Görüş Bildir
Haberler
Orhan Veli'nin Şiiri Yalan Oldu: Çin'de Köylüler Şehirlilere Temiz Hava Satıyor

Orhan Veli'nin Şiiri Yalan Oldu: Çin'de Köylüler Şehirlilere Temiz Hava Satıyor

Batuhan
24.03.2016 - 11:26

Güney Çin’'in Guangdong bölgesinin Lianshan Dağı köylüleri bölgelerine gelen turistlere poşetlere doldurdukları dağ ve orman havasını satıyorlar.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çin’in bir çok bölgesine hızla yayılan hava kirliliği girişimci Çin köylülerinin yeni bir sektör yaratmasına neden oldu.

Lianshan Dağı köylülerinin satışları için buldukları sloganlar da hayli ilgi çekici. Köylüler satışlarında ‘‘Bir poşet hava, satın alınan sağlıktır’’, ‘‘Endüstriyel kirli hava içermez’’ gibi sloganlarla poşetlerdeki temiz havayı turistlere satmaya çalışıyorlar. Köylüler temiz hava doldurdukları poşetlerin içine dağ ve ormandan topladıkları çiçeklerini de koyuyorlar.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Poşetlere doldurdukları temiz havayı poşeti 10 ile 30 Yuan (1.5 – 4.6 $ ) fiyatına satan köylülerin ticari grişimi bazı turistler tarafından komik karşılanırken bazı turistler fiyatları düşürmek için köylülerle pazarlık ediyorlar. Bazı turistler ise poşetler içinde satın aldıkları Linshan Dağı temiz havasını beraberlerinde yaşadıklara şehirlere taşıyorlar.

Çalıştığı Guangdong Bölgesi başkenti Guangzhou’dan üç yıl önce hava kirliliğinden kaçmak için köyüne geri dönen ticari girişimin fikir sahibi Zhi Chenglin ‘‘temiz hava’’ satma düşüncesinin şehirlerde yaşayanlara çevrenin korunmasının önemini tekrardan hatırlatmasını umuyor.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
46
32
9
6
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Bedava yaşıyoruz, bedava; Hava bedava, bulut bedava; Dere tepe bedava; Yağmur çamur bedava; Otomobillerin dışı, Sinemaların kapısı, Camekanlar bedava; Peynir... Devamını Gör

Emre Ş.

Zeten ormanlık alana gitmişsin daha niye poşetlenmişini alıyorsun. Bayatlamıştır o hava.

Tolga Eser

bir hava vardı bedava kullandığımız onuda artık satmaya başlıyorlarmış eh babanın kemuğune artık.