisi.

salih-eygoren

Bu dediklerine çokta katılmıyorum şuan etrafına bakarsan türk tarihini anlatan doğru düzgün dizi yok bence şu ana en azından şu günlerde diriliş en iyi yapımlardan biri dır kesinlikle fakat doğrusu dizi için maalesef fazla para harcanmasını ve dizinın eksiklerini var sayarsak bu puan biraz torpil olmuş.

ahmet-bulut20

Türk tarihinin en yüksek izlenme oranına ulaşmış dizisine bu kelimeleriniz hiç yakışmıyor..

chatology

seviyeli eleştiriniz için teşekkür ederim .Dizi'de geçen dönemde Türkler daha çok şaman kültürüyle içiçeydi .En azından benim araştırdığımda gördüğüm bu kadar İslamiyeti dizide gösterildiği kadar yoğun yaşamıyorlardı.Lakin bu bir belgesel de değil dizi,hatalar olur deniyorsa Muhteşem Yüzyıl da bir diziydi ama yerden yere vuruldu haksız yere sanki belgeselmiş gibi.Ayrıca bir dizinin en yüksek izlenme oranına sahip olması kaliteyi gösteriyorsa Türk tarihinin en yüksek izlenme oranına sahip filmin Recep İvedik olduğunu da hatırlatırım

sonkararinmi

Utanç kaynağı dizilerimiz.

m.hakan

TRT'de şu anda yayınlanan Diriliş ve Filinta, sahne ve prodüksiyon olarak gerçekten çok kaliteli fakat birşeyler eksik bu dizilerde. Diriliş'İ ilk çıktığı zaman izlemeye çalıştım ama çok yavaş ilerlemesi yüzünden diziye bağlanamadım, takip etmedim. Filinta da ilk çıktığında başrölün sevgilisi olacak kızın yapmacıklığı ve dizide bol bol klişe bulunması beni diziden soğuttu. İkinci sezona biraz daha farklı bir hikayeyle girmişler sanırım ama hala çok yavaş ilerliyor ve hikayenin işleyişinde eksik birşeyler var. Yani öyle yüceltilecek tepeye çıkarılacak diziler değiller maalesef. Yanlız bu dizilere arada baktığımı takip etmediğimi söyleyeyim dizi ilerledikçe daha iyi hale gelmişse bilemem. Dizilerin süresi kısalır ve hikaye daha akıcı işlenirse belki de kusursuza yakın diziler çıkarabiliriz ortaya.

salih-eygoren

Aynen bence de dizinin süresi bana biraz fazla geldi ama şuan maalesef en adam akıllı yapımlar şuan bunlar.

Görüş Bildir