Onno Tunç'un Bir Devir Açıp Kapattığını Kanıtlayan 35 Şahane Şarkısı

 > 

Onno Tunç müziğimize yeni bir soluk getiren, efsane şarkılarıyla gönül telimizi titreten engin bir deniz. Dünya'dan ayrılması pop müziğin çöküşü olarak görülmüş ve bir daha kimse kendini toparlayamamıştır.

Sezen Aksu, Nilüfer, Nükhet Duru, Zerrin Özer, Zuhal Olcay ve daha nice müzisyenin elinden tutmuş onları ayağa kaldırmıştır.

Aysel Gürel, Leyla Tuna, Ülkü Aker gibi birçok sağlam söz yazarı ile çalışmış ve bir devri açıp kapatan muhteşem işlere imza atmıştır.

Herkese değip dokunan şarkı farklıdır. Onno Tunç'un bana göre en güzel şarkılarından bir liste hazırlıyoruz. Umarım ortak duygunun en güzel eserlerini birlikte söyler ve onu anarız. Listede Sezen Aksu çoğunlukta çünkü belki de en güzel şarkılarını o büyük aşka yazdı...

Bu galeride aynı zamanda pek bilinmeyen şarkı hikayelerini de paylaşacağız. Liste olarak genel manada bestesi, ara sıra da düzenlemesine el attığı işleri paylaşacağız. Ve bir sır paylaşayım. 25 şarkı diye niyetlendiğim listeyi 35'te kesmek zorunda kaldım çünkü dinlerken kendimi kaybettim.

Listemize Onno Tunç'un kendisinin en sevdiği şarkısıyla başlıyoruz.

1945

1984 yılında Eurovision seçmelerine katılan şarkı ''Halay'' yanında karışık düzenlemesi sebep gösterilerek seçilmedi. Halay Eurovision'da normal bir derece aldı ancak bu şarkı herkesin içinde bir ukte olarak kaldı. Sezen Aksu da bir daha seçmelere katılmadı. Şarkı ''Sen Ağlama'' albümünün kapanış şarkısı oldu. Onno Tunç'un besteleri içinde en sevdiği şarkısı imiş. (Bir Başka Gece programından)

Hadi Bakalım

90'lar pop denince akla ilk gelen şarkı. Hatta bu şarkıyla ilgili Aykut Gürel şunu anlatır:

-Yemeğe gittik. Onno Abi karşımda oturuyor. Tüm geçen arabalarda Hadi Bakalım mı çalar. Çalıyordu. Dedim abi baksana. O da bana ''Oldu galiba!'' dedi. İnanılmazdı. Dedim abi görmüyor musun yıkılıyor Bebek, Hisar...

Eğrisi Doğrusu

1994 yılındaki müzik kalitesi düşünüldüğünde bütün şarkıların bir tık üstü diyebileceğimiz bir şarkıdan bahsediyoruz. Usta isminin yakıştırması için bu şarkı yeterlidir bile. Çünkü sound muhteşem.

Beni Bırakın

İlk olarak 1985'teki ''Sezen Aksu Söylüyor'' müzikalinde söylenen bu şarkı 1993 yılında Levent Yüksel'in Medcezir albümünde Levent Yüksel tarafından albüme alınmıştır. Sözlerini Sezen Aksu'nun yazdığı şarkının bestesi Onno Tunç'un, düzenlemesi ise Uzay Heparı'nın ellerinden geçmiş.

Sen Ağlama

Türk Pop müziğinde bir devir açtı bu şarkı. Onno Tunç ve Sezen Aksu ile Aysel Gürel'in yeniden kan ve can verdiği bir çalışma bu.

Yeniden Sev

Gipsy Kings'e de verilen bu bestenin sahibi Onno Tunç'tur. 2007 yılında ''Onno Tunç Şarkıları'' albümünde Sezen Aksu tekrar yorumlamıştır.

Olay Olay

Onno Tunç'un kayıplara karışan en güzel albüm çalışmalarından biri aslında Olay Olay. Zerrin Özer de kendisinin en önemli çalışmalarından olduğunu söyler ancak o dönemde radyoların yasaklanması dolayısıyla şarkılar çok dinlenemedi.

