Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Önünü Alamadık: Lost Neden Bozdu? Asıl Planlanan Finalde Neler Olacaktı?

82PAYLAŞIM

Son iki sezonuyla yokuş aşağıya sürüklenen ve tuhaf finaliyle büyük bir hayal kırıklığı olarak hafızalarda yer edinen Lost’un, aslında çok daha farklı biçimde bitmesinin planlandığı ortaya çıktı. 

Diziyi izlemeyenler için Spoiler içerir!

Lost’un Türkiye’de ‘yabancı dizi’ epidemiğini ateşleyen yapım olduğu öylenebilir.

İnternet’ten dizi takip etmeyi, kaplumbağa hızında bağlantılarla her hafta bölüm indirmeyi, sabrı, sebat etmeyi öğretmişti bizlere.

Buna rağmen, son iki sezonuyla yokuş aşağıya sürüklenmiş ve tuhaf finaliyle büyük bir hayal kırıklığı olarak hafızalarda yer edinmişti.

Sezonları boyunca oluşturduğu pek çok soru işaretine cevap olamadan bitmiş bir dizi vardı elimizde.

Önce o eli indireceksin!

Haliyle, diziye onca vakit ayırmış izleyiciler, işin sonunda kendilerini kandırılmış hissettiler.

Final (Temsili)

Şimdi de, Lost’un o 'Beşinci Boyut' kıvamındaki finalinin aslında çok daha farklı biçimde planlandığı, fakat hayata geçirilemediği öğrenildi.

Dizinin yapımcıları Carlton Cuse ve Damon Lindelof’la gerçekleştirilen son mülakatta bu ‘planlanan, fakat hayata geçirilemeyen son’ masaya yatırıldı.

Fazla heveslenmeye gerek yok.

Kilisenin ışığı içinde sonsuzluğa intikal etme sahnesi muhtemelen yine olacaktı fakat, son hesaplaşma olan Jack ve Siyahlı Adam (Onu John Locke kılığında görmüştük) kavgası farklı biçimde ekrana yansıyacaktı.

Söylenene göre yapımcıların bu son hesaplaşma esnasında adadaki volkanı patlatıp lavlar arasında destansı bir çarpışma yaratma planı varmış.

Adanın dünyaya akmaya çalışan kötülükler için bir tıpa vazifesi gördüğünü biliyorduk. İşte volkan patlaması da bu duruma gönderme yapan bir metafor olarak planlanmış.

Peki neden yalan olmuş? Sorunun cevabı, aynı zamanda dizinin neden bozduğuna da cevap oluyor aslında.

Altı yılın ardından o finale layık görülenler (temsili)

Son iki sezona girilirken senaristler dizinin kaç sezon için onay alacağını bilmediği için her şeyi tereddüt içinde kaleme almış.

Bu durum, yalnızca son iki sezonu mahvetmekle kalmayıp, final için kalan son ümitlerin de tükenmesine sebep olmuş aslında.

Yollarını az mı gözledik bu sası ekranın?

Yine aynı şekilde, bu volkan patlaması olayına önceden gönderme gönderme yapacak bir Dharma flashback sahnesi bu telaş içinde unutulmuş ve bölümlere dahil edilmemiş.

Altıncı sezonun yapımı başlamadan önce ABC, bu volkan patlaması olayını resmi olarak iptal etmiş. Sebebi ise tahmin edilebileceği üzre yüksek masraflar olmuş.

Yapımcı Lindelof yine de bardağın dolu tarafını görmeyi başarmış.

“Lavların arasındaki dövüş herkesin aklına Sith’in İntikamı’nı getirecekti (Star Wars, Bölüm 3), ve bizim sahne onun yanında muhtemelen bir Mickey Mouse bölümü gibi kalacaktı.” diyor, efsanevi bir dizinin içine etmenin dayanılmaz hafifliğiyle birlikte…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pianist-guli

Biraz abartmışsınız bence Lost gelmiş geçmiş en efsane dizilerden ve bana hiçde bozmuş gibi gelmedi hiçbir zaman. Hep heyecanla gerilimle izledim ilk sezondan sona kadar kesinlikle katılmıyorum, 😏

kurcenli_ferdi

Lost gelmiş geçmiş en efsane dizilerden biridir. en çok ödül adaylığına gösterilen ikinci dizidir zaten. finalide son 2 sezonu kötü değildi. ayrıca türkiyede yabancı dizi popülerliğini bir lost iki preason break getirmiştir.

cozermesut

Bence Lost gelmiş geçmiş en iyi diziLERDEN birisidir ve finali olması gerektiği gibi oldu.

doksandokuzkurus

Lostu diğer dizilerden ayıran özelliği son 2 sezonuydu zaten. Bozdu diyerek diziye boşuna çamur atmayın finali abartılacak kadar kötü de değildi. Hayır yani ne bekliyordunuz ki? El ele tutuşup hep beraber eve dönüp mutlu bir hayat sürmelerini mi? Losta laf etmeyin döverim. Dizi görmemişler sizi. Gidin kurtlar vadisi izleyin kiralık aşk izleyin siz.

faruk-isik5

Lost gibi dizi gelmez bir daha efsaneydi o efsane bitirdigim ani asla unutamam!!Ve her bolumu nasi heyecanla izledigimi!Dizi bozdu diyenleri anlamiyorum bu icerik de kurmaca bence tamamen, 1 dovus sahnesi bahane olamaz Lostu anlamak akil ister biraz finalinde herkes farkli bir anlam cikarabilir ama final de bazi seyler daha farkli olabilirdi !!!Yine de boyle bir dizi bir daha gelmeyecekk 😦😢😢

Görüş Bildir