Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onsuz 1 Yıl! Tarık Akan'ın Ne Kadar İnce Ruhlu Bir İnsan Olduğuna Dair Hoş Bir Anı

-
Abone ol

1 yıl önce bugün onu kaybettiğimizde ailemizin bir ferdini kaybetmiş kadar üzüldük. Kendisi de kalbi de o kadar güzel bir insandı. Bu hoş anı sayesinde bunu bir kez daha hatırlıyoruz.

Arzu Film tarafından paylaşılan bu yazıda Tarık Akan, Ertem Eğilmez ve yönetmenin oğlu Ferdi Eğilmez arasında hoş bir anının geçtiğini öğreniyoruz.

Tarık Akan'a "Canım Abim" diyen Ferdi Eğilmez'in kaleminden:

Canım Abim

"1974'te yeni bir eve taşındık, hatırladığım. Annem o heyecanla yeni evin salonuna yeni bir avize aldı. Kristal. Cam ama ışık vurunca mor-kırmızı-yeşil-sarı bir sürü renk saklı içinde. 9 yaşımdayım ve yeni evde en sevdiğim şey o kristal avize. Yerleşme faslı biter bitmez babaya tez haber verildi elbette ama o gün yalnız gelmedi eve babam. Yanında armağan, şöyle uzun boylu yakışıklı bi abi bir de. Elini öpmem istendi. En büyük abin Tarık dedi babam. Tarık Abin. Öp bakiim elini. Öptüm. O, koltuğa oturdu, beni kucağına aldı.

Canım abim, canım kardeşim hemen kaynaştık orda. Bacaklarına takıldı sonra aklım. Upuzun iki bacak. Koltukla sehpa arasına sığamadı zavallı. Benimle birlikte yere oturdu.

Annem geldi biz oynarken. Babama avizeyi gösterdi sevinerek, bak Ertem, kristal avize!

Fotoğraf: Ertem Eğilmez ve oğlu

Babamın hönkürdüğünü hatırlıyorum.

Hanım hanım burası ev mi? New Orleans keranesi mi? Derhal bu avize sökülecek! Ben Tarık Abi'nin boynuna. Boğularak ağlamaya. Yeni ev artık anlamsız. Gitti benim lamba. Kıpkırmızı oldu annem. Yanıt veremedi bir süre.

Sessizlik üzerine ilk konuşan Tarık Abi oldu.

Ayağa kalktık, kucağında ben. Kristaller rengarenk ellerimde. Tarık Abi'nin boyu sayesinde onlara dokunabilme keyfi hatırladığım. Döndü babama, Ertem Abi, yengemiz son derece zevkli bir seçim yapmış. Sizin sade saydam ama bir o kadar renkli kişiliğinizi bu kadar güzel anlatan harika bir avize almış. Lütfen bu avizeye dokunmayın! Hadi yaa, dedi babam. E iyi madem kalsın öyleyse. Annemden çok ben sevindim. Saatlerce oynadık sonra o abiyle. Güldük eğlendik. Gitti sonra.

Filmlerde gördüm sonra onu.

Ben gittim ona. Aaa Tarık Abim. 15 yıl oturduk sonra o evde biz. Mobilyalar değişti hep ama hiç değişmedi o avize. Babam elletmedi hiç.

Canım abim, bugün 16 Eylül 2017. Aramızdan ayrılalı tam bir yıl oldu bugün. Yattığın yer rengarenk nur ışıkları ile dolsun. Sen de eğlen o ışıklarla inşallah! Seni her zaman özlem ve rahmetle anıyorum. Seni seviyorum.

Kardeşin Ferdi. ❤

Ferdi Eğilmez'in de dediği gibi; yattığın yer rengarenk nur ışıkları ile dolsun güzel insan.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
almidagrogi

Tarık Akan'ın kişiliğine ve cenazesine laf söyleyen mahlukatların leşlerini mezar kabul edecek mi? Bir dikili ağacınız olmadığı için unutulup gideceksiniz! Böyle güzel insanların hatıralarına saygısızlık etmekten başka yaptığınız hiç birşey yok çünkü! Huzur içinde yat güzel insan. Yobazların sana saygısızlık etmesine müsaade etmeyeceğiz.

ranger

aydın bir insandı. 80 sonrası inadına siyasi, sol içerikli filmlerde oynadı. araştıranlar onun toplumcu yanına oyunculuğundan daha çok hayran kalacak

derin-a-clk

Sadece dışı değil ,içi; ruhu da güzel insanlardan.

sciencesoldier

onurlu gururlu namuslu adam gibi adam olmanın sonucu ne mi tarık akana bakın görün. mekanın cennet olsun ineği çok üzmeyin sakın

gzm-ynklr

Sevgiyle anıyoruz.

Görüş Bildir