Ömer Çelik'ten Muhalefete Yeni Anayasa Çağrısı

 > 
6PAYLAŞIM

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik muhalefet partilerine yeni anayasa çağrısı yaptı. Çelik, "Siyasi partilerin bu konudaki her türlü destek, iş birliği, karşılıklı diyalog geliştirme çağrılarına açığız. Buradan çağrı yapıyoruz. Gelin, Türkiye'yi 2023'e taşıyacak yeni bir sivil anayasa yapalım" ifadelerini kullandı. Çözüm sürecine de değinen Çelik, kamu düzeni konusunda tam hakimiyet sağlandığı takdirde sürecin buzdolabından çıkarılacağını söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik düzenlediği basın toplantısında seçimle ilgili değerlendirmede bulundu.

Çelik'in açıklaması şöyle: "Seçimin kazananı AK Parti'dir. Partilerin pek çoğu kayba uğramıştır. Fakat kaybeden partiler olmasına rağmen kaybeden tek bir vatandaşımız bile yoktur. Türkiye bugün önünü gören, huzurlu, barış içerisinde bir güne uyanmıştır. Bütün vatandaşlarımız kazanmıştır. Bu milletimizin zaferidir.

Hiçbir vatandaşımız mahsun olmasın. Herhangi bir şekilde oy verdiği partilerden bir tanesi geride kalan vatandaşlarımız mahsun olmasınlar. AK Parti'nin zaferi, onların da zaferidir. Bize oy vermeyen vatandaşlarımızın toplumsal taleplerine de bize oy veren vatandaşlarımız kadar duyarlı olacağız. Bir Türkiye partisi olduğumuzun farkındayız.

AK Parti'nin zaferi hem demokrasi tarihimiz açısından hem de dünya siyasi tarihi açısından açık bir zaferdir. Genelde iktidar partileri iktidarda zayıflarlar, oy kaybederler, muhalefet partileri güçlenirler. Fakat AK Parti dünya tarihinde istisnai bir şekilde iktidardayken gücünü koruyan, gücün artıran bir parti olmuştur. 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin oy oranında bir düşüş oldu ve tek başına hükümet kurması mümkün olmadı. Bunun sebepleri üzerine çok düşündük, nihayetinde siyasetin esasının toplumsal taleplerin siyasi temsile dönüştürülmesi olduğunu düşünüyoruz.

"Rövanş partisi değiliz"

Biz bir rövanş partisi değiliz. Biz Türkiye'yi yönetmek sorumluluğu içerisinde gereken vakarla gereken olgunlukla hareket eden bir partiyiz. Rövanş siyaseti, negatif dil, rövanş dili bizim kitabımızda yazmaz.

Yeni anayasa çağrısı

Siyasi partilerin bu konudaki her türlü destek, iş birliği, karşılıklı diyalog geliştirme çağrılarına açığız. Buradan çağrı yapıyoruz. Gelin, Türkiye'yi 2023'e taşıyacak yeni bir sivil Anayasa yapalım"

Çözüm süreci: Buzdolabından çıkarılabilir

AK Parti Sözcüsü Çelik, çözüm sürecinin "buzdolabından çıkarılıp çıkarılmayacağıyla" ilgili soruları da yanıtladı. Çelik, "Hiç kimsenin çözüm sürecini bahane ederek, kamu düzenini imha etmesine, yaralamasına müsaade etmeyiz. Biz kamu düzeni adına demokrasiyi rafa kaldıran bir anlayışa da sahip değiliz. Hem kamu düzeni hem demokratikleşme birbirini besleyen iki unsur olarak bundan sonra da devam edecektir. Kamu düzeni konusunda tam hakimiyet sağlandıktan sonra o buzdolabı meselesi yeniden gündeme alınır, buzdolabından çıkarılabilir." dedi.

Beyannamede verilen sözler

Çelik, seçim beyannamesinde verilen sözlerin bir an önce yerine getirilmesi için çalışmalara başladıklarını da ifade etti. 

"Bütün illerimize teşekkür ziyaretine başlayacağız. Bir kaç gün içerisinde bunu yaparız. Ondan sonra tabii bu kadar seçim geçirmiş bu kadar güçlü mesailer vermiş bir kadronun teşkilatlarımızın ayın 12'sine kadar bir arası olacak. Fakat Sayın Başbakanımızın mesaisi tam devam ediyor. Sabahtan geç saatlere kadar. Dün zaten gece 3 gibi bitti mesai. Bu çerçevede tabii ki talimatları var. Öncelikle seçim beyannamesinde söz verdiğimiz hususların, bunlarla ilgili düzenlemelerin yasal mevzuatla ilgiliyse mevzuatla ilgili bunların bir an evvel yerine getirilmesi için gereken çalışmalara başladık. Bir yandan hükümet programıyla ilgili çalışmalar hemen anında bu sabah itibariyle başlamıştır."

AA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir