Okuyunca 'Bu İki Diziyi Nasıl Aynı İnsan Yazar?' Diye Şaşıracağınız Senaristler

354PAYLAŞIM

Bayıla bayıla izlediğimiz dizilerin senaristlerini de tanımak, takdir etmek lazım. Ama şöyle bir geçmişlerine bakınca şok olmamak imkansız. Gerçekten birbirleriyle hiç alakası olmayan işlere imza atmışlar.

1. Onur Ünlü, şiirlerinin hayranları tarafından çok iyi bilinen ama birçoğumuzun 'Leyla ile Mecnun' sayesinde tanıdığı bir yönetmen. Senaristlik yaptığı birçok yapım var.

leyla ile mecnun, büyük buluşma, beşinci boyut, deli yürek

Son yılların çok kaliteli işlerine imza atan; 'Güneşin Oğlu', 'Sen Aydınlatırsın Geceyi', 'Put Şeylere' gibi filmlerle Leyla ile Mecnun ve Şubat gibi dizilere imza atan biri.

Ve inanamazsınız ama 112 bölüm 'Büyük Buluşma' dizisini, 90 bölüm 'Deli Yürek'i ve 'Beşinci Boyut'u yazmış biri.

2. Gökhan Horzum tutan dizilerin adamı. Ama onu fenomen haline getiren iş 'Çukur' oldu.

Çukur'dan önce 'Hayatımın Aşkı', 'Acil Aşk Aranıyor', 'Kiraz Mevsimi' gibi romantik komediler yazdığına inanabiliyor musunuz? Peki sezonlarca izlediğimiz 'Kavak Yelleri'?

3. Ece Yörenç bizim en sevdiğimiz... 'Aşk-ı Memnu' efsanesi ile 'Yaprak Dökümü', 'Kuzey Güney', 'Kurt Seyit ve Şura', 'Cesur ve Güzel' gibi dizilerin senaristliğini yaptı kendisi.

Peki sezonlarca 'Mahallenin Muhtarları'nın senaryo ekibinde yer aldığını biliyor muydunuz?

4. Ethem Özışık da bizim sevdiğimiz ekolden, kaliteli dizilerin adamı. Adını 'Poyraz Karayel' ve 'Söz' ile daha çok duymaya başladık.

sana bir sır vereceğim, poyraz karayel ve söz

Peki 'Sana Bir Sır Vereceğim' isimli fantastik kurgu denemeli 'Heroes' benzeri yaz dizisini de onun yazdığını söylesek:)

5. Meriç Acemi'yi belki Çocuklar Duymasın'ın sekreter Yasemin'i olarak hatırlarsınız. Onun yazdığı işler birbirinden o kadar farklı ki...

erkenci kuş, kiralık aşk, 1 kadın 1 erkek, ufak tefek cinayetler

Hayran kitlesini bir yaz dizisi olmasına rağmen çok büyük reyting başarısı elde eden Kiralık Aşk'tan aldı. Çok benzerini de hikaye olarak Erkenci Kuş'ta tekrar yazdı.

Halbuki bu işi yıllardır yapıyor. 1 Kadın 1 Erkek ve türevlerini onun yazdığını söylesek? Kiralık Aşk'tan sonra da en sevilen dramalardan biri olan Ufak Tefek Cinayetler'i de o yazdı...

6. Rahmetli Meral Okay Türk tv tarihine büyük izler bırakan bir sanatçıydı. Asmalı Konak'la ismini duyanlar sonrasında da hiç unutmadı.

yasemince, asmalı konak ,muhteşem yüzyıl

Aynı zamanda birçok ülkede yayına giren ve efsaneleşen Muhteşem Yüzyıl'ın da senaristi. Ve çok şaşıracaksınız, çocukluğumuzun eğlencesi 'Yasemince'nin de senaryo ekibindeymiş!

7. Atilla Engin'i pek duymamış olabilirsiniz ama iki Diriliş Ertuğrul senaristinden biri.

Aynı zamanda Diriliş dizisinde oyunculuk da yaptı:)

Şimdi o vurdulu kırdılı savaş temalı tarih dizisi yazan kişi, daha önce Türkiye'ye epey çile çektirmiş. Acı Hayat ve Üvey Baba gibi ruh öldüren dizilere imza atmış.

8. Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat da senelerdir çok izlenen dizilerin muhteşem ikilisi olarak tanıdığımız senaristler.

gülperi, karadayı, gümüş

9. Hem Arapları akın akın Türkiye'ye getiren romantik dram 'Gümüş' dizisini, hem de son yıllardaki en kaliteli dramlardan Karadayı'yı yazan bu iki yetenekli kadın.

10. Gamze Özer ise tam bir lunapark. Nasıl bir hayal dünyası var ise hem çok ağır ve kanlı dramlar yazabilmiş, hem de en çocuksu işi.

kınalı kar, sihirli annem,

Allah aşkına, bir insan nasıl hem Kınalı Kar gibi izlerken böbrek taşı düşürdüğünüz bir dizinin hem de Sihirli Annem gibi yumuş yumuş bir çocuk dizisinin senaristli olabilir:)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wednesday-addams

Senarist dediğinin hayal gücü çok geniş olmalı, devamlı aynı tarzlarda sıkışıp kalmamalı.

hikka-mikazuki

Meriç hanımın yazdığı diziler uyarlama değil mi ki? 1 Kadın 1 Erkek, "Un gars, une fille" adlı Fransız dizisinden uyarlama, Kiralık Aşk da Kore dizisinden uyarlama diye biliyorum. Ufak Tefek Cinayetler için de uyarlama diyorlar. Uyarlamak da kolay iş değil tabii, özellikle 1 Kadın 1 Erkek'i harika uyarlamış ama bu durumda dizilerin bu kadar alakasız olması çok anlamsız değil sanki.

aysn_aysn

Sekreter yasemin beni çok üzdü heycanla takip ettiğim tek dizi ufak tefek cinayetler di. 1 kadın 1 erkek gibi şahane bir diziyi götüren insan UTC de nasıl çuvalladı anlamış değilim.Gerçi saçma salak yaz dizilerinden elini eteğini çekseydi böyle olmazdı.Hala kızıyorum Meriç hanıma.

aaabbbcccddd

Onur Ünlü içinde hava bile olmayan bir balon. Burak Aksak ha keza.

babato150

Sen de içinde hava olmayan balon ol sen daha iyilerini yap? Film ya da dizi yazmana gerek yok 15 dakikalık bir kısa film senaryosu yaz ve çek seni de görelim.

aaabbbcccddd

ne saçma mantık lan bu? beğenmemek gibi bir hakkım yok mu? bu adamın boş olduğunu düşünemem mi? Bana imkan verseler 10 numara namaz kılarım abi

babato150

Beğenmeme hakkın var elbette ki ona bir şey demiyorum zaten. Ama boş dediğin adamlar ki listedekilerin hepsi iyi ya da kötü bir iş ortaya koymuşlar eğer sen beğenmiyorsan daha iyisini yap görelim.

aaabbbcccddd

abicim ben seyirciyim. Beğenmediğim için daha iyisini yapmak zorunda değilim. Aldığım pantolonu beğenmiyorum diye tutup daha iyisini dikmek zorunda mıyım? :D gider daha farklı bir markadan, hoşuma gideni alırım. Örneğin bana göre Collezione balon bir markaydı, ürünlerini beğenmezdim. Ama mesela Colin's veya Koton iyidir, daha çok beğenirim. Ama Collezione'yi beğenmiyorum diye de dikiş makinesi alıp pantolon dikmeye de yeltenmedim. Bu konuda yeteneğim yoksa da yapmam zaten aptalca olurdu. Boşuna ''fanboy'' olmaya gerek yok.

babato150

“Fanboy” olma gibi bir durumum yok. Her önünüze gelene balon, saçma ya da aptalca demeye alışkınsınız/alışkınız. Verdiğin örnekle bu işler aynısı değil. Sonuçta senaryo yazmak zor bir iş değil.

aaabbbcccddd

senaryo yazmak zor olmadığı için okulları var, eğitimleri veriliyor, iyi senaryolar ödüllendiriliyor vs. vs. Ve evet senaryo yazmak zor olmadığı için Türk televizyonlarında zeka seviyesi düşük yapımları izliyorsunuz/izliyorlar. Alışkanlıkla ilgili bir durum değil arkadaşım, benim gözümde Onur Ünlü ve Burak Aksak işleri kötü.

rebullavs

Beşinci Boyut ve Büyük Buluşma ve Onur Ünlü mü?? nasıl yani?

babato150

O saçma dizilerin senaryosunu her ne kadar Onur Ünlü yazmış olsa da çekim sürecine gelene kadar kanal tarafından tekrardan kontrol edilip düzenlenip revizyona uğratılmış olduğundan sadece isim olarak Onur Ünlü görünüyor.

blackwine09

hatta gecenler de sari biyigin basrolunde oynadigi manyak filmini de onur unlu cekti.Cok enteresan adam

aaabbbcccddd

Onur abi selamlar. :D

hic-iste

Bence çok şaşırtıcı değil hatta ak sakallı dede fikri o zamanlardan aklına yerleşmiş olabilir.

Görüş Bildir