Önümüzdeki 20 Yıl İçerisinde Muhtemelen Tamamen Kaybolarak, Hayatlarımızdan Çıkacak 10 Nesne!

-
Abone ol

Sahip olduğumuz ve kullanmaya çok alıştığımız şeylerin yavaş yavaş hayatlarımızdan çıktığını ve yerlerine daha kullanışlı şeylerin geldiğini fark etmiş miydiniz? Örneğin; kapaklı cep telefonları, cd çalarlar... Uzun yıllardır kullandığımız ve varlığını zar zor sürdüren, uzaktan kumanda ve kapı anahtarı gibi nesneler var, fakat onların da kaybolması çok uzun sürmeyecek. 

Sizin için hazırladığımız bu içerikte gelecek 20 yılda ortadan kalkması muhtemelen olan nesneler var. Gelin birlikte bakalım...

1. Yan aynalar

2019 yılı için yan aynası olmayan araba yapmaya ilk başlayan Audi oldu. Yakında birçok araba markasının Audi'yi takip edeceğine eminiz. Bütün arabalar, tehlike anında sürücüyü uyaracak dahili bir kamera ve akıllı sistemlere sahip olacak. 

Bunun dışında, manuel şanzıman ve benzin de unutulacak gibi duruyor. Bu yılın başından itibaren, İngiltere'de yeni yapılan bütün binalarda elektrikli araçlar için bir şarj dolum noktası bulunacak.

2. Uzaktan kumanda

Akıllı ev teknolojileri günlük hayatlarımızın bir parçası olmaya başladı. Önümüzdeki 20 yıl içerisinde, evimizdeki bütün cihazları tabletler ya da cep telefonlarımızla kontrol edebiliyor olacağız.

3. Nakit ve kredi kartı

2017'de yapılan bir araştırmaya göre insanların, ödeme yaparken en çok kullandıkları yöntem kredi kartı olarak belirlendi. Fakat kredi kartlarının da sonu gelmek üzere çünkü yakın bir gelecekte insanlar akıllı saatlerini, telefonlarını ve bazı uygulamaları kullanarak ödemelerini yapabilecekler.

4. Anahtarlar

20 yıl içerisinde, araba ve evlerimizde kullandığımız anahtarların neye benzediğini unutmuş olacağız. Arabalarda hali hazırda anahtarsız çalıştırma özelliği kullanılmaya başlandı, ama evinizin kapısını telefonunuzda bulunan bir uygulama, ses komutu ya da retina taraması ile açtığınızı düşünün.

5. Kablolar

Telefon şarj aletleri çok hızlı yıprandığı için kullanıcıları deli ediyor. Kulaklıkları çantanızdan çıkarttığınızı ve karışmadığını hayal edin. Elektrikli aletlerinizi Wi-Fi ya da radyo dalgalarını kullanarak şarj edebiliyor olacağız. Rahatsız edici kablolar artık evlerimizde ve çantalarımızda bir dağınıklık sebebi olmayacak.

6. Şırıngalar

Bu konuda size hem iyi hem de kötü haberlerimiz var. Gelecekte yeni ve bir o kadar da garip bir teknoloji yer alacak hayatlarımızda. Bilim insanlarının bu konuda 2 tane fikri var: jet enjeksiyonlar ve kapsüller. Işık hızından daha hızlı bir şekilde derinin altına geçebilecek bir enjeksiyon fikirleri var. Kapsüller ise sindirim sistemi tarafından hızlı bir şekilde emilecekler.

7. Teslimat servisi

Son yıllarda, droneların birçok alanda kullanılmaya başlanmasına şahit olduk. Bunlardan bir tanesi de teslimat servisiydi. Birçok ülkede, teslimat servisi yapan insanlar yerine dronelar kullanılmaya başlandı bile bu yüzden önümüzdeki 20 yıl içerisinde bu görev için çalışan insanların tamamen farklı bir alana yönelmek zorunda kalacaklarını düşünüyoruz.

