Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Olur da Telefonunuzun Bataryasını Isırırsanız Başınıza Neyin Gelebileceğini Biliyor musunuz?

53PAYLAŞIM

Akıllı telefonlar kolaylık sağlamanın yanında bazı tehlikeleri de beraberinde getirdi. Bakalım patlamayan telefon ne zaman icat edilecek...

Kaynak: http://www.sciencealert.com/here-s-proof...

"Patlayan piller"

Geçmiş haberlerden hatırlarsınız, patlayan Samsung bataryaları büyük olay yaratmıştı. Genel olarak bu tarz elektronik eşyaların tehlikeli olduğu konusunda hiç şüphe yok ama bu arkadaşın tehlikeden bir haber olduğu kesin.

"Acaba bunun tadı nasıldır?"

Çin'de gerçekleşen bu olayda adam İPhone marka telefonuna yeni bir batarya almak için elektronik eşya satan bir mağazaya gidiyor ve nedendir bilinmez yeni batarya seçeneklerinden birini ısırma kararı alıyor...

Lezzetli telefonlar...

Siz siz olun hiçbir elektronik eşyayı ısırmaya falan çalışmayın, ne kadar lezzetli gözükseler bile! 

Adamın dişleri değdiği anda patlaması bir olan batarya büyük bir alev topu oluşturuyor.  Neyeseki çevredeki müşterilerde dahil olmak üzere kimseye şans eseri hiçbir zarar gelmiyor.

Güvenlik kamerasından olay anı!

Çin medyasından çıkan bu görüntüler geçen cuma yüklenmiş olsa da şimdiye kadar milyonlarca kez izlendi ve herkes aynı şeyi merak ediyor, bu adam neden bataryayı ısırdı? Neden yaptığı konusunda kesin bir sebep olmasa da malın kaliteli olup olmadığı konusunda deneme yapmaya çalışması en olası tahmin olarak görülebilir.

"Kalitesizmiş"

Adeta altın madalya kazanmış bir sporcunun gerçekliğini test etmek için ısırması gibi...

Zavallı adam dersini zor yoldan öğrenmiş olsa da, videoyu izleyenler bu tarz bataryaların en ufak bir zarar görmede ne kadar tehlikeli olduğunu görmüş oldu deyip olaya iyi tarafından bakalım.

Siz siz olun yine de pilleri ısırmaya çalışmayın.

Dendritler olarak adlandırılan bu kusurlar pillerin içinde birikerek bölme bariyerlerinin zarar görmesine neden oluyor. Bu da ısıyı artırınca patlamalara sebep oluyor. Bilim insanları bu gibi sebepleri önlemek için yüksek sıcaklıklara dayanabilen piller üretmek için çalışmalarına devam ediyorlar. Hatta bazıları alev çözücü maddeler bile eklemekte. Tabi yinede bu çalışmalara biz aşırı güvenmeyelim ve pilleri ısırmayalım...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alp_er

eskiden altın mı değil mi diye böyle kontrol edilirdi.

feyza-chuseyin-oglu

Çinn malının kalitelisi de neymiş? Doğum yeri çin zaten 😂

Gizli Kullanıcı

lan s1kecem ama haa... amk ne kendi yorumunu katiyon? videoyu ver gec. Zaten sikik internet yüzünden deli oldum gece gece.

ufukdiyoki

Pillere fiziki darbeden kaçınmak gerek. Patlama ihtimalleri çok yüksek. Geçen hafta 18650 Sanyo koruma devresiz tahliye vanalı pili bir metreden yere düşürdüm. Hiçbir şey olmadı.

askito-muyum-ben

Saydığınız pilin özelliklerinden hiçbir şey anlamadım asdlfsk

ufukdiyoki

Pil bu pilin tanıtımında üstüne basa basa korumalı demiyorsa aşırı sıcak aşırı akım yüksek gerilim koruması sağlayan minik bir devre yok demektir. Ancak bi şey olur da içinde gaz birikip şişerse patlamadan gazı atsın diye bi uç bırakıyorlar. Hiç yoktan iyidir. Ki zaten pilin tanesi 15 lira falan. El fenerinde ve arduino için ek güç kaynağı olarak kullanıyorum. 2600 mah kapasitesini uzun döngüler boyunca koruyabiliyor ve fiyatına göre çok başarılı sabit akım/gerilim çıkışı veriyor. Elimden düştüğü an bir saniyeliğine donup kalmıştım. Açıkçası patlamasını bekliyordum. Devre de şu

spaceman

lan tamam köpek yiyorsunuz pil niye yiyon oğlum 😂 bütün fosfor gözlere gitmiş

Görüş Bildir