Şinanay

Çok çetrefilli bir şarkı mücadelesi olsa da şu an için tescilin Onno Tunç üzerinde olduğu şarkı. Hatta bu şarkı üzerinde yapılan tartışmalara çok üzülen Sezen Aksu, Onno Tunç'a ''Yol Arkadaşım'' şarkısını yazmıştır.

Hep Bana

Zerrin Özer'in Olay Olay albümünden bir başka şarkı. Zamanlaması ve doğru şekilde kampanyası yapılsaydı bugün hala dillere dolanan bir şarkı olurdu.

Ünzile

Aysel Gürel'in bir dağ köyünde altı yedi yaşlarında gördüğü küçük bir kıza yazılmış şarkıdır. Müjde Ar 'ın bir programda anlattığına göre Aysel Gürel bu çocuğun büyüdüğünü düşünmüş ve şarkıyı ona göre yazmıştır. Daha sonra Tunç'a verilmiş ve o da bestelemiştir. İlk olarak Git albümünde yorumlanan şarkı daha sonra Şebnem Ferah tarafından yorumlanmıştır.

Geri Dön

Sezen Aksu'nun ''Git, gel, dön! Ben bu trafik polisi emirlerinin olduğu şarkıları hep Onno'ya yazdım...'' dediği şarkılardan biridir.

Seninle

Nükhet Duru'nun yorumladığı şarkı Onno Tunç'un ilk bestesidir.

Bu Gece

Müzikal yönden birçok şarkının annesi olan bu eser Sezen Aksu dışında kimse tarafından yorumlanmamış ve iyi ki de öyle olmuştur. Bir de bununla kardeş Yeter şarkısı vardır, o da Atilla Özdemiroğlu'nundur.

Gir Kanıma

Acayip bir klibe sahip olsa da belki de Harun Kolçak'ı müzik dünyasına kazandırıp bu mükemmel şarkıyı dinlememizi sağlayan Tunç'a selamlar olsun...

Her Sevda Yeni Bir Veda

Tutsak şarkısı ile aynı etkiyi yaratabilecek bomba şarkı. Ekip aynı. Sadece sözler ve yorumlayan kişi başka. Ama şarkı bambaşka.

Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam

90'lı yılları açan Gülümse albümünden bir güzel şarkı daha.

Şov Yapma

Hadi Bakalım kadar bomba etkisi yaratmış bir 90 şarkısı da Nilüfer'in yorumladığı Şov Yapma'dır. Aysel Gürel tamlamaları içeren şarkı Onno Tunç'un muhteşem melodisiyle buluşmuş.

İyisin

Zuhal Olcay'ın iyi bir yorumcu olduğunu kanıtlar şekilde olan bir şarkıdan bahsediyoruz. Tunç da müziğini konuşturmuş.

Seni İstiyorum

Bu Gece şarkısıyla Tunç alttan alttan müziği kulağa yerleştirmiş ve Seni İstiyorum ile on ikiden vurmuştur. Yıllarca dilden dile söylenegelmiş muhteşem bir şarkı.

Dokun Bana

Ajda Pekkan'ın güzel yorumuyla daha bir güzelleşen şarkı.

Şiribim Şiribom

Tükçe versiyona çevirdiğimiz şarkının düzenlemesi Onno Tunç'a ait. Besteye de kattıkları aşikar ancak yine de müziği konusunda bir yorumda bulunmadan 1974 yılındaki bu güzel düzenleme sayesinde ustalığını bir kez daha kavrıyoruz.

Alev Alev

1993 ya da yakın bir zamanda Onno Tunç ve Ayşegül Aldinç'in katıldığı bir MFÖ programında da seslendirilmiştir bu şarkı. Gerçekten güzeldir.

Beni Unutma

Sezen Aksu'nun cover yapılmasına izin vermediği tek şarkıdır. Çünkü bunu sadece ikisine özel olarak bırakmak istemiştir. Buna binaen de Unutamam şarkısını yazmıştır.

Uçurtma Bayramları

Bir avuç sevinç alıp annemizden, uçurtmalarımızı umutla göğe uçurduğumuz şarkı. Daha sonra Yürüyorum Düş Bahçeleri'nde albümünde Sezen Aksu tekrar seslendirmiştir.

Haydi Gel Benimle Ol

1984 Sen Ağlama albümünden bir şarkı. Sezen Aksu bunu ''Neden'' ve ''Aziz İnsanoğlu'' şarkısıyla birlikte potpuri halinde 1985 yılında çok güzel yorumlamıştır. Dinlemek isteyenler için: 

https://www.youtube.com/watch?v=-1E8qPKcjOQ

Vurulmuşum Sana

Sözlerini Aysel Gürel'in yazdığı şarkının beste ve düzenlemesi Onno Tunç'undur.

Düş Bahçeleri

Onno Tunç'un ölümünden hemen önce Sezen Aksu'yla yaptığı son çalışmadır. Müjdat Gezen'in isteği üzerine bestelenmiştir. 

Şarkının garip tarafı ise o gün yaşanandır. Sezen Aksu'nun yardımcısı sigarasını yakıp dışarı çıkmıştır. Tunç, Atilla Özdemiroğlu ve Aksu kemanı, gitarı ile hemen kayda başlamıştır. 

Sigarasını içip gelen asistan içeri girdiğinde şarkı kaydı bitmiştir bile.

Yalnızca Sitem

Bir Ermeni melodisini hafif değiştirip, yeniden düzenleyerek sunan Onno Tunç şarkıyı alıp başka bir yere götürmüştür.

Sultan Süleyman

vurucu sözlerine rağmen sırf toplumu düşünerek Tunç şarkıyı hareketli bir hale dönüştürmüştür.

Anlatamıyorum

Orhan Veli şiirini Tunç bestelemiş ve düzenlemiştir. Şiir - şarkılarla bilinen Hümeyra da bu şarkıyı çok güzel yorumlamıştır.

Sarışın

Ara Dinkjian bestesi şarkının önce orijinali sonra da bu dinlendiğinde Onno Tunç farkı çok çabuk ortaya çıkar.

Trt denetiminden geçmeyen şarkıya bunun yapılmasının sebebi olarak halk müziği enstrümanlarından cura kullanılmasıydı. Ancak halktan gelen yoğun istek üzerine şarkının bir kereliğine yorumlanılmasına izin verilmiştir.

Bir Kış Masalı

Yıldırım Türker'in söz yazarlığını başlatan ilk şarkı, Tunç'un en güzel eserlerinden biridir. İlk olarak Sezen Aksu 88 albümünde okunmuş sonradan Mavi de şarkıyı yorumlamıştır.

Bir Zamanlar Deli Gönlüm

1982 yılının Firuze albümünde son şarkı. Şarkı albümden çok bağımsız kalmıştır. Aynı zamanda da 1984'ün Sen Ağlama'sına giden bir yolu çizmiştir.

Bambaşka Biri

Bu güzel şarkının düzenlemesi Onno Tunç'undur...

Kavaklar

Metin Altıok'un şiirini besteleyen Tunç bir şahesere yol açmıştır. Aynı zamanda arkada duyulan vokal de Tunç'undur.

Bonus: Işık Doğudan Yükselir (Ex Oriente Lux)

Melodi muhteşem, yorumsuz...

Bonus: Kurşuni Renkler

Sözlere dikkat kesildiğinde ölümünden 11 sene önce Onno Tunç'un ölümünü anlatması çok ilginçtir.

Onno Tunç'a Saygılar...

O muhteşem müziğiyle bir dolu aşk, hüzün, sevinç bıraktı bizlere. Işıklar içinde uyusun...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
false

Sezen Aksu ile keşfettiğim, daha sonra tanımak için düzenlemesini yaptığı, bestelediği tüm şarkıları bulmaya çalıştığım isim. O kadar muhteşem ki, dokunduğu her şarkıda döneminin diğer şarkıları ile arasındaki farkı rahatca hissettiriyor. Bir çok ensturman ile farklı notalarda size muhteşem bir armoni sunuyor. Kendisi klasik müzik eserlerinin zeminine nota dizerek çalışırmış diye duymuştum. Türk müziğinin başına gelen en büyük şansmış, keşke yaşasaydı...

caglayan-celikok

Bana göre en iyi bestesi olan ''geçer'' unutulmuş....

onur-ocak2

DAHİYDİ

deli-sabit

Böyle kaliteli insanlar hep mi erken giderler?

narkiderki

Şu paylaşıma ne yazsam eksik kalır..

Gizli Kullanıcı

Vallahi öyle. Şarkılar her soruyu cevaplıyor çünkü...

Görüş Bildir