8. İmzalar

Biyometrik sistemler yayılmaya başladığından bu yana kağıt üzerindeki işlemler ikinci sıraya düştü. Akıllı telefonlar ve ATM'ler artık yüz tanıma sistemleri ile çalışmaya başladı. Bunların dışında, imzalar da yüz tanıma sistemi sayesinde gelecekte tamamen ortadan kalkacak.

9. Naylon torbalar

Herkesin bildiği üzere naylon torbaların doğada yok olması yüzlerce yıl sürüyor. Bu yüzden birçok ülke naylon torba kullanımını yasakladı ve vatandaşlarını alternatif kullanımlar için teşvik ediyor. Örneğin, naylon torbalar yerine çevreye zarar olmayan kumaş torbalar kullanabiliriz.

10. Bilgisayar mouseları

Teknoloji yakın bir gelecekte el ve göz hareketleriyle birçok işlemi yapabilmemizi tamamen sağlayacak. Ve bu yenilik de bazı şeylerin yerini alacak, mouse gibi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cakma-medusa

Ben bir şey söyleyeceğim, ben bunların olmasını istemiyorum ilginç bir şekilde. Teknolojiyle ne zaman biraz daha haşır neşir olsak insanlığımızdan bir parça daha kopuyormuş gibi hissediyorum. Bundan 20 yıl sonra sırf günlük yaşamıma devam edebilmek, çağa ayak uydurmak için bunlara mecburen ayak uydurmak istemiyorum tıpkı şuanki anne babalarımız veya daha büyüklerimiz gibi. Ben o dolaşık kulaklık kablosunu çözdüğümde “kaynanamla iyi geçinecekmişim” gibi saçmalıklara inanıp mutlu olmak istiyorum. Evimin kapısını tek tek ellerimle kilitlemek, o kapıyı en sonda da kolundan ileri geri itip kontrol etmek istiyorum. Sırf kumanda uzakta diye sevmediğim bir şeyi izlemek istiyorum ya da kumandayı koltuktan kalkmadan yuvarlanarak ters dönerek garip şekillere girip uzanarak almak istiyorum.

cakma-medusa

Bir adet kredi kartı taşımak yerine telefondan vs para harcayıp acaba ya hacklenirse bir şey olursa diye takip etmek istemiyorum. Kendimi teknolojinin pratik ama güvensiz kollarına tamamiyle bırakmak istemiyorum. Yediğim yemekten ellerime bulaşanları önce yalayıp sonra yıkamak istiyorum. yediğim şeyin tadını, yoğunluğunu damağımda hissetmek istiyorum ve bir kapsül bana bunu veremez sanırım. Elbette yararları da var : Mesela kumaş torba olayı mantıklı. Ya da daha neler neler ama ben bu çoğu şey konusunda tembelleşmemekten ya da bir cihazdan değil de gerektiğinde başka bir insandan yardım alma taraftarıyım. Ama ilginç değil mi? Aslında şuanda saydıklarım da (kumanda, kredi kartı vs.) birer teknoloji.Bilmiyorum ya galiba yine pms dönemime denk geldi. Tepine tepine ağlamak istedim içeriği okuyunca. İçim karardı. Tıpkı her doğum günümde büyümek istemiyorum diye zamana kızıp ağlayan çocuklar gibi...

gzm-ynklr

Haydi bakalım

corpse-bride

bıze ne zaman cıp takacaklar merakalrdayım :P

the-mongol

Diğerlerinin çoğu mantıklı fakat ayna meselesine takıldım ben.Açıkçası Antalya trafik ve araç kullanımı konusunda o kadar kötü ki uyarı olsa ne yazar?En azından bazı sürücüler aynam var bakayım bari diyor.Uyarı sistemlerini iyi ayarlamaları gerek,5 senedir motosiklet kullanıyorum ve her gün kullanıyorum.Gün içerisinde belki de 10-15 tehlikeli durumla karşı karşıya geliyorum.Aynası olduğu halde bakmayan ve sinyal kullanmayı hala öğrenmemiş adamlara uyarı sistemi getirsen ne yazar?

Gizli Kullanıcı

Lan mouse yoksa nasıl oyun oynayacağız banane ben istemiyorum onu 😏

Görüş Bildir