Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ortamlarda Muhtemelen Sizin de Kulağınıza Çalınmış ve Yanlış Bildiğiniz 22 İlginç Bilgi

4.5bPAYLAŞIM

İşte Londralı yazar, veri analisti ve bilgi tasarımcısı David McCandless'ın, halk arasında kulaktan kulağa yayılan efsaneleri bilimsel gerçeklerle açıkladığı çalışmasından 22 enteresan bilgi:

1. Köpek balıklarının kansere yakalanmadığı doğru değildir. Bu canlılarda, özellikle cilt kanseri sıklıkla görülmektedir.

2. Vomitoryum, Romalıların içki alemi yaptıkları mekana değil; kalabalığın gösteri sonunda amfiteatrdan hızlı ve rahat bir biçimde çıkmasını sağlayan geçitlere verilen isimdir.

3. Dilimizde acı, ekşi, tuzlu ve tatlıyı ayırt eden farklı bölümler bulunmamaktadır.

4. Kara delikler aslında birer "delik" değil; çok yüksek yoğunluğa ve çok kuvvetli kütle çekimine sahip objelerdir.

5. Uyurgezerleri uyandırmak tehlikeli değildir; yalnızca bir süre kafa karışıklığı yaşarlar. Kendilerine zarar verme ihtimalleri onları uyandırırsanız değil, uyandırmazsanız artacaktır.

6. Napoleon görece kısa boylu değildi. 1.69 metrelik boyuyla Fransız erkeklerinin o dönemdeki ortalama boyunun üzerinde bile sayılıyordu.

7. Boğalar kırmızı renge gıcık olmazlar, çünkü onlar renk körüdür. Onların bir tehdit olarak algıladıkları şey matadorun hareketleridir.

8. Çin Seddi uzaydan görünmez...

9. Polis, kayıp bir insanı aramak için aradan 24 saat geçmesini beklemez. Bu, yasa dahilinde olan bir şey değildir.

10. Muz, ağaçta yetişmez. Sadace muzun bitkisi ağaç benzeri, büyük bir bitkidir.

11. Haşlarken makarnaya yağ eklemek yapışmasını değil, sadece suyun köpürerek taşmasını engeller.

12. Köpeklerin dillerinden terlediği doğru değildir. Onlar, vücut sıcaklıklarını düzenlemek için nefeslerini kullanırlar ancak terleme ayaklarının altında bulunan bu pedlerden gerçekleşir.

13. Vücut sıcaklığımızı başımızdan kaybetmeyiz; bu yalnızca bebeklerde rastlanan bir durumdur.

14. Vikingler miğferlerine boynuz takmazlardı. Bu aslında, 19. yüzyılda bir Wagner operası için dizayn edilmiş kostümdür.

15. Filmden öğrendiğimizin aksine Antonio Salieri, Mozart'tan nefret etmezdi. Aralarındaki yalnızca iki çağdaş bestecinin birbirine duyduğu kıskançlıktan ibaretti.

16. Çivili tabutlar, Orta Çağ'dan kalma işkence aletleri değildirler. 18. yüzyılda sirklerde gerçekleşen gösteriler için tasarlanmışlardır.

17. Kuşların koku alma becerileri çok zayıftır. Bu yüzden siz bir kuş yavrusuna dokundunuz diye annesi onu terk etmeyecektir.

18. Yemek yedikten sonra yüzmek sanılanın aksine krampları artırmaz. Bu tehlikeyi doğuracak şey aslında alkol almaktır. Yemek yemek, yalnızca daha zor nefes almanıza sebep olabilir.

19. Einstein hiçbir zaman matematikte çok kötü olmamıştır. Yalnızca gitmek istediği okulun giriş sınavını geçememiştir ancak matematiği yine de hep iyi olmuştur.

20. İnsanın aslında beş değil, yirmiye yakın duyusu vardır. Denge, acı, hareket, açlık ve susuzluk bunlardan bazılarıdır...

21. Japon balıklarının hafızası 3 saniyeyle değil, 3 ayla sınırlıdır. Bu halleriyle bile çoğu politikacıdan iyi oldukları söylenebilir...

22. Yapılan bir araştırmada, yetişkin insanların %41'inin dinozorlarla aynı zamanlarda yaşadığımıza inandığı ortaya çıkmıştır. İşin gerçeği ise, birbirimizi 63 milyon yılla kaçırdığımızdır.

Onedio IQ'yu Facebook'dan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boraagunes

Karadelik içine çekiyo kardeşim ışığı bile yutuyo delik işte.. O KADAR !

minarellisoda

ulan yarısı hala yanlış :D

nonserviam1907

/////"Vomitoryum, Romalıların içki alemi yaptıkları mekana değil; kalabalığın gösteri sonunda amfiteatrdan hızlı ve rahat bir biçimde çıkmasını sağlayan geçitlere verilen isimdir."///// adamların halk içinde tartıştıkları şeyler bile bi başka be kardeşim. ben gidip sokaktaki dayılara vomitoryum desem tövbe estafurullah derler.

volkanparlak

Bilgi tasarımcısı ne mk

mary-jane-holland1

21 deki mesaj harika (:

Görüş Bildir