Ölümle Sonuçlanan 'Bonzaili Mangal' Faciasında 15 Yıla Kadar Hapis İstemi

 > -

İstanbul Üsküdar'da bahçesinde bulduğu sentetik uyuşturucu bonzaiyi kekik zannedip mangalda pişirdiği etlerle karıştıran ve eniştesinin ölümüne, kendisi dahil 9 kişinin de zehirlenmesine neden olduğu iddia edilen Aysel K. (57) hakkında 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Geçtiğimiz yıl meydana gelen olayda 1 kişi hayatını kaybetmişti...

Kekik Sanıp 'Bonzai' ile Mangal Yapan Ev Sahibi: Zehirlenen 9 Kişiden Biri Can Verdi - onedio.com
Kekik Sanıp 'Bonzai' ile Mangal Yapan Ev Sahibi: Zehirlenen 9 Kişiden Biri Can Verdi - onedio.com

'Taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan iddianame hazırlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 19 Şubat 2017 tarihinde Aysel K'nin mutfakta raftan aldığı ve içerisinde kekik olduğunu düşündüğü bir kavanozu ablası mağdur müşteki H.A'ya vererek tavuk etini soslamasını istediği, soslanan etleri pişirerek yediklerinde ise orada bulunanların zehirlenerek hastanelere kaldırıldığı anlatıldı.

Ölen B.A. üzerinde yapılan otopsi incelemesinde ise ölümünün uyuşturucu intoksikasyonu ve gelişen komplikasyonlar sonucu meydana geldiği belirtildi.

İddianamede, evde bulunanlardan şüphelinin eniştesi B.A'nın 28 Şubat 2017'de hastanede hayatını kaybettiği belirtilerek, diğer mağdur müştekilerin ise alınan Adli Tıp raporlarına göre kimisinin hayati tehlike geçirecek derecede, kimisinin basit tıbbi müdahale ile iyileşebilecek derecede yaralandıkları aktarıldı.

Tavuk etinden alınan numunelerde 'bonzai' tespit edildi.

Olay üzerine şüphelinin mutfağından ele geçirilen çeşitli bitkiler ile ölen kişi ile mağdurların yedikleri tavuk etinden alınan numuneler üzerinde kriminal inceleme yapıldığı belirtilen iddianamede, bir yenilmiş tavuk parçası üzerinde halk arasında "bonzai" diye tabir edilen sentetik kannabionidler sınıfından ABD-FUBİNACA bazlı uyuşturucu madde olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

Bonzaiyi bahçesinde bulmuş, kekik zannetmiş.

Şüpheli Aysel K., verdiği ifadesinde Ankara'dan gelen kız kardeşini ve diğer yakınlarını mangala davet ettiğini, bahçede mangal için odun toplarken poşet içerisinde bir bitki gördüğünü, geçen seneden kalmış kekik olduğunu düşünerek bitkiyi mutfağına götürdüğünü, sonra bununla et terbiye ettiklerini, pişen etleri yedikten sonra kendisi de dahil herkesin rahatsızlandığını söyledi.

Hayatını haybeden B.A.'nın eşi ve oğlu dışında kimse şikayetçi olmadı.

Hazırlanan iddianamede,Aysel K.'nın ve eşinin uyuşturucu madde suçlarından her hangi bir kayıtlarının olmadığı ve rahatsızlanan herkesin ifadesinin alındığı, hayatını haybeden B.A.'nın eşi H.A. ve olay yerinde olmayan oğlu S.A. dışında kimsenin şikayetçi olmadığı belirtildi.

İddianame, değerlendirilmek üzere Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir